MENU

İzmir’de 36 Saatlik Su Kesintisi!!!

Otomobilde İnternet Keyfi Artık Hayal Değil

10 Şubat 2010 Yorumlar (4) Okunma: 1079 Serbest Bölge, Teknoloji

Milli Modern Piyade Tüfeği Seri Üretimde…

Milli Modern Piyade TüfeğiMilli modern piyade tüfeği seri üretime hazır! Son yıllarda askeri alanda yapılan yeniliklere bir yenisi daha eklendi. Milli Savunma’da ki büyük ataklarımızdan birisi de yeni çıkan Milli Modern Piyade Tüfeği.
Portatifi hazır olan ve önümüzdeki yıllarda piyadelerin gözdesi haline gelecek olan milli modern piyade tüfeğinin seri üretime geçilecek halde olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda atışlarda üstün başarılar elde eden milli piyade tüfeği, önümüzdeki yıllarda piyadelerin elinde görülmeye başlanacak.

Milli modern piyade tüfeğinin ”tasarım ve geliştirme” sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici sözleşmesi ise MKEK ile Kalekalıp Makina Kalıp Sanayi AŞ arasında imzalandı.

TSK için HK 416’nın Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeği olduğunu belirten yetkililer, “Türkiye’nin ilk ulusal tüfeğidir. Standart olarak TSK’nin kullandığı G3’ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin de kullandığı AK-47’ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür.” dedi

Tüfeğin diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafif olduğunu anlatan yetkililer, “Tüfek, 2,60 kilogram ağırlığında ve 7,62 milimetre NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın versiyonunun namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Tüfek modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir. M1913 piccatiny rail sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir mekanizmaya sahiptir. Mekanizmasında HK G36’nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır.” şeklinde açıklama yaptılar.

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi gaz piston sistemi ile çözüldüğünü açıklayan yetkililer, “M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen milli tüfek gövdesi çıplak elle dokunulacak kadar soğuk kalır.” diye konuştu. Dikkatimi çeken bu özelliğin sizinde tahmin edebileceğiniz gibi ne kadar büyük önem arz ettiği ortadadır. Demekki istersek biz de yapabiliyormuşuz:)

MKEK Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu ise kurumun gelişmesi ve bugünkü konumundan daha ileri düzeylerde olması için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Önsipahioğlu, kurum ile Milli Savunma Bakanlığı, SSM ve Kalekalıp AŞ arasında yapılan sözleşme ile yapımı gerçekleştirilecek olan ”milli modern piyade tüfeğinin” ilk aşamada 50 adet, daha sonraki 30 aylık aşamada ise 200 adet üretileceğini bildirdi.

Tüfeğin tamamen yerli imkanlarla imal edileceğini kaydeden Önsipahioğlu, 30 ayda yapılacak tüfekle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim ve muharebe alanında çok etkili olacağını kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geçtiğimiz sene MKE Kurumu’nun Kırıkkale’deki sosyal tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savunma sanayinde önemli bir aşamanın yaşandığı bugünün tarihi bir gün olduğunu belirtmişti.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, bu konunun çok ciddi ve azimli bir şekilde ele alındığını ve gerekli paranın verildiğini ifade ederek, eğer böyle olmasa bugün bu imzaların atılamayacağını vurgulamıştı.

Etiketler:, , , , , , , , ,

4 Responses to Milli Modern Piyade Tüfeği Seri Üretimde…

  1. kasırga dedi ki:

    ismi modern piyade tüfeği diye anılan silah g3 kopyası bir silahtan başka birşey değil bence mehmetçik 1 piyade tüfeği daha güzeldi

  2. ibrahim dedi ki:

    işte bu kendi kendimize yeteriz biz helal olsun

  3. müzeyyen dedi ki:

    hayırlı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir