MENU

Uygulama Başlatılamıyor & COMRes.dll Hatası

Mikroişlemci Teknolojileri ve Assembly Uygulamaları

20 Temmuz 2009 Yorumlar (12) Okunma: 1657 Yazılım

Mikroişlemci Tekn. Ve Assembly

Merhaba, bir kaç gündür bir şeyler yazamadım. Umarım birileri fark etmiştir 🙁 :p Bunun sebebi yaz okulundaki vize sınavlarım. Malum derslerin hepsini AA düşürmem lazım, bunun içinde çalışmak lazım :s Bugün en zor derlerimizden birisi diyebileceğim Mikro İşlemci Tekn. Ve Assembly dersimizin vizesi vardı. Biz kısaca Mikro diyoruz, uzatmaya gerek yok 😉 “Mikro İşlemci dersi de ne yahu?” diyen ya da tam olarak hatırlamayan arkadaşlar BURADAN Uğur kardeşimin yazdığı makaleleri okuyarak(8 adet) biraz birşeyler öğrenebilir. Ama ben o kadar uzun şeyi okuyamam kısaca ne olduğunu bilsem derseniz en kısa şekilde açıklayayım;

Bu derste gördüğümüz konuları şöyle sıralayabilirim:

 1. Mikroişlemciler: Saklı bir komut dizisini ardışık olarak yürüterek veri kabul eden ve bunları işleyen sayısal bir elektronik elemandır. Temelde, mantık kapıları(or,not vs…),flip-floplar, sayıcı ve saklayıcılar gibi standart devrelerden oluşur.
 2. Kayıtçılar ve Hafızalar: Kısaca flip-floplardan oluşan gruptur. Farklı adetlerde hücreleri vardır ve her hücrede 1 “FF” vardır. Load, Clear ve Clock Puls olmak üzere çalışmasını belirleyen 3 ucu vardır. Bunlara göre hareket eder.
 3. Genel Mikro Bilgisayar Yapısı:
 4. Mikroişlemci Yapısı: Farklı yapılarda olabilirler fakat genelde şu birimleri içerirler;
  Akümülatör, Program Sayacı(PC), Komut Saklayıcı(IR), Komut Kod Çözücüsü, Durum Saklayıcısı, Aritmetik Mantık Birimi(ALU), Kontrol Birimi, Yığın Göstergesi(SP).
 5. MİB’de İletişim Yolları: Mikroişlemci ile bellek(RAM) veya Giriş-Çıkış(I/O) ara birimleri arasında bilgi alışverişini sağlayan çok amaçlı iletişim yollarıdır. İşlemcinin hızına direkt etki eder. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
  Veri Yolu(Data Bus), Adres Yolu(Adress Bus), Kontrol Yolu(control Bus).
 6. Mikroişlemci Mimarisi: 2 alt başlığa ayırmak doğru olur sanırım,
  a)CISC(complex); Programlanması kolaydır ve etkin bellek kullanımı sağlar. Performansı düşürür ve işlemciyi daha karmaşık hale getirir.
  b)
  RISC(simple): IBM, APlle ve Motorola gibi firmalarca sistemli olarak ve CISC’e altarnatif olarak geliştirilen mimaridir. Aynı anda bir çok komutu birden çok birimde işleyebilir, bu da yüksek performans sağlar.
 7. Mikroişlemci Performansı: Performansı etkileyen 2 unsur;
  a) Verilen Görevin Yapılma Zamanı,
  b) Belli Bir Zamanda Belli Bir İşin Yapılması’dır.
 8. Bellekler: Bilgisayarda, bir programla ilgili bütün komut veya verilerin geçici ya da kalıcı olarak depolandığı yerlerdir. Ayrıca işlemler sırasında çıkan ara sonuçlar içinde depolama yapılır. İç Bellekler ve Dış Bellekler olarak 2’ye ayırabiliriz.
 9. MC6802 Mikroişlemcisinin Yapısı:
 10. Assebmly Dil Kuralları: Bir assembly komut satırı şu şekildedir:
  Etiket Adı || Komut || Veri(Adres veya data) || Açıklama(istenirse).
 11. MC6802 Mikroişlemcisinin Komut Kümesi ve Adresleme Modları: Komut Kümesi; 74 komutu ve bütün adresleme metodları için16’lık(hexadecimal) tabanda operasyonel (op) kodları vardır.
  Adresleme Modları; Akümülatör Adresleme(Anlaşılır’ın özel bir durumu), Direct(Doğrudan), Extended(Genişletilmiş,mutlak), Immediate(hazır,hemen,anında), Indexed(İndisli,sıralı), Inherent(Doğal,Anlaşılır) ve Relative(Dolaylı,bağıl)’dır.
 12. MC6802 Assembly Uygulamaları: Basit Assembly Uygulamalarına Bakmak İçin Tıklayın.
 13. Alt Program: 1)Alt Programa giderken, geri dönülecek olan adres değeri yığına(SP) atılır. 2)Alt Program kullanılacaksa SP’nin başlangıç adresini programın başında vermeliyiz.
 14. Mikro Bilgisayarlarda Giriş/Çıkış İşlemi:
  1) PIA(Peripheral Interface Adapter); Paralel giriş/çıkış portudur. 68 serileri için 2 çeşit vardır. Her bir veri yolu giriş/çıkış olarak programlanabilir.
  2) ACIA(Asychronous Communication Interface Adapter); Asekron olarak veri ilatimi yapar, mikroişlemciden aldığı paralel bilgiyi seri olarak yazıcı,modem, vs… gibi cihazlara aktarır ve tam tersinide yapar.
  3) SSDA(Synchoronous Serial Data Adapter); ACIA’ya benzer fakat sadece seri bilgi iletimi yapar.
  4) PTM(Programmable Timer Module); Genelde sanayide kullanılır. Belli olayları başlatma/bitirme veya tekrarlama için süre ölçer ya da olayları sayar, belli aralıklarda tekrarlar vs…
  5) PIA-Tuş Takımı Bağlantısı; –
  6) Display-PIA bağlantısı; Ortak anotlu ve Ortak katotlu olarak 2’ye ayrılır.
  7) DAC-PIA Bağlantısı; Bilgiyi PC dışına PIA yoluyla anolog olarak vermektedir.
  8 ) PIA’nın Optik İzelasyonu; Mikrobilgisayarları dışarıdaki güçlü akıma sahip devrelerin etkilerinden korumak için çıkış üniteleri dış devreler ile izole edilir bunun için Opto-Couppler elemanı kullanılır.
 15. MikroDenetleyiciler: Bir bilgisayarda bulunması gereken; hafıza, giriş/çıkış üniteleri vs… gibi elemanların CPU ile birlikte tek bir entegrede bulunmasıdır.
 16. PIC 16F84 ve PIC 16F877 Mikrodenetleyicileri: FLASH(EEPROM) hafızalıdırlar, elektrik kesilse bile içindeki veriyi saklı tutabilir. Kolayca yazılıp silinebilir.
 17. Ve son olarak da EKLER bölümünde Motorola MC6802 mikroişlemcimizin kodları bulunmakta. Programları buraya bakıp yazarak zaman kazanıyor ve hata payını azaltıyoruz:)

Sınav kolaydı, eh o kadar çalışınca haliyle:) Dersi anlamayan çok fazla arkadaşımız var, ben anlıyorum ama zor geliyor bazı soruları yine de :/ Umarım iyi bir puan alarak AA ile geçerim;) Bu arada şöyle bir baktımda o kadar kısa bilgiler vermeme rağmen makale birazcık uzamış sanki :/ Düşündüm de devamını bir dahaki sefere yazsam daha iyi olur sanki 🙂

İyi günler…

DİĞER YAZILAR:
==> Mikroişlemci Tekn. ve Assembly Uygulamaları

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

12 Responses to Mikroişlemci Tekn. Ve Assembly

 1. bgjgjng dedi ki:

  Buraya 5 10 tane örnek verebılır mısın cevapları ıle bırlıkte olursa çok guzel olur…mesela op code cıkarıınız dıye bı soru sorcak hoca onun cevaplanmamıs halı yanıı relative adresleme ıle ılgılı olursa cok ıyı olur elımde soru yokk !’!!!

 2. Kemal ONUR dedi ki:

  @bgjgjng; Mikroişlemci dersi mantığı anlaşılınca kolaydır. Hocanızın anlatması ve sizin istekli olmanıza bağlı olarak kolay veya zor olabilir. Ama bir programcının en kolay öğrenmesi gereken derstir. Eğer yazıya bir kaç yorum daha gelirse sırayla bir kaç makale yayınlayabilirim Mikroişlemci ve assambly konusunda. Bu da size yardımcı olur.

 3. bgjgjng dedi ki:

  selam ben de bu dönem bu dersi görüyorum hoca ilk daha derse baslamadan kalıcaksınız dedi:(veçok korkuyorum nasıl gecerım bılmıyorum ama yaz okulunda kolay nedense….

 4. Kemal ONUR dedi ki:

  @mzn, 🙂 hiç o açıdan bakmamıştım. Şuan nasıl bilmem ama bizim okulda geçen sayılıydı. “Anlayanlar arasında olduğum halde yine de zor geliyor” demek istedim. Bu makale teknik değil daha çok günlük amaçlıydı. Bu yüzden öyle cümleler olağan;) Ben de çok merak ediyorum diğer makalede ne olacağını, beklemek lazım…
  Eğer bilgi almak istersen Mikroişlemci Teknolojileri ve Assembly Uygulamaları isimli makale daha uygun olur, bir kaç amakale daha yazacağım ama biraz gecikir onlar:)

 5. mzn dedi ki:

  ……..Sınav kolaydı, e o kadar çalışınca haliyle:) Dersi anlamayan çok fazla arkadaşımız var, ben anladığımı düşünüyorum ama bana bile zor geliyor bazı soruları :/ Umarım iyi bir puan alarak AA ile geçerim;) Bu arada ..b la bla bla.. ilk defa böle bi makale okuyorum, diğer makaleninizde neyinizden bahsetceksiniz sabırla eklemekteyim..
  müzne

 6. Kemal ONUR dedi ki:

  @mzn; neye dayanarak “mütevazı olmadığımı” söylüyorsun? Anlam veremedim benim bi’ havam yok. Yanlış yorum yazdın sanırım? 🙂 Yine de düşüncelerini yansıttığın için teşekkür ederim…

 7. mzn dedi ki:

  senin tam bi ukala olduğunu düşünüyorum.bi insan bu kadar mı havalanır . kaynak heryerde var , ama mütevazi insan kalmadı heralde

 8. muhlis dedi ki:

  ya arkadaşlar bu komut çözücü ile bilginiz varsa benimle paylaşırsanız mutlu olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir