MENU

Adsense Kaliteli Keyword Bulma Yolları

Google’da Arama Yapma Sırları

27 Haziran 2009 Yorumlar (5) Okunma: 899 Teknoloji

Pardus’un Gelişim Süreci-1

Merhabalar…
Kısa bir süredir tatil rehavetiyle bloğa yeni makaleler ekleyemedim ama bu arada kimi iyi kimi kötü gelişmeler oldu. Hem güncel olaylar olarak hem de kendi yaşantımdan paylaşmak istediğim birkaç şey var ebetteki, her zaman olduğu gibi.

Pardus

Pardus

Bu yazıları yazmadan önce uzun süredir sizlerle paylaşmak istediğim Pardus yazılarından birini eklemek istedim bloğumuza. Bu tip konularda birçok arkadaşımızın da benim gibi, “Yahu nedir bu? Nereden gelmiş, nasıl olmuş? …” sorular soruyordur sanırım. Bunu göz önüne alarak bu konuları paylaşmak beni çok daha mutlu ediyor, hele bir de olumlu yorumlar alırsak…
___
Eveet, baylar bayanlar :p Gelelim şu meşhur  “Milli işletim sistemimiz Pardus”un tarihine! Yakın zamanda tanışma fırsatı bulduğumuz ve çok sevdiğimiz(Kendi adıma) Pardus’un ne olduğunu daha önceki bir yazımda açıklamaya çalışmıştım. Peki, ne zaman başladı bu işlemler? Kimler neler yaptılar? Nasıl bir süreçten sonra ortaya çıktı bu Pardus? Vs vs… Bende araştırmalarımdan bulup çıkardım biraz daha düzene sokup tamamladım bu soruların cevaplarını.
Bu güzel macera 2003 yılında başladı ve bu yılın büyük bir kısmı; “Ulusal bir dağıtımın gerekliliği, dünyada benzer uygulamalar, yazılımın endüstrisinin mevcut durumu ve eğilimlerini” araştırılarak geçirildi. Tüm araştırma-incelemeler TÜBİTAK UEKAE tarafından yapılıyordu. Bu istatistikî araştırmalar gibi birçok ayrıntılı araştırmalar yapılarak, “Pardus için gerekli olup olmadığı ve eğer bu ürün tamamlanırsa ne kadar rağbet olacağı” anlaşılmış oldu. Bunların dışında da; “Ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları” incelendi. Bu incelemeler tabii ki ” Pardusun sağlıklı bir geleceği olması için” yapılmıştı…

Pardus '08 Masaüstü

Pardus '08 Masaüstü

Tüm gerekli inceleme-araştırmalar bittiğinde, bu bilgiler ışığında 2003 yılı yazında, bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak, somut düzeyde planlama işine girildi. Evet, artık piyasadaki bu açık kapatılmalı, yeni bir işletim sistemi için ciddi bir girişimde bulunulmalıydı. Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelendi, açık kaynak yazılım yöntemi ve felsefesi ayrıntılı olarak araştırıldı. “Hedef; bir dağıtım oluşturmanın ötesinde, bu yazılımı sürekli kılabilecek organizasyonel yapıyı da kurmak olduğundan yazılım endüstrisinde, özellikle açık kaynak çerçevesinde, kullanılabilecek iş modelleri” incelendi. Tüm çalışmalar, Pardus’un kalıcı olması içindi… Bu incelemeler sonrasında; 2003 yılı güzünde, “Linux temelli, açık kaynaklı, olabildiğince GPL lisanslama yöntemi kullanan bir işletim sistemi dağıtımı” oluşturulmasına karar verildi. “Pardus projesinin hayata geçmesi 2004 yılı başlarında teknik ekibin çekirdeğinin oluşturulması ile başladı.” Artık projenin gerekliliği anlaşılmıştı ve ciddiyetle çalışma zamanı gelmişti… Bu aşamada Türkiye’nin Linux geçmişi, mevcut ve planlanan dağıtımlar, açık kaynak ve Linux camiası ve girişimleri de göz önüne alınarak var olan bilgi birikimi ve deneyimden en üst düzeyde yararlanmanın yolları arandı. Görüldüğü gibi Pardus projesi sürekli araştırma-inceleme altında yürütülmüş. Teknik ekibi kurmak bence en zor işti ve o da tamamlandıktan sonra gerisi çok daha rahat gelmişti. Nihayet ulusal bir işletim sistemi geliştirilmesinde görev alması en uygun kişiler Türkiye’nin dört bir yanından seçilerek “TÜBİTAK UEKAE” bünyesinde bir araya geldiler.

DİĞER YAZILAR:

==> Pardus’un Gelişim Süreci-2
==> Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1
==> Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2
==> Pardus Nedir?
==> Linux Mü? – Windows Mu?
==>Neden Pardus?

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir