MENU

“Bill Amca”nın Destek Sözünü Verdiği Silikon Vadisi’nin İlk Sözleşmesi...

E-devlet’te Devrim: Kurumlar Artık Belge İstemeyecek!

31 Mart 2010 Yorumlar (4) Okunma: 2270 Donanım, Teknoloji

Yeni Bir Soğutma Sistemi Daha…

imageGüzel bir haber daha geldi soğutma sistemleri adına. Hemen paylaşmak istedim. Şuan için kullanamasak da geleceğin teknolojisi bahsettiğim “nanoteknoloji sayesinde kendi kendine ilerleyen su molekülleri” olacak gibi…

Daha önce Asus MarineCool Anakart‘tan bahsettiğim makalemde de bir soğutma sisteminden bahsetmiştim. Tabii bunun dışınd abir kaç teknoloji daha var fakat kendi kendine ilerleyen su molekülleri teknolojisi bambaşka.

Günümüzde bilgisayar firmalarının en büyük ortak sorunlarından biri, daha hızlı  işlemciler geliştirdikçe soğutmanın sağlanamamasıdır!
Çoğu bilgisayar kullanıcısının da bildiği gibi işlemciden en iyi performansı almanın yolu onu serin tutmaktır. Keşke bu serinlik bir yelpaze veya üfleme yoluyla sağlanabilseydi:)

Benchmarkları zorlayan çoğu bilgisayar, sıvı nitrojen veya bahsettiğim diğer teknolojiler gibi imagepek de alışık olmadığımız yöntemlerle soğutulmakta. Roschester Üniversitesi‘nden iki araştırmacı, bu yeni teknolojinin ilk adımlarını attılar. Araştırmacıların buluşu; suyun, silikon yüzeyde hiçbir pompa veya artı bir güç olmadan yer çekimini yenerek tırmanmasını sağlıyor. Kamışla su içmeye benziyor ama kamışın diğer tarafından siz çekmeden de su yukarıya doğru çıkabiliyor. Farkı burada!

Nasıl Çalışır?
Teknoloji imageşöyle çalışıyor; aşırı güçlü  lazerlerle silikon üzerinde nanometre ölçeğinde yapılar oluşturuluyor. Silikon yüzeyindeki bu yapılar, silikonun hidrofillik(suyu emebilme) özelliğini çok yükseğe çıkarıyor. Böylece su molekülleri, silikon yüzeyine daha da yakın olmak istiyor. Ve kelimenin tam anlamıyla silikon yüzeye daha da yaklaşabilmek için birbirleriyle yarışır gibi, saniyede 3.5 cm’lik bir hızla üst üste tırmanıyorlar.

Günümüzde çoğu bilgisayar havayla soğutuluyor. Sıvıyla soğutmak çok daha iyi bir yöntem olsa da çoğu zaman pek kullanışlı ve uygun maliyette olmayabiliyor. Fakat pompa ihtiyacı duymadan çok makul bir alanda yüksek performans gösteren bu “suyun kendi kendine ilerleyebilme teknolojisi” çoğu soğutma sistemini çöpe göndereceğe benziyor:)

NOT: Resimler günümüzdeki sıvı soğutma teknolojilerine aittir, yeni teknoloji henüz geliştirme aşamasındadır…

Etiketler:, , ,

4 Responses to Yeni Bir Soğutma Sistemi Daha…

 1. murat dedi ki:

  arkadaş iyide anakart üzerinde oluşan buz ne olacak herkes bilirki soğutan bir sistem ortamkadi nemi emer ve buzlanma olur bu nedenle senin icat beş para etmez

 2. mahmut aytaç. dedi ki:

  selam ben sogutma tamir işlerı yapmaktayım buluş harka umarım başarsnız sayglarmla mahmut aytaç

 3. Murat dedi ki:

  Vay anasını diyorum başkada bişey demiyorum 😀

 4. iyinet dedi ki:

  Valla benim laptopa bi bu çözüm sunabilir. Ya yazın format atıcam diye akla karayı seçtim. Sıcaklıktan sürekli kapatıyor kendisini. En sonunda buzdolabını boşalttım uzattım kabloları, buzdolabının içinde format atmıştım 😀 O günü hiç unutmayacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir