MENU

IBM, Bankaların Bilgilerinin Toplandığı Merkezi Güçlendirdi

Türkiye’den Google’a Büyük Ceza!

29 Ekim 2009 Yorumlar (4) Okunma: 1767 Teknoloji, Yazılım

Windows 7 (Seven) Nedir?

imageBelki başlığı okuyanların çoğu sizinde yaptığınız gibi, “Haha… Tabi ki işletim sistemi! Bunu herkes bilir(!)” demiştir:) Fakat durum farklı. Evet bu basit bir soru; Windows Seven (7) Nedir? . Ama mesele farklı;) Bi’ an için Windows 7 hakında birşeyler yazmaya karar verdim:) Eğer bulursam özellikler hakkında videolar da eklerim. Hatta bu yazım için bir tane buldum:) Düşündüm ki bu konuda SEO yapmam çok zor. Yani arama sonuçlarında Windows Seven kelimelerinde ilk bir kaç sayda çıkmam çok zor. Amacım bu değil zaten. Amacım bu işletim sistemiyle ilgili kendi çapımda bazı bilgiler aktarmak okurlarıma. Yani bir kaç makalelik bir yazı dizisi. Belki birilerine faydalı olur…

Tabi ki beni bilenler bir yapacaksam tam yapmayı yeğlediğimi bilir. İyisimi zaten çok profesyonel bir yazı dizisi yazamayacağım bari şöyle nedir ne değildirden başlayalım dedim;) Yavaş yavaş işin içine gireriz…

Windows 7; kolay, hızlı ve dikkat çekici bir işletim sistemidir. Sıçrama Listeleri ve geliştirilmiş görev çubuğu önizlemeleri gibi dosya bulma ve yönetmenin daha iyi yöntemleri, günlük görevleri daha hızlı yapmanıza yardımcı olur. Windows 7 daha hızlı ve daha güvenilir performans için tasarlanmıştır, böylece kişisel bilgisayarınız sizin istediğiniz biçimde çalışır. 64 bit desteğiyle, en yeni güçlü kişisel bilgisayarlardan tam olarak yararlanabilirsiniz. Ayrıca Ev Grubu, Windows Media Center ve Windows Dokunma gibi harika özellikler yeni olanaklar sağlar.

Windows Vista‘dan sonra harika bir işletim sistemi gibi geldi bize. Belki de o kadar kusursuz değildir?? Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz… Windows 7 Nedir? diye açıklarken bir kaç farklı özellikten bahsediyor makale içinde değil mi!

Mesela, Sıçrama Listeleri.Nedir bu Sıçrama Listeleri? Kısaca bu bir kaç özelliği sırayla açıklamak isterim.

Windows 7 Sıçrama Listeleri Nedir?

Windows 7 işletim sistemindeki yeni Sıçrama Listeleri sizi doğrudan her gün kullandığınız belgelere, resimlere, şarkılara veya web sitelerine götürür. Bir Sıçrama Listesi açmak için, Windows 7 görev çubuğundaki bir program simgesini sağ tıklatmanız yeterlidir. (Bunları, Başlat menüsünde de bulabilirsiniz.)

Bir Sıçrama Listesi’nde gördükleriniz tamamen programa bağlıdır. Sıçrama Listesi, Internet Explorer 8 uygulamasında sık görüntülenen web sitelerini gösterir. Windows Media Player 12 uygulamasında ise sık çalınan müzikleri listeler. Bu şekilde sağ tıklanan programa göre farklılık göstererek sizin için en çabuk çalışma imkanı sunar. Sıçrama Listenizde sık kullanılan bir öğe eksik ise, istediğiniz dosyaları listenize “sabitleyebilirsiniz“.

Sıçrama Listeleri, yalnızca dosyalar için kısayol göstermez. Bazen yeni e-posta iletileri oluşturma veya müzik çalma gibi komutlara hızlı erişim de sağlar.

Gerçekten güzel bir özellik. Çalışır durumda (görev çubuğunda) olan programın tab’ına sağ tıklıyorsunuz ve onunla ilgili yapabileceğiniz şeyler menünüzde hazır.
Yan taraftaki(IE için Üstte) vidyodan da bu özelliğin nasıl kullanıldığına dair fikir sahibi olabilirsiniz.
Ne dersiniz, sizce de cazip bir özellik değil mi?

Kabul etmek gerekir ki Windows Seven bizlere şimdiye kadar ki Windows sürümlerinden çok daha fazlasını sunmuş!

Tabi bir de işin kaynak kullanımı var. Bunlar ise minumum (en az) şu şekilde;

 • 1 GHz 32 bit ya da 64 bit işlemci
 • 1 GB bellek (RAM)
 • 16 GB disk alanı (64 bit için 20 GB)
 • WDDM 1.0 ve üstü sürücüye sahip, DirectX 9 ekran kartı

Gayet iyi görünüyor değil mi? Günümüz piyasalarına uygun. Gayet fazla görselliğe sahip ve yüksek performans + güvenlik ve yanında bir de bir çok özellik sunan bir sistem için iyi.

Peki makalede geçen diğer özellikler? Sıçrama Listeleri’ni açıkladığım gibi onları da tek tek açıklamak istiyorum Başka Bir Makalemde! 😉

Etiketler:, , , , , , , , , ,

4 Responses to Windows 7 (Seven) Nedir?

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @onur, Windows 7 (seven) sürücüleri (driver) kendi bulup yükler. Zaten çoğu driver kendi bünyesinde mevcuttur. Ama bunun kesinliği yok. Ses sürücünüzü tanımamış olabilir. Bu durumda ses kartı driver ının win 7 sürümünü bulmanız gerekir. Bu da her donanım için mümkün olmayabiliyor. İnternetten ses kartınızın resmi sitesine girerseniz mutlaka bir download bölümü vardır. Tam olarak modelinizin win 7 uyumlu sürücüsünü indirebilirsiniz buradan.

 2. onur dedi ki:

  ben daha yeni seven 7 ultimate ye gectim ses driveri hepten bozuldu

 3. Yusuf dedi ki:

  peki sıçrama listeleri olsun istemiyorsam ne yapmalıyım?Nasıl kapatabilirim.

 4. Plusturk dedi ki:

  Windows 7 Microsoftun isterse neler yapabileceğinin kanıtıdır bence. Aratmak istediğiniz nesneyi, siz daha yazarken görüntülemeye başlar. Program öyle hızlı açılırki, sanki görev çuğundan çağırıyorsunuz. Donanım kaynaklarını çok iyi kullanır. Bilgisayarınızdan en üst seviyede faydalanmanızı sağlar. Vista gibi yüzyılın felake bir işletim sistemi yapımcısında, şahsen böyle bir başarı beklemezdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir