MENU

Beyaz Altın, Lityum – 2

Şarj Aleti

04 Şubat 2011 Yorumlar (0) Okunma: 7870 Teknoloji

Tüm Telefonlar için Tek Şarj Aleti

Tüm Cep Telefonları İçin Tek Tip Şarj Aleti2009 yılında Cep Telefonları İçin Tek Tip Şarj Aleti başlığı ile duyurduğumuz haberi hatırlatmak istedim. Makalemizde de yazdığımız gibi bu yıl “Tek Tip Şarj Aleti” artık uygulamaya geçiyor. 2011’in ortalarında piyasaya süreleceğini düşündüğüm teknoloji, milyonlarca euro kâr ettirmenin yanında 50bin tondan fazla elektronik çöpe de engel olacak. Ayrıca her aldığımız farklı marka ve model telefonlar için ayrı şarj cihazı almak zorunda kalmacağımızdan dolayı büyük kolaylık ve tasarruf olacak.

Uluslararası Cep Telefonu Üreticileri ve Telekom Şirketleri Platformu (OMTP)’nin duyurusuna göre 2012 yılına kadar üretilecek olan tüm telefonlar tek tip şarj cihazına uygun olarak üretilecek. Nokia ve Ericson gibi dev cep telefonu üreticileriyle birlikte Orange, Telenor, Vodafone gibi uluslararası telekomünikasyon firmaları tarafından da desteklenen projenin cep telefonu kullanıcıları için bir devrim olduğu söyleyebiliriz… Yeni şarj aletinin halen Apple tarafından üretilen i-Phone’larda da kullanılan usb girişli olacağı öğrenildi. Bu sayede hem data aktarımı hem şarj için tek giriş ve tek kablo sağlanmış olacak. Micro-USB makalesinde bu USB konusuna değinmiştik.

Ortak şarj cihazı projesi Avrupa Birliği’nin standartlardan sorumlu kurumu CENELEG tarafından da onaylandı. Danimarka Standartları Enstitüsü kararı büyük bir başarı olarak değerlendirdi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Danimarka Standartları Enstitüsü danışmanlarından Christian Verholt, “Ortak şarj aleti sadece müşteriler için değil aynı zamanda çevre için de büyük bir iyilik olacak” dedi.
(CİHAN)

Etiketler:, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir