MENU

Google’da Arama Yapma Sırları

Buda Neyin Nesi?? “Windows Strata”

07 Temmuz 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1247 Teknoloji

Pardus’un Gelişimi Süreci-2

Tekrar merhabalar:) Bugün, bir kaç günlük özlemimin acısını çıkartıyorum;) Üst ste yazmak istiyorum bir kaç makale daha fakat yarın erken kalkmam lazım ve yorgunum. Sanırım yarın akşam bir kaç yazı daha ekleyebilirim Pardus ile ilgili:)
Bir önceki makalemde Pardus’un Gelişim Süreci isimli serinin ilk yarısını yazmıştım. Şİmdi ise bu yazıyla devam edip bitiriyorum. Şöyle bir şey varki, emin olun yazması ne kadar basitse bunları organize etmesi ve altından çıkması da bir okadar zor! Gönül isterdiki daha ayrıntılı anlatabilelim… Diğer yazının devamı olarak ekliyorum makalemizi.
_______

2004 yılının büyük bir kısmı teknik alternatiflerin değerlendirilmesiyle geçti. Artık bu araştırmalar son demlerini yaşıyordu. Farklı Linux dağıtımları incelendi, mevcut dağıtımlardaki eksiklikler, olası gelişim alanları, yapılması gerekenler ve bunların iş gücü ve kaynak gereksinimleri irdelendi. Pardus’un gelişimi buna göre olacaktı çünkü! Hedef kitlenin kim olacağı konusunda beyin fırtınaları yapıldı, bunun sonucu olarak yol haritası alternatifleri belirlendi. 2004 yılı ekim ayında bu teknik değerlendirmeler sonuçlandı ve yayınlanan Proje Ana Sözleşmesi ile amaç, yöntem ve takvim belirlendi. Pardus‘un “Bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen” bir işletim sistemi olmasına, “Mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarının kavram, mimari ya da kod olarak kullanılmasına”, “Ancak otonom sisteme çevrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamasına” karar verildi. Teknik hedefi ve yöntemi belirlenen proje hızla ilerlemeye başladı ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlandı. Projenin amaçları ve teknik yaklaşımı hakkında Linux camiası ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Çalışan CD beklenenin üzerinde ilgi gördü. Sonrasında geliştirme daha çok özgün yenilik projelerine yoğunlaştırıldı ve nihayet 26 Aralık 2005’te Pardus‘un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0 web üzerinden yayımlanmaya başlandı. Artık sürekli olarak yenilenerek ve gelişerek yeni sürümler çıkarıyor.

Diğer Yazılar:
==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1
==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2
==>Pardus Nedir?
==>Linux Mü? – Windows Mu?
==>Pardus’un Gelişim Süreci-1
==>Neden Pardus?

Etiketler:, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir