MENU

Microsoft Türkiye Ekibinde Değişiklik

Gizlilik Filtreleri, Özel Bilgileri Meraklı Gözlerden Koruyor

03 Ocak 2010 Yorumlar (0) Okunma: 996 Donanım, Teknoloji

Lotus, 2 Milyar Mobil Kullanıcıyı Gözüne Kestirdi

IBM Notes

Dünyada milyonlarca çalışana iş arayüzü olarak hizmet veren Lotus yazılımları internet erişimi sağlayan tüm cihazlarla entegre çalışıyor. Önümüzdeki on yıl içinde 2 milyara ulaşması beklenen mobil kullanıcı pazarında IBM, yine başı çekmeyi hedefliyor.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından IBM, Lotus Notes ve Lotus Domino ürünleri ile firmaların hem mobil olarak ve hem de internet üzerinden iş yapmalarına yardımcı oluyor. Özellikle mobil teknolojilerin gelişmesi ile firmaların iş uygulamaları da mobil cihazlara taşındı. Gelişmeyi yıllar önce öngören IBM, Lotus ürün ailesini bu teknolojilere uygun olarak geliştirdi. Günümüzde bu araçların arasında Apple iPhone, Nokia akıllı telefonları, ince istemciler ve dizüstü bilgisayarlar yer alıyor.

Lotus Domino 8.5.1 iPhone için Lotus Notes Traveler’ı içinde bulunduran ilk sürüm olarak geçtiğimiz dönem firmalara sunulmuştu. Bu sayede kullanıcılar, elektronik posta, kişi listesi ve takvim bilgilerini Lotus Domino’nun otomatik senkronizasyon özelliğinden faydalanarak cep telefonlarına taşıyabilmekte. IBM İş Değeri Enstitüsü önümüzdeki on yıl içerisinde 2 milyar kullanıcının mobil internetten faydalanacağını öngörüyor. Bunun yanında iş yapış şekillerinin de bu tarafa doğru değişeceğini tahmin eden IBM, yatırımlarını mobil teknolojiler üzerine odaklandırdı.

Lotus, değişik platformlara her geçen gün yeni güncellemeler getiriyor. Örneğin; Nokia’nın Symbian işletim sistemli telefonlarına gelen son yamada, şifre koruması, takvim entegrasyonu ve cihazın istenen durumlarda kilitlenmesi gibi özellikler eklendi. Lotus Notes ve Domino yazılımı, iPhone, Nokia Symbian işletim sistemli telefonları ve Windows Mobile kullanan cihazlara uyumu sayesinde dünya üzerindeki akıllı mobil cihazların büyük çoğunluğuna erişmiş durumda.

Lotus ürün ailesi birçok farklı iş kolunda firmalara yardımcı oluyor. Güvenliğin önemli olduğu sigorta alanından, hızlı ve etkili iletişimin önemli olduğu sağlık sektörüne kadar birçok alanda firmalar bu çözümlerden faydalanıyor. Dünya üzerindeki en büyük 100 firmanın yarıdan fazlası Lotus işbirliği çözümlerinden yararlanıyor. On büyük havacılık firmasından dokuzu, en büyük dokuz otomotiv firması, en büyük sekiz banka, elektronik firmaların en büyük yedisi, dünyanın en büyük sekiz sigorta firması, yine en büyük yedi ilaç firması ayrıca dünyanın en büyük dokuz telekom firması Lotus çözümlerinden faydalanıyor.

IBM Türk Lotus Satış Yöneticisi Ülkü Ceylan, mobil teknolojiler ve IBM’in bu konudaki duruşu hakkında şunları belirtti; “IBM olarak dünya çapında milyonlarca kullanıcımızı mobil teknolojilere entegre ediyoruz. Daha akıllı bir firma ve iş ortamının sağlanması için IBM, yeni müşterilerine mobil teknolojileri bir seçenek olarak sunuyor. Firmalar, kendi mobil yazılımları ile Lotus ürün ailesindeki yazılımları aynı anda mobil cihazlarda kullanabiliyor, bunları birbiriyle online ya da offline konuşturabiliyor.
(Zaman)

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir