MENU

Internet Explorer (IE) 9 İçin Çalışmalar Başladı

Bilge Adam, Cisco’nun Eğitim Ortağı Oldu

26 Ekim 2009 Yorumlar (0) Okunma: 973 Donanım, Teknoloji, Yazılım

Microsoft’tan Yeni Bir Hizmet Daha: 007 James BOND

Çok yakında Microsoft‘un akıllı telefonlar için ürettiği yeni işletim sistemi Windows Mobile 6.5′e sahip cep telefonları piyasada olacak. Firmanın sıradışı çıkışlarıyla ünlü CEO’su Steve Ballmer yeni bir terimden, “Windows Telefonu“ndan bahsediyor ve ekliyor: bu sadece bir başlangıç. James Bond servisi ve dahası bizleri bekliyor…

Windows Mobile 6.5’in çıkmasıyla birlikte Microsoft, Windows Mobile yüklü telefonlar için yeni bir kavram getiriyor: Windows Telefonu. Peki nedir bu Windows telefonu ve daha da önemlisi neden Windows Telefonu?

Hayatımız kişisel dünyamız ve çalışma hayatımız için çok karmaşık bir hal almaya başladı. Bu yüzden artık bizim için önemli olan insalarla iletişim kurmak için ve ihtiyacımızı olan bilgiye en kolay şekilde ulaşabilmek için daha iyi bir yönteme ihtiyacımız var.” diyor Microsoft’un Eğlence ve Aygıtlar Departmanı Başkanı  Robbie Bach.

İşte bu bağlamda Windows Telefonları bunlar gibi çeşitli yazılımlar ve uygulamalar içerecekler:Windows Live’ın mobil sürümü, Microsoft Office, Internet Explorer, Windows Media Player, Facebook, Twitter, MySpace ve çok daha fazlası. Yine baştan aşağıya yenilenmiş, birden çok hesabı kontrol edebilmenize imkan tanıyan ve Exchange Server ile senkronizasyon gerçekleştirebilen bir Mobil Outlook da Windows Telefonunun bir parçası olacak.

Tüm bunların ötesinde Windows Telefonu lansamnında tanıtılan bir servisten bahsetmek istiyorum. Özelliklerinden dolayı ben ona 007 James Bond hizmeti adını veriyorum, Microsoft ise “My Phone” yani (Benim) Telefonum adını uygun görüyor. Zira hizmet James Bond’un bile hayal edemeyceği özelliklere sahip.

image

Sözü fazla uzatmadan My Phone servisinin özelliklerinden bahsetmek istiyorum. My Phone, kullanıcıların ücrtesiz olarak telefonlarının içeriğini yönetmelerini, yedeklemelerini, geri yüklemelerini ve telefonlarını bilgisayarları ile senkronize etmelerini sağlayan bir servis. Fakat Windows Mobile Device Center’dan farklı olarak bu hizmet tamamen çevrimiçi çalışıyor ve verileriniz Microsoft’un güvenli sunucularında yer alıyor. Servisin çevrimiçi olması sayesinde cep telefonu ile oluşturduğumuz fotoğraf ve video gibi içerikleri anında arkadaşlarımızla paylaşabileceğiz. Tabii Microsoft ne kadar güvenilir orası ayrı bir konu:)

Fakat tüm bunların ötesinde My Phone servisinin bir özelliği var ki ne zaman okusam beni heyecanlandıryor. Bu “hizmetin” adı “lostphone” yani kayıp telefon. 30 Kasım’a kadar ücretsiz olarak denenebilecek olan bu servis daha sonra 4.99 $’dan satışa sunulacak. Bu hizmet sayesinde kullanıcılar istedikleri zaman telefonlarının harita üzerinde nerede olduğunu (Şimdilik sadece Amerika’da.) görebilecekler. Eğer telefonun çalınmış olduğunu düşünyorlarsa veya telefon gerçekten çalınmışsa telefonu uzaktan kitleyebilecek, ekrana “bulunduğunda şunu yapın….” yazısı koyabilecek, telefon sessizde dahi olsa yüksek sesle zilini çaldırabilecek ya da -işte bu özellik beni benden aldı- telefonun içerisinde ne var ne yok uzaktan silebilecek.

007 James Bond filmlerinden hatırladığımız bu özellikler 2009 yılında artık son kullanıcının hizmetinde sevgili okurlar. Microsoft’u bu servisten ve Windows Mobile 6.5’in performansından dolayı tebrik ediyorum.

Eğer halihazırda bir Windows Mobile telefonunuz varsa tüm bu servisler için beklemenize gerek yok. Tek yapmanız gereken XDA Developers’a girp telefonunuz için pişirilmiş uygun ROM’u indirmek. Ama tüm bunlardan önce bu işin telefonunuzu garanti dışı bırakbileceğini de unutmayın. Tüm bunlardan önce iyi bir araştırma yapmanızı öneriyorum.

Karmaşık işlemlerle uğraşmak istemeyenler için ise çok yakında Windows Mobile 6.5 Destekli telefonların aramızda olacağını belirtmek isterim. Şimdilik amerikada satışa çıkan Windows Telefonları aşağıdaki gibi:

Kuzey Amerika:
* HTC Pure
* HTC Imagio
* Samsung Intrepid
* HTC Tilt 2

Etiketler:, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir