MENU

FaceBook, Kevin Mitnick’i Banladı

PARDUS Nedir?

18 Mayıs 2009 Yorumlar (4) Okunma: 1613 Donanım, Teknoloji

TÜBİTAK Akıllı Bomba ve Isıl Pil Geliştirdi…

İyi bi’ hafta sonu tatili daha bitmek üzere 🙂 Keyifler yerinde olsa gerek, güzel bir hava var Isparta’da. Umarım bulunduğunuz yerde de havalar güzeldir;) Evet şöyle pencereyi açtım, temiz havayı derin bir nefesle içime çektim ve başladım yazmaya 🙂 Şöyle ilginç bir şeyler yazıyım diye geçirdim aklımdan, elimde güzel bir haber vardı… TÜBİTAKAkıllı Bomba” geliştirmiş..! Müthiş bir haber. Savunma sanayisindeki, son zamanlarda dikkat çeken gelişmeler (Tank üretimi, Gemi üretimi ve F-16 üretimlerindeki gelişmeler vs…) umut verici ve heyecan:) TÜBİTAK-SAGE‘nin basın açıklamasına BURADAN ulaşabilirsiniz.

imageTÜBİTAK-Savunma Sanayi Araştırma Geliştirme Enstitüsü (SAGE), uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran Hassas Güdüm Kiti (HGK) uzun araştırmalar sonunda geliştirmeyi başarmış. Bu kit sayesinde hedefi vurmak daha kolay ve kesin.
TÜBİTAK
‘tan yapılan yazılı açıklamada, ”Ulusal Savunma için Ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK-SAGE‘nin, savunma sanayi alanında önemli projelere imza atmaya devam ettiği anlatıldı.

TÜBİTAK-SAGE‘nin, uçaktan atılan bombalara güdüm yeteneği kazandıran Hassas Güdüm Kiti (HGK) geliştirdiği bildirilen açıklamada, ”HGK, 2000 lb Mk-84 genel maksat bombalarını akıllı bombalara dönüştürüyor.

Böylece mevcut bombalar, her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, yüksek hassasiyetli vuruş imageyeteneği kazanıyor. Bu da, uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor” denildi.

Açıklamada, SAGE‘nin temel görevinin, savunma sistemlerinin temel araştırmasından ve kavramsal tasarımından başlayarak, bu sistemlerin mühendislik ve prototip üretimlerini içeren araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürütmek olduğu belirtilerek, projelerin çoğunun ilgili sanayi kuruluşları ile ortak olarak yürütüldüğü ifade söylendi.

ULUSAL SAVUNMADA HAYATİ ÖNEMİ OLAN ISIL PİLLER DE ÜRETİLDİ

Açıklamada, dünyada sayılı ülkenin sahip olduğu ve ulusal savunmada stratejik önem taşıyan ısıl pil teknolojisinin, TÜBİTAK SAGE‘de tasarlanıp üretildiği bildirildi.

SAGE Isıl Pil Tasarım Altyapısı‘nda tasarlanıp üretilen teknoloji sayesinde bugüne kadar yurt dışından temin edilen ısıl pillerin maliyetinin büyük miktarda düşeceği belirtilirken, ülke savunmasına ilişkin stratejik bilgilerin yurt dışına çıkmasının da önleneceği kaydedildi. Bu sayede yapılan savunma çalışmalarında ve yeni üretilen teknolojilerden bşka ülkelerin haberdar olması engellenerek daha güvenilir bir gelişim kaydedeceğiz.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

”Isıl pillerin yurt dışından satın alınması durumunda, bu pillerin kullanılacağı askeri mühimmat ve silah sistemlerine ilişkin bilgilerin tedarikçilerle paylaşılması gerekiyordu. ‘Ulusal Savunma İçin Ulusal Ar-Ge’ sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK SAGE‘de kurulan Isıl Pil Tasarım Altyapısı‘nda, ülkemizin ihtiyacını karşılayacak ölçüde ısıl pil tasarlanıp üretilebilmesi hedefleniyor.

Bu teknoloji ile öncelikli olarak Hassas Güdüm Kiti güç gereksinimini karşılayacak ısıl piller geliştirildi. TÜBİTAK

SAGE’de geliştirilen ısıl piller, askeri mühimmatın akım ve voltaj gereksinimlerini, tüm çevresel koşullarda imagesağlayabiliyor.”

TÜBİTAK SAGE‘nin geliştirdiği HGK ve ısıl pil teknolojisi bir kaç gün önce İstanbul Beylikdüzü’nde başlayan İDEF 9. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda da tanıtıldı.

Son zamanlarda yapılan bu geliştirme ve araştırmalar TÜBİTAK da dahil bütün ülkeyi sevindirirken çok uzun zamandan beri de özellikle Avrupa’dan büyük bir buluş çıkmadığına dikkat çekiyorum! Türkler artık sahip oldukları imkanları ve zekalarını daha iyi kullanmaya başladılar. Ülkedeki genç beyinlerin çokluğuda buna bir etken. Yurt dışında hayırseverler tarafından açılan okullarımız, büyük yarışmalarda ve olimpiyatlarda dereceler kazanmaktalar.

Umarım kısa sürede kaybettiğimiz yılların acısını çıkartır ve bize yakışan “Muasır medeniyetler seviyesi” ne ulaşırız…

Etiketler:, , , , , , , , , ,

4 Responses to TÜBİTAK Akıllı Bomba ve Isıl Pil Geliştirdi…

 1. battalboy dedi ki:

  Isıl pil için gerçek resimleri pek cok yerden olduğu gibi cnnturk’un sitesinden de bulabilirsiniz:

 2. admin dedi ki:

  Uyarınız için teşk. ederim, doğrusunu bulunca düzelteceğim. Fakat resmi rastgele almamıştım, bahsettiğiniz arama sonuçlarında da işe yarar birşey bulamadım malesefki.

 3. tuğrul koyuncu dedi ki:

  Merhaba,

  Isıl Pil’den bir görünüm başlığı ile verdiğiniz resmin ısıl pil ile ilgisi yoktur. Isıl Pil resimlerine “thermal battery” başlığıyla, SAGE tarafından geliştirilen ısıl pil resmine ise internette “SAGE ısıl pil” yazınca karşınıza çıkan görsellerden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir