MENU

Uygulama Başlatılamıyor & COMRes.dll Hatası

Mikroişlemci Teknolojileri ve Assembly Uygulamaları

17 Temmuz 2009 Yorumlar (6) Okunma: 1139 Teknoloji

Neden Pardus?

Merhaba arkadaşlar. Bir kaç seferdir Pardus ile ilgili nedir, gelişim süreci nasıldır … formatında tanıtıcı ve öğretici yazılar yazmaya çalışıyorum. Fakat düşündüm ve “Neden Pardus?” diyenler için kısa bir açıklama gereği duydum. Bu yazıda ayrıca Pardus ile ilgili daha önce yazdığım, “Linux Mü? – Windows Mu?, Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1 vs…” gibi makalelerinde bir kısmını hatırlamış olacağız:) Sanırım bu makalenin tam sırası 🙂

Neden Pardus?

Ülkemizde işletim sistemlerinin, bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmış:
Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.” Evet öyleki kısa bir süre öncesine kadar askeriyemizde dahi Windows kullanılmaktaydı. “Ee, ne olmuş?” demeyin!

Ben nereden bileyim Bill amcanın Windows sistemlerinin içine bir takım kodlar saklayıp bunlar sayesinde tüm Windows kullanan PC’leri takip etmediğini? Bu analizleri satmadağını/paylaşmadığını!!?

Evet, tahmin edebileceğiniz gibi gizli bir kutu gibi olan Windows sistemlerinde bunu yapmak ve saklamak çok kolay. Kaynak kodlarını kimseyle paylaşmanız gerekmiyor ve zaten kimse de göremiyor;) Şahsen ben olsam yapardım 😛 Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde bu tip sorunları aşarız ve çok daha güvenli, ucuz, gelişmiş teknolojiye sahip oluruz.
Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak gerek yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır. Ve bu fark edilmiştir.
Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmiştir.

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir. Sonrasını zaten biliyorsunuz önceki makalelerden 🙂 Böylece neden bir işletim sistemine ihtiyaç duyulduğunu biraz daha fazla idrak etmiş olduk sanırım.

Pardus’un Vizyonu:

Üst düzeyde çeşitli tercihler ve saptamalar yapabilmek için, Pardus’un zaman içinde kaplayacağı alanı tanımlamak gereklidir.Pardus, sürümleri farklı dikey pazarlarda, çeşitli kullanım şekillerinde ve alanlarında, toplumun her kesiminde tercih edilen, kullanılan ve yaygınlaştırılan bir işletim sistemi dağıtımı olacaktır.
Kar amacı güdülmemekle birlikte, kullanılacak ve oluşturulacak iş modelleriyle, öz kaynakları ile ayakta durabilen, sürdürülebilir bir organizasyon oluşacaktır.

Geliştiriciler, mevcut teknolojik problemlere, uygulanabilir ve yenilikçi çözümler getirerek küresel düzeyde Linux ve açık kaynak camiasına özgün katkı yapacaklardır.

Pardus’un Hedefleri:
Tam Türkçe desteğini, hem karakter yapısının Türkçe’ye uygun (UTF-8 uyumluluğu), hem de kullanıcıya görünen tüm mesaj ve belgelerin Türkçe olması yoluyla sağlaması.
Mevcut Linux dağıtımlarından ve rakip diğer işletim sistemlerinden daha kolay kurulabilen ve kullanılabilen bir işletim sistemi olması.
Araç temelli ve teknoloji merkezli bir tasarım yerine görev temelli ve insan merkezli bir yaklaşımla esnekliği ve yüksek performansı sağlayabilecek modüler bir yapıda tasarlanması.

Pardus Kullanın, Çünkü Pardus …

… Özgürdür
Lisansı sizi kısıtlamaz, üreticiyi sizden korumak için değil sizin haklarınızı korumak için tasarlanmıştır.

… Türkçe sever
Çekinmeden Türk alfabesinin tüm harflerini kullanabilirsiniz. Yazım ve sözlük denetimi yapar, sizi güzel bir Türkçe kullanmaya teşvik eder.

… Virüslere geçit vermez
İnternet’ten gelen her dosyayı kontrolden geçirmekle, ya da virüs bulaşmış bilgisayarınızı temizlemekle zaman kaybetmezsiniz. Pardus’un sistemi yapısı virüslere göre değil 🙂

… Hızlı kurulur
Pc özelliklerine göre değişmekle birlikde ortalama 30 dakikada yüklenir ve tek kurulum işlemiyle bilgisayarınıza ofis yazılımı, İnternet gezgini, sohbet programı vs… gibi gerekli bütün programlar da yüklenir. Sonradan uğraşmanıza gerek kalmaz:)

… Kolay kullanılır
Grafik arayüzleri, menüleri, ikonları ile aklınıza ve güdülerinize hitap eder. Kullanmak için bilgisayar öğrenmek, ikinci bir dil bilmek ya da uzun eğitimlerden geçmek gerekmez.

… Her şey dahildir
Bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım Kurulum CD’si içinde mevcuttur. İnternet araçları, ofis paketi, her türlü resim, müzik, film için oynatıcı ve düzenleyiciler, oyunlar, aklınıza ne gelirse…

… Özelleştirilebilir
Sistemi, kendi beğeninize göre özgürce değiştirebilirsiniz. Hem görünüş, hem de davranış açısından. Tek sınır, hayal gücünüzdür.

… Şeffaftır
Kaynak kodlarını kendi ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilir, kendi dağıtımınızı üretebilirsiniz. Ne yaptığını ve ne yapmadığını kaynak koduna bakarak bilirsiniz.

… Çok dil bilir
Ayrı ayrı CD’ler ile tekrar yükleme yapmadan, iki dokunuşla Türkçe’den İngilizce’ye dönüşür. Herhangi başka bir dilin desteğini eklemek de son derece kolaydır.

… Eğlencelidir
Kaptan Masaüstü, PiSi ve ÇOMAR ile bilgisayar kullanmanın keyfini, tam Türkçe desteği ile bilgisayarınızı kendi dilinizde kullanmanın kolaylığını yaşarsınız.

Umarım biraz da olsa NEDEN PARDUS? sorusuna bir  kaç açıdan cevap verebilmişimdir. Denemenizi tavsiye ederim 😉 İyi sörfler…

Diğer Yazılar:

==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1
==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2
==>Pardus Nedir?
==>Linux Mü? – Windows Mu?
==>Pardus’un Gelişim Süreci-1
==>Pardus’un Gelişim Süreci-2

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , ,

6 Responses to Neden Pardus?

 1. admin dedi ki:

  Ne yalan söyliyim yorumdan çok ayrı bir makale olmuş bu:) Ama size katıldığımı söylemeden geçemem;) Evet bu benimde gözüme çarptı(çökme olayları) fakat genelde durumu toparlıyor. Mesela sürekli FF’da 30-40 sekme açıktır benim. Bir kaç defa çöktü program ama çok uzun bir zaman içerisinde(2-3 sene). İnanın hiç birind ebir veri kaybım olmadı. Tekrar kaldığım yerden devam ettim 🙂 Çalışmalarıma birşey olmuyorsa bu arada olan bu çökmeler milli bir işletims istemimi kullanmamı engeleyemez diye düşünüyorum 🙂 Öyle bir Fransa-almanya vs… gibi milliyetçiliğimizden vazgeçmeyerek yerel yatırımlara sonuna kadar destek vermeliyiz. Elimizin altında dursun bence PArdus;) Görüntülere gelince bence gayet iyi bir kaç ikon dışında. Biraz menülerin düzenlenmesi gerekiyor bir de sistemin nasıl işlediğini neyin ne olduğunu çok daha basit ve ayrıntılı olarak anlatmaları lazım. En büyük engelleri ise bilişime birazcık uzak kalmış ve Windows esiri olmuş vatandaşlarımız. o kadar alışmışlarki çoğusu kullanımı çok daha kolay, güvenilir ve hızlı olan FF yerine İE kullanıyor. Ne kadar acı… Freesoft hakettiği yerde değil sanırım 🙁 Ayrıca açıklayıcı ve irdeleyici yorumun için teşekkürler, düşünceleriniz çok önemli benim için:) .

 2. Cihan dedi ki:

  Ulusal güvenlik açısından bize ait bir sistemin geliştirilmesi elbette bir gereklilikti. Virüs ve benzeri yazılımlardan şimdilik daha az etkilenmesi de ayrıca önemli.Ancak linux sistemler yaygınlaşmaya başladığında benzer zararlı sorunları linux kullanıcılarının da yavaş yavaş başını ağrıtmaya başlayacaktır.

  Ulusal güvenliği sağlamak için sadece açık kaynak kodlu işletim sistemi geliştirmek malesef yeterli değil; ancak bu da oldukça önemli bir adımdır. Dünyadaki internet omurgası dolayısıyla host ve serverlerin büyük çoğunluğu ABD’nin elinde, bizim mail vs. iletişimimizi rahatlıkla kontrol altında tutabiliyorlar. Avrupa’da ABD’den bağımsız bir altyapı oluşturma çabaları daha yeni yeni başladı.

  Pardus’un grafiksel görünüm (görsellik)açısından biraz daha geliştirilmeye ihtiyacı var. Kullanılan tasarımlar henüz profesyonellik boyutunu kazanamadı gibi.

  Teknik açıdan bir değerlendirme yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip değilim. Ancak şunu söyleyebilirim ki çökmeler biraz sık yaşanıyor; sanki sistem henüz istenilen kararlılık düzeyine bir türlü oturamadı.Ayrıca sistem gereksinimleri malesef düşük kofigürasyonlu pc’ler için çok uygun değil. Örneğin: 256’yı geçtim, 512 MB.Ram’de bile sıkıntılı çalışıyor ve bir, iki program birlikte açıldığında sistemi 64MB ram’in altına düşürerek kilitlenmelere ve masaüstü çökmelerine yol açabiliyor. Halbuki Windows xp 256 Ram de bile rahatlıkla çalışabiliyor. Düşük donanımlı PC’ler için de ayrıca bir sürümü olmalı diye düşünüyorum. Bunun dışında, shockwave gerektiren oyunlar vs. için de ayrıca ciddi sıkıntılar mevcut.Henüz yaygınlaşmadığı için linux sistemlere yönelik yardımcı uygulamaların pek olmaması da şimdilik başka bir sorun. Bütün bunların dışında bir dezavantaj da, bir linux sistemi için olan bir uygulama, bir diğer linux yazılımı için kullanılabilir olmayabiliyor.Örneğin suse’de kullanılan bir programı pardus’ta kullanamıyabiliyoruz.

  Ama sonuçta, ülkemizde kendi insanımızın emeğiyle geliştirilmiş bir işletim sistemi olması çok önemlidir. Mutlaka desteklememiz gerekir. Bu alandaki gelişmeler ileriye dönük olarak, gençlerimizin kendini geliştirmesine ve bu gelişime paralel, işletim sistemlerinde söz sahibi ve tecrübeli ilim insanlarının yetişmesine yol açacaktır.Umulur ki bu da bilişim alanında, ülkemiz için işletim sistemi teknolojilerinde yatırım ve iş sahalarının gelişmesine, dolayısıyla ulusal alanda da rekebet gücümüzün artmasına vesile olur. Kim bilir gün gelir, inşaAllah Microsoft’un tahtını da sallar, hatta yıkarız bile 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir