MENU

Alexa Değerimiz:)

Samanyolu Haber TV (STV)’den Bir İlk!

14 Ekim 2009 Yorumlar (2) Okunma: 2095 Teknoloji, Yazılım

Windows’da Kayıt Defteri (Registry) ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kayıt Defteri (Registry) Ne Demektir?

Uzan zaman önce öğrendiğim ve gerektikçe kullandığım Kayıt defteri‘nden bahsetmek istedim bugün. Daha önce, USB Belleklerde Autorun Sorunu ve Kapatılması isimli makalemde bahsettiğim Kayıt defteri nedir, ne değildir açıklamak istiyorum öncelikle:);

imageWindows‘ta bulunan ve sistem donanımı, yüklü programlar, ayarlar ve bilgisayarınızdaki tüm kullanıcı hesaplarının profilleri ile ilgili önemli bilgileri içeren bir veritabanıdır.” diyebiliriz kısaca.
Windows sürekli kayıt defterindeki bilgilere başvurur. Çünkü Kayıt defteri’nde, bilgisayarınıza yüklediğiniz bir dosya ile programın eşlemesi de yapılır.

Örnek: Bilgisayarınıza bir mp3 dosyası yüklediniz, bunu çalıştırmak (dinlemek) için çift tıkladığınızda bilgisayarınızdaki yüklü programlardan biri o dosyayı çalıştırmaya (işlemeye-çalmaya) başlar. İşte bu dosyayı hangi programın çalıştıracağı Kayıt defteri‘nde saklıdır;) Sistem kayıt defterine başvurarak hangi program ile çalışacağını öğrenir ve o programı kullanarak istediğiniz dosyayı çalıştırır.

Dosya türleri ile programların eşlenme bilgileri dışında programlar hakkında da çeşitli bilgiler de tutar. Bir programın CD Key‘ini bile bulmanız ihtimaldir Kayıt Defteri’nde. Windows ne yaparsa yapsın illa ki Kayıt Defteri’ne bakar!

Örnek: Bir pencereye ekranı kaplama komutu verdiğinizde Kayıt Defteri hangi animasyonu seçtiğinizi söyler ve pencere hareketleri buna göre düzenlenir.

Diğer bir özelliği ise; herhangi bir dosya, klasör ya da boş alanda sağ tıkladığımızda karşımıza çıkan menüleri düzenleyebilmesidir. Çeşitli yollarla buraya yeni menüler ekleyip/silebilirsiniz.

Windows Kayıt Düzenleyicisi, bu kayıt işlemlerini tutarken, kullanılan işletim sistemine göre küçük farklılıklar içerse de genel olarak iki dosyadan faydalanır. Bunlar; bilgisayarın sistem bilgilerinin depolandığısystem.dat” ve yüklü kullanıcı bilgilerinin yer aldığıuser.dat” dosyalarıdır. Bilgisayarımız için bütün ayar ve gerekli bilgiler registry aracılığı ile bu dosyalarda saklanır.

HKEY… şeklinde başlayan klasörler BÖLÜM adını alıyor ve her bölümün bir yada birden çok ANAHTARI var. Anahtarların altında da tekrar anahtar oluşturulabiliyor. Anahtarların altında ise Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde sağ tarafta gördüğümüz DEĞERLER geliyor. Asıl ayarlar bu değerlerde saklanıyor. Bunlarda içerdikleri veriye göre üç değişik tipte oluyorlar: DİZE, DWORD ve İKİLİ değer.

Sakladıkları Ayarlara Göre 6 Temel Bölüm Vardır:

image

 

 1. HKEY_CLASSES_ROOT : Bu bölümü silerseniz Windows açılsa bile dosyalarınızın hiç biri açılmaz. Bu bölüm dosya türleri ve OLE (object linking and embedding – nesne bağlama ve gömme) hakkındaki bilgiler, dosya ilişkilendirmelerini, kısayol bilgilerini ve temel Windows sistem klasörü bilgilerini içerir.
 2. HKEY_CURRENT_USER : HKEY_USERS bölümü ile bağlantılı ve sadece aktif olan oturum açmış kullanıcı ayarlarına buradan erişebiliriz.
 3. HKEY_LOCAL_MACHINE: Bu bölüm bilgisayardan bilgisayara değişebilen donanımlar ile ilgili ayarları tutuyor. Bunun dışında diğer yazılım ve ayarlarda burada barındırılıyor ve bu ayarlar bilgisayarda oturum açan her kullanıcı için uygulanıyor.
 4. HKEY_USERS: Bilgisayarın bütün kayıtlı kullanıcılarının özelleştirilmiş ayarları (renkler, denetim masası ayarları vs. . . ) bu bölümde kayıtlıdır. Windows 98 çoklu kullanıcı tarafından özelleştirilme seçeneğine sahiptir ancak genelde DEFAULT adında tek bir kullanıcıdan söz edilir. O anda bilgisayarı kullanmakta olan kullanıcının özel ayarları HKEY_CURRENT_USER bölümünde gösterilir.
 5. Bunların dışında geçerli donanım bilgilerini tutan HKEY_CURRENT_CONFIG ve tak-çalıştır ayarlarını tutan HKEY_DYN_DATA klasörleri de Registry’de yerlerini alıyorlar.

Kayıt defterinde elle değişiklik yapmanız gerekmez, çünkü programlar ve uygulamalar normalde gereken tüm değişiklikleri otomatik olarak kendileri yaparlar. Bilgisayarınızın kayıt defterinde yapılacak yanlış bir değişiklik bilgisayarınızı çalışmaz hale getirebilir. Bununla birlikte, kayıt defterinde bozuk bir dosya bulunduğunda, değişiklik yapmanız istenebilir. Yapılan değişiklikler anında kaydedilir bu yüzden herhangi bir uyarı almazsınız!

Umarım faydalı olur. Kayıt Defteri (Registry) Düzenleyici ile ilgili ayrı bir yazı yazacağım ve onunla birlikte Kayıt Defteri’ni kullanarak yapabileceğimiz bazı değişiklikleri anlatacağım, bence onu da okuyun;)

 

 

 • Türkiye’nin tek en iyi cialis resmi satış sitesi.
 • Viagra ürünlerine kampanya.
 • Levitra alarak ereksiyona son verin.
 • Kamagra ürünü resmi satış sitesi.
 • Viga geciktirici resmi satış noktası.

Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,

2 Responses to Windows’da Kayıt Defteri (Registry) ve Kayıt Defteri Düzenleyicisi Nedir, Ne İşe Yarar?

 1. esra dedi ki:

  kayıt defteri yönetici tarafından kayıt dışı kalmış diyo bunu nasıl düzeltirim… net sayfam kitlendi değiştiremiyorum değiştirmek için regedit yapıp düzeltcektim olmuyor şimdi yardımcı olursanız sevinirim tşk ederim..

 2. uğur eskici dedi ki:

  Güzel bilgiler için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir