MENU

Türkiye’nin İlk Akıllı Aküsü

Avrupa’dan Google’a Erişimi Yasaklama Talebi

29 Kasım 2009 Yorumlar (0) Okunma: 1066 Donanım, Teknoloji

Nokia 14 Milyon Şarj Cihazını Geri Çağırıyor

Finlandiyalı Dev Telefon Üreticisi NOKIA

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, 14 milyon adet cep telefonu şarj cihazını kullanıcılar için tehlikeli olabileceği gerekçesiyle ücret almadan değiştirecek.

Dünyanın en büyük cep telefonu üreticisi Nokia, Çin şarj cihazı ve  otomotiv parçası üreticisi BYD tarafından üretilen ve bu yıl 15 Haziran ve 9  Ağustos arasında imal edilen “AC-3E” ve “AC-3U” modelleri ile 13 Nisan ve 25  Ekim arasında üretilen “AC-4U” şarj cihazı modellerinin değiştirileceğini  açıkladı. Bu şarj cihazlarının çoğunun Avrupa ve Kuzey Amerika’da satıldığı  belirtildi.

Nokia Sözcüsü Doug Dawson, “Bu değiştirme programını ileriye etkili,  önleyici önlem olarak başlatıyoruz. Bu üç şarj cihazı modeliyle ilgili olarak  herhangi bir kaza ya da yaralanma olayı olduğuna dair bilgimiz yok” dedi.

Nokia, BYD şirketinin şarj cihazı değiştirme maliyetini üstleneceğini  bildirdi.

Küresel cep telefonu piyasasının yüzde 38’ini kontrol ettiği tahmin  edilen Nokia, bu yıl üçüncü çeyrekte 108,5 milyon adet, geçen yılın tamamında ise  468 milyon adet cep telefonu sattı.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada ise Nokia’nın, üçüncü parti bir  tedarikçi tarafından üretilen Nokia markalı belirli şarj cihazlarının ücretsiz  olarak değiştirilmesini tavsiye eden değişim programı başlattığı duyuruldu.

Nokia’nın, rutin kalite kontrol işlemleri sırasında, üçüncü parti  tedarikçiler tarafından üretilen belirli şarj cihazlarında olası bir kalite  sorunu tespit ettiği kaydedilen açıklamada, bu durumdan etkilenen şarj  cihazlarının, üzerindeki plastik kapakların gevşeyebileceği, yerinden  çıkabileceği, içinde bulunan komponentlerin dışarı çıkabileceği ve elektrik  şebekesine bağlı olduğu sırada şarj cihazı içinde bulunan belirli komponentlere  temas edilmesi halinde elektrik çarpmalarına sebebiyet verebileceği belirtildi.

Nokia, daha fazla bilgi için, tüketicilerin kullandıkları şarj  cihazlarının değişim programı kapsamında olup olmadığını nasıl kontrol edecekleri  konusunda yönlendirici bilgiyi de içeren bir internet sayfasını da kullanıma  açtı. Tüketicilerin, konuyla ilgili olarak; http://chargerexchange.nokia.com  internet sayfasını veya yerel Nokia internet sayfasını ziyaret edebilecekler.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir