MENU

Avrupa’da Bile Olmayan Sistem Türkiye’de!

“Bilgisayar Oyunları Zararlı(!)”, Kim Demiş?

12 Eylül 2009 Yorumlar (6) Okunma: 1498 Donanım, Teknoloji, Yazılım

(Resimli)DNS Yönlendirme; Yasaklı Sitelere Giriş ve Daha Hızlı İnternet

Merhabalar, sanırım 3 gün oldu yazmayalı:( Finalerimden dolayı herzaman ilgilenemiyorum. Bugün birşeyler paylaşmak istedim. Sizlere resimli olarak DNS yönlendirmeyi anlatmak istiyorum.

DNS Yönlendirme(Resimli):

DNS (Domain Name Server); Tarayıcımızın(FireFox, Opera, Chrome vs..) adres çubuğuna girdiğimiz adresleri ip numarasına ya da ip numaralarını adrese çevirerek bağlanmak istediğimiz sitenin server ına bağlanmamızı sağlar.

Bir Tarayıcı Araç Çubuğu

Bir Tarayıcı Araç Çubuğu

DNS‘ler üzerinde milyonlarca site barınır. Yani milyonlarca siteyle bağlantida olabilirler(sitelerin serverları ile). Biz o sitenin(server’ının) ip ya da adresini girdiğimizde bizi o raya yönlendirirler. Kısaca ve kabaca bu işe yararlar. Ayrıca birbirleriylede iletişim içindedirler, yeni eklenen siteleri kısa bir sürede hepsi hafızasına alır.

DNS Şeması

DNS Şeması

Peki Nasıl Oluyorda Bize Yasaklı Siteleri Açıyor veya Daha Hızlı Bir  İnternet  Sunuyorlar?

Cevap basit, normalde DNS ayarlarınız otomatiktir. Yani Türk Telekom‘un DNS lerini kullanırsınız. Bu da demek oluyor ki genelde size en yakın(en iyi hizmeti verebilecek) DNS ile internete bağlanıyorsunuz. Daha büyük bir genelleme yaparsak Türkiyeden internete bağlanan birisi Türkiyedeki DNS’leri kullanarak internet ağına çıkar. Peki devlet bu DNS’lerde herhangi bir siteyi engellerse ne olur? Tabi ki DNS bizi o siteye sokmaz. Bunun yerine hazırlanan bir sayfaya yönlendirir ve; bilmem kaçıncı kanununa göre bilmem ne zaman bu site kapatılmıştır diye uyarı alırız:( Her PC’de bu ayar yapılabilir. Kullanacağınız DNS’i seçme özgürlüğünüz var. Bunu şu şekilde yapabiliriz;

DNS Yönlendirme;

1. Masaüstündeki “Ağ Bağlantılarım” simgesine sağ tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin,

image

2. Açılan pencere’den (yukarıda), kullandığınız ağ bağlantısına sağ tıklayıp Özellikler menüsünü seçin.

image

3. Daha sonra gelen pencerede orta kısımda bir bölümde yanlarında tik kutucukları olan(V işareti), işaretlenmiş ve işaretlenmemiş satırlar var. Bunların (genelde) en altında bulunan, “İnternet İletişim Kuralları (TSP/IP)” satırına çift tıklıyoruz.

image

4. Bu pencerede alt kısımda bulunan seçeneklerden,  “Aşağıdaki DNS Sunucu Adresini Kullan”‘ı seçiyoruz. Bizden bir DNS Sunucu adresi girmemizi bekleyecek. Boş satırlara DNS sunucu adreslerinden bildiğimiz herhangi bir adresi giriyoruz. Tabi ki yurt dışında bulunan bir DNS olması gerek:) Gidip TTNet’in dns adreslerini girmek birşey ifade etmez.:(

image

Bu DNS adreslerini internet aracılığı ile bulabilirsiniz. Güvendiğiniz kişi ve sielerden temin ettiğiniz adresleri makalede tarif edildiği gibi ayarlayıp “Tamam” dediğinizde muhtemelen bir çok yasaklı siteye erişim sağlayabilirsiniz. En azından güvenli bri surf için tavsiye ederim. Bu arada yabancı menşei DNS adreslerinde nadiren de olsa yerli siteleri ilk seferde açamama gibi bir sorun söz konusu. 2.denemede açılıyor. Nadir karşılaşılan bir sorun olsa da aklınızda olsun:)

Etiketler:, , , , , ,

6 Responses to (Resimli)DNS Yönlendirme; Yasaklı Sitelere Giriş ve Daha Hızlı İnternet

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @trgy, teşekkürler:) Deneyelim bakalım.

 2. trgy dedi ki:

  Kullandığım dns adresleri şöyle; ilk satıra 208.67.222.222 ve ikinci satıra 208.67.222.220 yazarsanız sorunsuz ve güvenli olarak internet sitelerini görüntüleyebilirsiniz.

 3. Kemal ONUR dedi ki:

  @Cihan, bilgiler için teşekkürler. Evet, bu durum için yeni önlemler geliyor. Yakın zamanda bu teknikde dahil bir çok teknik tarihe karışacak. Bunun bilincinde yazdım. En azından masaüstünde yıllarca gördüğü “Ağ Bağlantıları” simgesinin ne işe yaradığı hakkında bir bilgisi olmuştur çoğunun. Vakit bulursam eğer bu tip konulara eğilmeyi planlıyorum.

 4. Cihan dedi ki:

  Bu tip bir DNS değişikliğiyle yasaklı sitelere girmek artık pek mümkün olamıyor. Open DNS vs. ile daha önceleri mümkün olabiliyordu; ancak ona da önlem alınmış. Bu işler için yapılmış bazı özel programlardan istifade etmek de, bir çözüm yolu olabilir; ancak o tip programların da trojan barındırma tehlikesi mevcut. Mesela UltraSurf diye bir programda, bir ara “Trojan Alman” diye bir zararlı vardı.

  Yine en geçerli yol proxy kullanmak zannediyorum. Fakat Proxy kullanımında da seçtiğimiz proxylere dikkat etmek gerekiyor; bir çok proxyde 22,25,8080,80,443,110 gibi portlar açık (open) durumdadır.

  Ben kendi adıma konuşursam, zaten uzun yıllardır TTNet DNS’lerini hiç kullanmadım; hatta bilgisayarımda DHCP ve DNS istemcileri devre dışıdır.

  DNS seçiminde güvenlik hususu çok önemlir. O nedenle mutlaka Open DNS, Comodo secure, Sprintlink, Cisco gibi güvenilir firmaların serverlerini kullanmak gerekir; yoksa arka planda isteğimiz dışında sitelere yönlendirilebiliriz ve haberimiz bile olmaz. İyi yapılandırılmamış DNS serverler barındırdıkları açık nedeniyle, “önbellek zehirlenmesi” denen saldırı biçimine maruz kalabilmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir