MENU

İşte İnternetin “İlk”leri…

C-D Sürücüleri Açılmıyor, Birlikte Aç Çıkıyor!

16 Eylül 2009 Yorumlar (9) Okunma: 1669 Donanım, Teknoloji, Yazılım

USB Belleklerde Autorun Sorunu ve Kapatılması

Virüs Uyarısı!

Virüs Uyarısı!

Eminim bir çok arkadaş daha önce bu konudan muzdarip olmuştur. Kimisi çözümü bulmuş kimisi ise hala uğraşıyor olabilir. Hatta belkide hala farkında olmayanlar bile olabilir. Ama bilinmesi gereken bir  şey var ki, o da bu sorun çok ciddi! Virüslerin en büyük dostu olan autorun için dikkatli olun!USB günümüzün en vazgeçilmez teknolojileri arasında yer alıyor. Neredeyse bütün cihazlarda bir USB portu var ve USB flash bellekler de ceplerde, anahtarlıklarda kolaylıkla taşınıyor.

Kullanıcıların bu derece kolaylıkla veri taşıması, virüslerin de yayılma hızını arttırıyor. Özellikle internet kafeler ya da baskı merkezlerinde dikkatsizlik, çok hızlı bir şekilde virüslerin USB belleklerden sistemlere, herkesin bağlandığı sistemlerden de USB belleklere virüs bulaşmasına sebep oluyor. Bunu bir düşünün, bir kişi USB belleğini günde 2 PC’ye bağlasa bu ayda 60PC demektir. Bu 60 Pc’ye de günde 5 USB bağlansa ortalama;

Virüs Worm

Virüs Worm

120×60=7200 kişiye bu virüs bulşıcak demektir! Bu iyi niyetle yapılmış bir hesaplama! Bunun internet ve CD kısmını ve diğerlerini saymıyorum bile 🙂 Sadece autorun konusunda dikkatli olmamız bile çok büyük bir tedbir sağlar.

Autorun_Usb

Autorun Ekranı

Peki bu sorunun sebebi nedir? Microsoft Windows‘un autorun yani otomatik başlatma özelliği sorunun ana sebebi olmasa da başlıca sorumlularından. USB bellekler, sabit diskler, hafıza kartları gibi taşınabilir medya depoları takıldığında autorun çalışıyor. Kullanıcının hayatını kolaylaştırmaya yönelik olarak düşünülen bu özellik ne yazık ki kötü amaçlarla kullanılarak virüslerin yayılmasını sağlıyor. Bu özelliği kapatarak çok da mühim olmayan bir kolaylıkdan vazgeçip ciddi bir güvenlik açığından kurtulmuş olacaksınız! Antivirüs gibi güvenlik yazılımlarının yanında  aşağıda anlattığım şekilde autorun özelliğini kapatıp bu dertten muzdarip olmayın;)
———–

USB Belleklerde ve Diğer Giriş Birimlerinde Autorun Özelliğini Kapatma;

Bazı sistemlerde güncelleme ile bu özellik güvenli hale getirilse de el ile(manuel)kapatmakta fayda var.

Windows Server 2003, Windows XP Professional ve Windows 2000’de Grup İlkesi ayarlarını kullanarak tüm Otomatik Çalıştır özelliklerini devre dışı bırakma;

!!!LÜTFEN GÜVENLİĞİNİZ İÇİN AYARLARI DEĞİŞTİRMEDEN ÖNCE KAYIT DEFTERİNİN YEDEĞİNİ ALIN! YEDEK ALMA KONUSUNDA BİLGİ İÇİN Windows’da Kayıt Defteri(Registry) Yedeğini Almak BAŞLIKLI MAKALEYE, eğer bu tip bir virüs sebebiyle disklerinize erişemiyorsanız çözüm için; C-D Sürücüleri Açılmıyor, Birlikte Aç Çıkıyor! başlıklı makaleye bakabilirsiniz.!!!

 1. Başlat‘ı tıklatın, Çalıştır‘ı tıklatın, kutusuna Gpedit.msc yazın ve Tamam‘ı tıklatın.
 2. Bilgisayar Yapılandırması altında(Çift tıklayın), Yönetim Şablonları‘nı genişletin(Çift tıklayın) ve Sistem‘i tıklatın.
 3. Ayarlar bölmesinde, Otomatik kullan‘ı kapat(Otomatik çalıştır özelliğini kapat)’ı sağ tıklatın ve ardından Özellikler‘i tıklatın.
 4. Not: Windows 2000’de bu ilke ayarı Otomatik Kullan’ı devre dışı bırak olarak adlandırılmıştır.

 5. Etkin‘i(Etkin seçeneğini) seçin ve Otomatik Çalıştır özelliğini tüm sürücülerde devre dışı bırakmak için Otomatik kullan‘ı kapat(Otomatik Çalıştır’ı kapat:) satırındaki açılır menüden(aşağıya doğru açılan satır) Tüm sürücüler seçeneğini belirleyin.
 6. Otomatik Kullan‘ı Kapat Özelikleri iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’ı tıklatın.
 7. Bilgisayarı yeniden başlatın.

Sorumluluk kabul etmiyorum, baştan söyleyeyim:)

Etiketler:, , , ,

9 Responses to USB Belleklerde Autorun Sorunu ve Kapatılması

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @Ozan, USB Belleğinizdeki autorun sorununu halletmenize sevindim.

 2. Ozan dedi ki:

  ALLAH Razı Olsun Bu Sorun 3 Yıldır Başımı Ağrıtıyordu Sayenizde Çözdüm Rahatça Takılıyorum Başarılarınızın Devamı Dilerim

 3. online dedi ki:

  tum blogu okumaya oldukca iyidir

 4. mcakir dedi ki:

  “Disk yazmaya karşı korumalı” hatasını hallettim çok şükür (bknz)
  fakat başka bir yöntem de biliyorsan duymaya hazırım 🙂

 5. mcakir dedi ki:

  Faydalı bilgi için teşekkürler !

  fakat ben başka bir durumdan muzdaribim 🙂 sahip olduğum flash belleğin birkaç internet cafede dilediğimce içeriğini değiştirebiliyorum ancak bir tane cafe var ki flashı takıyorum sadece flashtan pc’ ye veri aktarımı yapıyor. pc’ den flash’ a veri aktarımı gerçekleştirmiyor ve “disk yazmaya karşı korumalı” hatası veriyor. Google’ da çözüm aradım ancak net bir cevap yok, usb kilidinden, hata denetimi yapmaktan, format atmaktan falan bahsediyorlar. Flash’ ımda kilit yok, hata denetimi yaptıramıyorum bilakis aynı hatayı veriyor “disk yazmaya ….” format da atamam içeriği ben bir daha nerden tedarik edeceğim 🙂

  bu konuda yardımcı olursan sevinirim…

 6. Cihan dedi ki:

  Bildiğim kadarıyla “Gpedit.msc” windows xp home sürümünde yoktur. O nedenle xp home kullananlar. cd vs. otomatik açılımını kapatmak için kayıt defterinden şu değişikliği yapabilirler.

  HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>Cdrom anahtarına ulaşın; cdrom anahtarı üzerine geldiğinizde sağ tarafta açılan pencerede “Autorun” kaydının değerini 0 yapın.

 7. Kemal ONUR dedi ki:

  @İbrahim, son zamanlarda bu konu çok gündeme geldi. Bu sebeple de antivir ler buna çözüm için uğraş veriyorlar. Evet, çoğu bu konuda güvenlik sağlıyor ama tam olarak değil. En güvenilir bilinen KIS antivir bile bazen yakalayamıyor. Bu alarm taktırıp kapıyı kilitlememek gibi birşey. Hem alarm olsun hem kapımız kilitli olsun;)

 8. İbrahim dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler fakat güncel bir virüs programı ile USB bellekler arası virüs taşıma olayını aşabilirsiniz bence …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir