MENU

Twitter, Microsoft ve Google’ın Arama Motorunda!

Microsoft, “Windows Cloud’un Önümüzdeki Yayınlanacak”

23 Ekim 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1154 Teknoloji, Yazılım

‘Windows 7’de Korsana Karşı Koruma

windows7Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı, piyasaya çıkan Windows 7 işletim sisteminin korsanını kullananların, bu kurulumun birçok özelliğinden yararlanamayacağını söyledi.

Kundakçı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, korsana karşı kullanıcıların sağduyulu olması gerektiğini ifade ederek, ”Burada önemli olan son kullanıcının sağduyusu. Kullananın kendi riskine göre bir sağduyu göstermesi gerekiyor” dedi. Korsan yazılım kullanımını sağlayan kişinin, muhakkak bir çıkarı olduğu için böyle davrandığını belirten Kundakçı, şunları kaydetti:

Korsanı yapan kişi, boşu boşuna uğraşmıyordur. Kendini boşuna riske atmıyordur. Çünkü çok ciddi cezalar var. Peki niye yapıyorlar bunu? Korsan sistemi kullananlar adeta kendi sistemlerini korsana açmış oluyorlar. Burada erişim bilgileri, şifreleri, özel bilgileri olabilir. Bunların tamamı dışardan gelen bir saldırıya açılabilir.

Korsan yazılımın güncelenemediğini vurgulayan Kundakçı, ”Yarın öbür gün herhangi bir virüs karşısındaki güncellemeleri alamıyorsunuz. Bu anlamda bir kötü niyet yoksa bile gelecekteki bir kötü niyete karşı savunmasız kalıyorsunuz. Kendi kalenizde kocaman bir delik açmış oluyorsunuz” diye konuştu.

Korsana karşı bazı önlemler aldıklarını belirten Kundakçı, şöyle devam etti:

Kullanım açısından bazı sınırlamalar getirmeyi düşünüyoruz. Korsan bir Windows 7 kullanan kişi, bu kurulumun bir çok özelliğinden yararlanamayacak. Bu, tamamını kullanamayacak anlamına gelmiyor ama kullanırken mutlu olmayacak. Korsan yazılım aslında üstünde değişiklik yapılan bir yazılım. Bunun için çok ağır çalışan bir yazılım oluyor. Ayrıca ücretsiz bir yazılımı Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz. Bu yazılım sadece orijinal Windows 7’lerde çalışacak.

-”TÜRKİYE’DE HENÜZ KORSAN YAZILIM YOK”-

Başta Çin olmak üzere, Windows 7’nin korsanının bu kadar hızlı çıkmasının kendisi için şaşırtıcı olmadığını ifade eden Kundakçı, bunun ürünün ne kadar popüler olduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Kundakçı, Türkiye’de henüz Windows 7’nin korsanının çıktığını duymadıklarını ama Türkiye’ye de gelme olasılığının bulunduğunu belirtti.

Etiketler:, , , , , , ,

2 Responses to ‘Windows 7’de Korsana Karşı Koruma

  1. Plusturk dedi ki:

    Windows 7 olağan üstü bir işletim sistemi. Neler yapılabileceğinin açık kanıtı.

  2. trgy dedi ki:

    Bakalım ne zaman elime alacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir