MENU

Gururumuz, “AYYILDIZ Tim, Türkiye’nin Siber Savunma Ordusu”

Neden Pardus?

13 Temmuz 2009 Yorumlar (13) Okunma: 1962 Teknoloji, Yazılım

Uygulama Başlatılamıyor & COMRes.dll Hatası

Bir kaç gün önce okuldan sevdiğim bir arkadaşımdan telefon geldi. Hal-hatır sfaslından sonra benden bir arkadaşına yardım etmemi istedi. Arkadaşın yanına gittim. Sorunu sorunca büyük bir sinirle, “comres.dll diye bir dosyada sorun varmış! Sürekli “comres.dll bulunamadığından uygulama başlatılamıyor” hatası verşyor dedi. Comres.dll nin önemli sistem soyalarından olduğunu biliyordum ama hiç böyle bir hatayla karşılaşmamıştım:( Yoğun oduğumdan alıp eve getirdim notebooku.
Bilgisayarı açar açmaz zaten belli etti kendini, oturumlar çıkmadan daha “comres.dll bulunamadığından uygulama başlatılamıyor” hata mesajları geldi 🙂 Maşallah baya bi’ zorlamışlar bozulsun diye :p Zarzor da olsa kullanıcı parolasını girip oturumu açtım. Ne yaparsan yap “comres.dll-uygulama başlatılamıyor” hata mesajları engellenmiyordu.

COMRes.dll Hata Ekranı

COMRes.dll Hata Ekranı

Gerçekten de gıcık bir durum :/ Hemen verdiği hatayı şöyle bir düşündüm ve düşündüklerimde çıktı. Uygulamalar COMRes.dll dosyası zarar gördüğünden ya da silindiğinden açılamıyordu. Bu da tüm sistemi etkiliyor adeta felc ediyordu. Ufak bir aştırma ve kurcalama operasyonundan sonra “comres.dll-uygulama başlatılamıyor” hatasını nasıl çözebileceğimi anladım 🙂 İnternetten COMRes.dll dosyasını download ettim. Masaüstüne indirdiğim dosyayı;
C:\Windows\System32\comres.dll ‘ye kopyala/yapıştır yaptım.
Tam olarak düzelmeyince bir de sistem için önemli bir klasör olan i386 klasörüne yapıştırdım. PC ye restart atınca herşey yoluna girmişti 🙂 Daha sonra AVAST Proffessional 4.0 antivirüs programını kurup botscreen taramasına izin verdim. Hayatımda 3 veya 4. kez gördüğüm bu nadir durumu tekrar görünce hiç şaşırmadım. AVAST herzaman olduğu gibi taramasında deli gibi virüs buluyordu 🙂 Baya bir faydası oldu. Bir kaç optimizasyon programıyla da sistemi toparladık ve iş tamamen çözülmüştü.

Formatı kesin çözüm olarak görenlere uyarı. Önce sorunu araştırmakta fayda var…

Kısaca yapılması gerekenler;
1)İnternet üzerinden (arama motoruna “comres.dll download” yazarak) indidilebilir dosyasını bullabileceğiniz  “COMRes.dll” dosyasını bilgisayarınıza indirin.
2)Bu dosyayı kopyalayın ve,
95/98/Me – C:\Windows\System\comres.dll
Win NT / 2000 – C:\WINNT\System32\comres.dll
Win XP – C:\Windows\System32\comres.dll
Vista – C:\Windows\System32\comres.dll   alanlarından uygun olanına yapıştırın. Sorun sadece bununla hallolmayabilir bu yüzden,
C:\windows\ServicePackFiles\i386 dosyasına da yapıştırın. Bu dosyayı bulamayanlar ise; C:\windows\’da olması gereken klasörü aramadan “i386” yaparak bulabilirler. Sonra PC resetlenir ve kabus bitmiştir 🙂

Diğer bir yol ise; XP SP CD’ ni tak ve başlat+çalıştır sfc /scannow bu komutu yaz sisteminde hasara uğramış bütün dll.hatalarını düzeltecektir! Repair çok iyi bir hizmet.

Umarım başınıza gelmez. Temiz bir surf dileğiyle…

NOT: Yorum yazan arkadaşlara teşkkür ederim, gözden kaçırdığım bazı noktalara değindiler. Makaleye ek olarak yorumları da okumanız faydalı olabilir.

Etiketler:, , , , , , ,

13 Responses to Uygulama Başlatılamıyor & COMRes.dll Hatası

 1. Naci dedi ki:

  comress.dll hatası yüzünden format atacaktım. teşekkür ederim…

 2. comres.dll hatası nın çözümü için teşekkürler. Kafayı yemek üzereydim:) comres.dll indir (download) et demişsiniz, keşke comres.dll buradan indirilseymiş….

 3. Kemal ONUR dedi ki:

  @abdullah, yardımcı olabildiğime sevindim. comres.dll hatası gibi bir çok çözümü olan hata var. elimden geldiğince bilgisayar ve uygulama hatalarını yazacağım…

 4. abdullah dedi ki:

  bilgi için gerçekten çok teşekürler bilgisayarıma format atmamdan kurtardınız beni

 5. sefa dedi ki:

  çok teşekkürler.sorun halloldu.ilk buraya girip baktım ve sorunu çözdüm:) emeğine sağlık.yorum yazan arkadaşlarda sağolsunlar, verdikleri bilgiler başkalarının işine yarayabilir.

 6. admin dedi ki:

  @wade, bu aralar pc’m de bir sorun var ve bende çok meşgulum bu yüzden biraz ecikti cevabım. Eğer olağan şekilde açtığında donup kalıyorsa hatalardan sonra sen biraz daha tecrübelisin PC bozmada:) Daha güzel bozmuşun tebrikler:) Şaka bir yana sanıyorum makalede söylenenleri güvenli mod(genelde açılırken F8’e basılarak girilir) da uygularsan sanıyorum hallolur. Gerekli yerlere gerekli dosyayı kopyala/yapıştır. Bu arada i386 klasörü herzaman aynı yerde olmayabiliyor, hatta bende E:// ‘de:) ara seçeneğinden bulabilirsin.

 7. wade dedi ki:

  arkadaşlar yardım edebilir misiniz..
  aynı sorunun biraz daha gelişmiş bende de var ..
  COMRes.dll bulunamadığından uygulama başlatılamadı.uygulamanın yeniden yüklenmesi sorunu giderebilir….diye bi yazı var ekranda pc de hiç bişey yapılamıyo sadece açılıyo sonra donuyo o şekilde..
  formattan başka bi çaresi varmı ki..

 8. admin dedi ki:

  Evet, genelde olduğu gibi ve tahmin de ettiğim gibi antivir türevi programlar çıktı işin içinden yine 🙂 Sorunu bulmana çok sevindim, daha öncede söylediğim gibi geri dönmene de öyle;) Sanıyorum makeleyi ve yorumları okuyan arkadaşlar muhtemelen bu sorunu hallederler artık 🙂 Tavsiyem uzun süredir piyasada olup denenmiş ve sorun çıkarmamış olan programları kullanman. Bazı arkadaşlar; “bu da olsun-o da olsun…” diyerek herşeyi yüklüyorlar, bu tip sorunlarla karşılaşabilirler. Fazla abartmamak lazım:) Yardımcı olabildiğimi pek sanmıyorum ama eğer öyleyse ne mutlu bana, amacıma ulaştım:) İyi günler…

 9. Cihan dedi ki:

  Malesef sorun system32 klasörüne kopyaladığım “ocx” dosyalarına rağmen daha sonra tekrar oluştu. Ve siz de yorumunuzda sorunun sistem dosyalarının silinebilmesinden kaynaklanabileceğini belirtmiştiniz. Bu noktadan hareketle pc’de tekrar her programı yeniden kontrol etmeye başladım. Sorunun asıl kaynağını uzun uğraşılar sonucu çözdüğüm için sizinle tekrar paylaşmayı uygun gördüm. 40 yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir probleme neden olmuşum. Comodo defans programının bazı dosyalara her türlü erişimi engelleme gibi bir özelliği var; ben de genellikle microsoft sunucularına bağlanmak istiyen Regwizc.dll ve licdll.dll gibi programları engelletiyorum; fakat yanlışlıkla regsvr32.exe dosyasını da engelletmişim. İşte bütün bu dll ocx dosyasını bulamadığından program tanıtılamadı kod:5 hatasını bu yüzden vermekteymiş. O, ocx dosyalarını kopyaladığım sırada comodo’nun defans özelliğini kolaylık olması açısından geçici olarak disable etmiştim bu nedenle sorun düzeldi zannetmişim. Halbuki defans özelliğini tekrar aktif edince aynı sorunun yeniden oluşmasına sebebiyet vermiş. Sizin sorunun aslının sistem dosyalarından (silinme vs.) kaynaklandığını belirtmiş olmanız bu yönde düşünmeme ve araştırmama vesile oldu yoksa bu işin içinde formatsız çıkamayacaktık herhalde 🙂 yardımınız için teşekkürler

 10. admin dedi ki:

  genelde virüs den kaynaklanan bir sorun, hatta şöyle diyim bazı antivir programlarının sildiği dosyalar yüzünden kaynaklanan bir sorun. ama hata msjının,işletim sisteminin ve bunun gibi bir kaç bilginin daha ışığında ancak çözülebilecek bir sorun. Mesela bazı antivir gncellemeleri ya da windows güncellemeleri bu sorunu oluşturabiliyor. Geçenlerde de yanlış hatırlamıyorsam avira nın bir güncellemesinde sistem dosyaları silinebiliyordu.resmi açıklama yapılmıştı.olağan şeyler.sorunu halledip geribildirim yaptığın için teşekür ederim.umarım tekrar karşılaştırmazsın.senin adına araştırmaya başlamıştım bende 🙂

 11. Cihan dedi ki:

  Yeniden Merhaba,
  dll’nin ocx bulunamadığından dolayı sisteme tanıtılamaması sorununu malesef repair seçeneği çözemiyor; en azından bende işe yaramadı. Bu hataya yol açan bir virüs olabilir mi? onu da tam olarak bilemiyorum. Çünkü Antivir, Comodo, A-squared, Malwarebytes ve SuperAntispyware gibi yazılımlarla sistemi tarattım ve temiz gözüküyor; fakat bunların göremediği bir virüs bulaşmış olması da mümkün olabilir. Bu arada biraz daha araştırdım ve vbasicmaster.com/activex.asp adlı linkte sistem için gerekli olabilecek pek çok ocx dosyasına ulaştım.Bunlardan işime yarabilecek olduğunu düşündüğüm bazılarını indirdim ve özellikle system32’de olmayanları kopyaladım ve sorun çözüldü (bu arada ocx dosyalarını da virustotal.com sitesinde tarattım) ama kopyaladığım ocx dosyalarından hangisinin sorunun tam çözümü olduğunu bilemiyorum tabi.

 12. admin dedi ki:

  Öncelikle lafı fazla uzatmatmadan “Repair” seçeneğini denemeni tavsiye ederim. İndireceğin dosyalar virüslü olabilir, hasarlı olabilir ya da uygun olmaya bilir. Sorunun makaledekiyle çok benzer.O içinde virüs bulduğun programlar gibi 3.parti programları pek tavsiye etmem. Bu hatayla karşılaşmadım ama sanırım çözebilriz:) Repair dene yazının sonundaki gibi, olmazsa bir yol daha deneriz. Umarım halledebilirsin;)

 13. Cihan dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim pc’de de bir dll/ocx sorunu oluştu. Bu nedenle kurulumu “Shell Extension” menüsüne dll bağlamı oluşturması gereken bazı programlar için dll/ocx bulunamadığından programın sisteme tanıtılamadığı türünden bir hata iletisi alıyorum. Biraz araştırma yapıp “ocx” dosyalarını indirebileceğim bazı siteler buldum; fakat bu sitelerde de çok çeşitli ocx dosyaları olduğundan, bu sorun için gerekli olanı tesbitte aciz kaldım.Sonra libraryfiles.exe diye pek çok ocx/dll programını paket halinde bulunduran bir programı deneyeyim dedim; fakat sisteme kurmadan önce “virustotal.com” sitesinde tarattım ve malesef üç Antivirüs programda zararlı tesbit edince kurmaktan vazgeçtim. Sonunda neden bu kadar uğraştım? sorunu bir bilene danışsamya deyip, topu size atmayı uygun gördüm 🙂 Hayırlı çalışmalar dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir