MENU

Vodafone’un Genç Yetenekler İçin Widget Geliştirme Yarışması

Windows 8

Windows 8’in Özellikleri

18 Kasım 2010 Yorumlar (15) Okunma: 8491 Yazılım

MSN’in Tahtı Sallantıda, Yeni Gözde Trillian…

Trillian Ana PenceresiYaklaşık bir kaç ay önce bir teknoblogda rast geldiğim Trillian uygulamasını çok övüyorlardı. Boşa değilmiş, Trillian’ı kullanınca fark ettim ki gerçekten Live Messenger‘ın tahtına tâlip olabilir. Trillian’ın şuan 5.sürümünün betası mevcut. Bu tip uygulamalar internette çok zaman harcayan ve sosyal ağları aktif olarak kullananlar için çok uygun. Biraz da merakınız varsa oturup tüm ayarlarını bir kaç dk. içinde kolayca yapar ve sonrasında rahatça kullanabilirsiniz. Bu uygulama size büyük zaman ve iş gücü kazandıracak. İnsanlar gelişen teknoloji ve yaşam standartlarına çabucak ayak uydurdukları için bir kaç parçaya dağılmaya başladılar. Bunu bir süre tecrübe edenler ise işlerini tekelden yönetmeye meylediyorlar, bu yüzden bu tip programların gelecek dönemlerde gözde olacağından eminim!

Bu güzel chat programını sizlere dilim döndüğünce anlatmak istedim. Trillian nedir? Trillian Nasıl Kullanılır? Gibi sorulara cevap vereceğim.

Trillian'da Profil OluşturmaTrillian Nedir?Trillian Gmail Kullanımı

Trillian’ı biraz açıklamakta yarar var. Kısaca: Trillian, AIM, Windows Live, Yahoo!, Google, Facebook Chat, Jabber, Skype ve benzeri platformları tek uygulama üzerinden yönetmenizi sağlar. Tüm bu iletişim hesaplarını, sosyal ağları ve fazlasını Trillian üzerinden yönetebilirsiniz. Windows 7 için tasarlanan yeni arayüzü çok kolay bir kullanım ve sadelik sağlamış. Tek yapmanız gereken kurulumdan sonra kolayca, kullandığınız platformların kullanıcı adı ve parola gibi bilgilerini kaydetmeniz, sonrasında tüm profillere ve onlarla ilgili uyarı bilgilerine ana pencereden kolayca ulaşabilirsiniz….

İleti geçmişlerinizi kaydedebilir, kişisel ayarlarınızı sürekli kullanacağız şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca özellikle Windows 7’ye uygun bir tasarım, hız ve kolaylıkla ulaşılan seçenekler çok cazip. Çalışma esnasında belleğinizden ortalama 10-15 MB kullanıyor. Tüm sosyal ağları ve chat programlarını aynı anda açtığınızı düşünürsek büyük tasarruf sağladığını söyleyebilirim!

Trillian Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?

Trillian Setup (Yükleme)Diğer Windows uygulamalarıın çoğunda olduğu gibi Trillian‘ı yüklemek de çok basit. Resmi sitesindeki, Trillian Download kısmından uygulamayı bilgisayarınıza indirin. Çoğu sistem için gerekli sürümler mevcut. Dosyayı çalıştırdıktan sonra karşınıza gelen klasik yükleme seçeneklerini okuyarak kendinize uygun şekilde düzenleyin (toolbar yükleme, anasayfa değiştirme vs…). Ben bu kısmı hep atlarım, anasayfamdan da toolbarlarımdan da memnunum 😀 Gerekli işlemlerden sonra Next > seçeneği ile yüklemeyi tamamlayın. Trillian programı ana penceresi karşınıza gelecektir. İlk olarak kullandığınız Trillian Sistem Tepsisiprofilleri seçerek gerekli bilgileri doldurun ve Trillian ile bu profilleri tek bir yerden yönetin. Yazımızın içerisindeki resimlerde de görebileceğiniz gibi görselliği çok basit ve kullanışlı.Trillian Tercihler (Hesap ayarları)

Mail geldiğinde, birisi canlı ileti yolladığında, Facebook’da durum güncellemeleri olduğunda vs… Gerekli tüm olaylardan sizi sağ altta gösterdiği uyarı baloncuklarıyla bilgilendirir. İsterseniz imlecinizi ana penceredeki Twitter, Linkedin, Facebook veya Gmail hesaplarınızıın üzerine getirin ve hemen yan tarafta açılan pencereden o hesapla ilgili güncelleştirmeleri(durum güncellemeleri, gelen e-postalar vs…) görün. İsterseniz hesap adınızı ve parolanızı değiştirin. Hesaplarını online veya offline yapın…

Trillian resmi sitesinde kullanıcılar için gerekli olan her şey mevcut! Blog, SSS, geliştirici forumu, teknik bilgiler ve çok daha fazlası… Yorumlarınızı bekliyorum.

Etiketler:, , , ,

15 Responses to MSN’in Tahtı Sallantıda, Yeni Gözde Trillian…

 1. Serhat dedi ki:

  Gerçekten de MSN çok yer kaplıyor. Birde birçok güvenlik açığı var. Milletin başına bela oldu bene….

 2. ­ dedi ki:

  Msn çok kötü zaten çok yer kaplıyor bugün gördüm sildim sağolasın bizle paylaştığın için Kemal ONUR Arkadaşım.

 3. Sermet KARA dedi ki:

  Ben kurdum arkadaşlar gerçekten güzel bir program msnde oldugu gibi onarma felan da yok tıkır tıkır çalışıyo :D:D:D mirc e bile bağlandım :D:D:D muhteşem bişey yaaa. Gözlemlediğim tek eksik görüntülü ve sesli görüşme özelliği bi türlü aktif olmuyo

 4. Şeref AKYÜZ dedi ki:

  Programı kurdum ama bu hesap oluşturma sürecindeki aşamalar gereksiz, çok şey soruyorlar.

 5. nesiiim_ykk dedi ki:

  ben yeni buqün bilgisayarıma kurdum önce dili türkçe ye çewirin sonra bi hesap isteniyor kaydolun, ondan sonrada facebook msn twiter falan sayfaların girişlerini yapılıyor, ve bence mükemmel çokta kullanışlı herşey bi arada toplanmış oluyor pratik,,, tek bişey anlamadım görüntülü görüşme nasıl yapılıyor onu anlatsanız bi…

 6. Kemal ONUR dedi ki:

  @Erkan, Antivirüs programı engelliyor olabilir.

 7. Erkan dedi ki:

  Kemal bey, yükledim fakat Facebook ve Twitter yetkilendirme penceresi Win7 kullandığım pencerede açılmasına rağmen hiç içerik gözükmüyor bembeyaz bir sayfa öylesine bekliyor ve kişileri yüklemiyor, xp kullandığım bilgisayarımda denediğimde ise facebook yetkilendirme sayfası açılmasına ve kullanıcı bilgilerimi girmeme rağmen ilerleyemiyorum, tarayıcınız çerezleri kabul etmiyor lütfen önce bunu ayarlayın, twitterda ise tarayıcınız jawascript’leri kabul etmiyor diyor. Her iki seçeneği de kontrol etmeme rağmen ilerleme sağlayamadım, sizce problem nedir?

 8. Kemal ONUR dedi ki:

  @Celeste Gonzalez, Trillian programının hoşuna gitmeyn yönlerini de bizimle paylaşsaydın iyi olurdu. Düşüncelerini aktardığın için teşekkür ederim. Zatenbiz bu program hakkındayazdıktan sonra MSN 2011 ürümünü çıkardı ve bu programla benzer özelliklere sahip…

 9. Celeste Gonzalez dedi ki:

  Kemal kardeşim anlattıkların doğrultusunda kurdum. Biraz kullandım ama hoşuma gitmedi. Demin kaldırdım pc’den.

 10. Nona Mills dedi ki:

  süper ben kullanıyorum 1 yıldır. astra pro crackli indirdim çok iyi.

 11. Ferhat Cici dedi ki:

  süper ben kullanıyorum 1 yıldır. astra pro crackli indirdim çok iyi.

 12. Kemal ONUR dedi ki:

  @Mizanger, Zaten MSN’e alışanalr ve sosyal ağları sürekli kullananlar için:) Denyince seveceğinizi düşünüyorum. Kullanımı basit, çok iş gören ve performansı iyi bir program. Bir çok profili bir arada yönetmek işleri baya kolaylaştırıyor:)

 13. Mizanger dedi ki:

  Güzele benziyor ama messenger a alıştık zor bırakırızı gibi geliyor 😀

 14. Kemal ONUR dedi ki:

  @Suat, Düşüncelerini paylaştığın için teşekkür ederim Ama neden memnun kalmadığını da anlatırsan çok iyi olur??

 15. Suat dedi ki:

  Kemal kardeşim anlattıkların doğrultusunda kurdum. Biraz kullandım ama hoşuma gitmedi. Demin kaldırdım pc’den.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir