MENU

Ekran Kartları(GPU)’nın Performanslarını Etkileyen Faktörler

2009 İzmir AutoShow Otomobil ve Hafif Ticari Araçlar Fuarı

24 Eylül 2009 Yorumlar (4) Okunma: 926 Teknoloji, Yazılım

Microsoft Yetkililerinden, Windows Vista İçin Tarihi Açıklamalar

Microsoft‘un yeni işletim sistemi Windows 7 yavaş yavaş piyasaya yayılıyor. Dikkatleri son zamanlarda üzerine çeken Microsoft yetkilileri yaptıkları toplantılarda da Windows 7, Vista ve XP üzerine açıklamalarda bulunurken ilginç durumlar oluyor ve diğer işletim sistemlerine de değinen yetkililerin her cümlesi takip ediliyor. Bu hafta şirket yöneticilerinden birinin söylediği sözler oldukça şaşırtıcı oldu. Windows Vista için “daha az iyi” denildi.

2007’de çıkan işletim sistemini yavaş bulan kullanıcı ve analizciler için pek de şaşırtıcı bir tespit değil. Ancak üst düzey bir Microsoft yetkilisinin Vista’yı eleştirmesi beklenmedik bir olaydı.

Microsoft şirket stratejisi genel müdürü Charles Songhurst “İnsanların hafife aldığı şey, iyi ve kötü ürünlerin önemi. Bazen ürünleriniz iyidir, bazen de kötüdür ve ben Vista’nın Microsoft’un daha az iyi bir ürünü olduğunu düşünüyorum” Aslında burada Songhurst politik olarak hassas konuşmaya çalışırken, dil açısından hatalı bir ifade kullanıyor. Windows 7’ye göre kötü, zayıf, Microsoft için vasat bir ürün demesi gerekirken, tam bir ifade kullanmaktan kaçınıyor.
Sözlerinin devamında ise anlatmaya çalıştığı şey daha iyi anlaşılıyor.

Ballmer Vista için ne demişti?
Windows 7 ise Microsoft’un çok iyi bir ürünü. Çok zekice geliştirildi” diyen Songhurst, Vista’yı en çok eleştiren Microsoft yöneticisi oldu. Geçen Ekim ayında Microsoft CEO’su Steve Ballmer Windows 7 için; “Windows Vista, ama çok daha iyi” demişti. Ballmer’ın ardından aralarında Stephen Sinofsky’nin de bulunduğu yöneticiler Vista’da yapılan hataları itiraf etmişti. Sorumlular, bu hataların Windows 7’de tekrarlanmayacağına da yemin etmişti.

2008 yılında bir davada ortaya çıkan şirket içi yazışmalar ise çok daha fazlasını ortaya koyuyordu. Microsoft’un yöneticileri Vista’nın piyasaya çıkışından hemen sonra bu yazışmalarda eksik sürücülerden ve yeni PC’lerinin sorun çıkartmasından yakınıyordu.

Vista zamanla ve çıkan hizmet paketleriyle memnun edici hale geldiyse de kötü imajını asla düzeltemedi. Windows 7‘de ise profesyonel ve sıradan kullanıcı testleri ve analizleri büyük oranda olumlu oldu.

Snow Leopard ve Chrome OS
Konferansta Apple ve Google da rakip olarak değerlendirildi. Temel olarak Apple’ın Microsoft’a avantajı olarak bazı yapısal farkları dile getirildi. Bunlardan biri dikey entegrasyon oldu. Bu eldeki tecrübenin aktarılmasında faydalı olurken, girişimlere işletim sistemi satmaya çalışınca zararlı bir fark. Microsoft, Apple’ın yapısal farkı yüzünden iş dünyasında tutunmasını oldukça zor buluyor. Çünkü dikey geliştirme, kurumların ihtiyacına göre özelleştirme ve esnekliği kısıtlıyor. Apple ise bu dezavantajını yeni Snow Leopard‘daki dahili Microsoft Exchange Server 2007 desteği ile biraz olsun kapatmaya çalışıyor.

Google Chrome‘a gelince, Microsoft bu konuda çok şey söylemiyor.  Kimsenin daha önce düşünmediği bazı şeyleri başardığını ve oldukça etkileyici olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte düşük fiyatlı ürünlere ağırlık veren bir işletim sistemi olduğu için Microsoft’u ticari açıdan çok etkilemeyeceği belirtiliyor. Google Chrome ile ilgili önemli bir Microsoft yorumu da zamanla özellik eklendikçe şişeceği ve işlerin zorlaşacağı yönünde. Microsoft da özellik ekledikçe büyüyen işletim sisteminin zorluklarından haberdar.

Songhurst son olarak”Windows 7’nin kalitesi en iyi savunmamız” diyor.

Etiketler:, , , , , , ,

4 Responses to Microsoft Yetkililerinden, Windows Vista İçin Tarihi Açıklamalar

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @Yakup Buğra, yetkililer bana ulaştı ve senden çok özür dilediler. En kısa zamanda halledeceklermiş 😛 🙂

 2. Yakup Buğra dedi ki:

  Burdan microsoft yetkililerine sesleniyorum. Windows 7 her aygıtın, vista sürücüsünü kabul ediyor da benim avea modemimi niye etmiyor? Buna acil çözüm bulun adamı hasta etmeyin 😛

 3. Kemal ONUR dedi ki:

  @Cihan, fikirlerine katılıyorum ama Windows 7’nin piyasadakilerle kıyaslamada güzel bir sistem olduğu ortaya çıkıyor. Kullananlar da memnun… Yani sanırım “eli ayağı düzgün bir sistem” fakat dediğin gibi Microsoft’un ipiyle kuyuya inilmez. Herkesin bildiği gibi Bill amcanın geçmişi pek de temiz değil. Şuan ki karşısına aldığı tüm insanlarla bir geçmişi var, bu insanlar rakip olmakda pek de haksız değiller:) Ama biz ürüne bakıp konuşmak zorundayız. Linux destekçisi olarak tabi ki 7-8…12 vs… Windows ürünleri herzaman böyle olacak gibi:)

 4. Cihan dedi ki:

  Microsoft yetkilileri vistayı piyasaya sürmeden önce öve öve bitiremiyorlardı; hatta bir hacker tarafından açığı kısa süre içinde bulununcaya kadar kırılamıyacağını bile iddia etmeye kadar işi vardırmışlardı. Şimdi aynı senaryo 7 için oynanıyor. Vistaya göre daha iyi olması çok normal ancak yakında, mesela 8 diye bir işletim sistemi çıkarma aşamasına geldiklerinde o zaman da 7 için vasattı, istediklerimizi tam gerçekleştirememiştik demeye başlarlar. Bunların ipiyle kuyuya inilmez. Klasik pazarlama taktikleri bunlar;eskiyi attır yeniyi aldır ve tüketimi körükle 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir