MENU

Yürüyerek Telefonunuzu Şarj Edin

Nokia 14 Milyon Şarj Cihazını Geri Çağırıyor

29 Kasım 2009 Yorumlar (0) Okunma: 804 Donanım, Serbest Bölge, Teknoloji

Türkiye’nin İlk Akıllı Aküsü

Yiğit Akü

Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) çalışmaları sonucunda üretilen ve Türkiye’nin ilk ve tek akıllı aküsü olduğu belirtilen akünün, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 45 ülkeden sipariş aldığı bildirildi.

Akıllı Akü Elektro” isimli ürünü geliştiren firma olan Yiğit Akü‘nün Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, yaptığı açıklamada, söz konusu akünün, araç sahibine, aracının şarj sisteminde ortaya çıkan sorunun nereden kaynaklandığını, erken uyarı sistemi yoluyla öğrenebilmesine imkan sağladığını belirtti.

Yeni akünün, üzerinde bulunan mikro işlemcili chip ve durum göstergesi sayesinde hem aküyü hem de aracın şarj sistemini kontrol altında tutulabildiği bilgisini de veren Büyükkalender, kullanım ömrü uzun olarak geliştirilen akıllı akünün, tüketicilerin yanı sıra akü satıcıları ile akü ve otomotiv servislerine de kolaylık ve rahatlık getirdiğini kaydetti.

Büyükkalender, Akıllı Akü Elektro‘nun özelliklerini şöyle sıraladı: “Akıllı akü, gece ya da gündüz herhangi bir zaman diliminde aracınızın şarj sistemiyle ilgili onlarca soruya yanıt veren bir ürün. Örneğin akü almaya gittiniz; Acaba stokta uzun süre kaldı mı? Şarjı yeterli mi? Üretim hatası var mı? Bu sorulara tüketici anında yanıt buluyor ve akıllı akü sizi alımda koruyor. Ya da, bir kış sabahı kalktınız aracınıza bindiniz fakat araç çalışmadı. Çok sayıda soru ortaya çıkıyor: Acaba Araçtan mı, Akü den mi?, Akücüye mi gitmek lazım, araç servisini mi çağırmak lazım? Acaba akü sadece deşarj mı oldu, şarj edilse normal duruma gelir mi? Yoksa yeni akü mü almak gerekecek? Garantiye girer mi, girmez mi? İşte akıllı akü, onlarca senaryoda ortaya çıkan onlarca sorunun yanıtını veriyor ve akü üzerinde bulunan ışıklar size ne yapılması gerektiğini anlatıyor.

Dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığı Ar-Ge ile üretilen Akıllı Akü;nün tüm patentlerini ellerinde bulundurduklarını belirten Büyükkalender, şimdiden, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 45 ülkeden sipariş aldıkları yeni nesil üründe 2010 yılında 500 bin adet üretimi hedeflediklerini bildirdi.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir