MENU

Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1

Linux Mü-Windows Mu?

08 Mayıs 2009 Yorumlar (1) Okunma: 971 Teknoloji, Yazılım

Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2

Evet, kaldığımız yerden, işin “maliyeti”yle ilgili bir soru ile devam edelim dialoğumuza 🙂 ;

* Güzel açıkladın. Fakat sen yabancı değilsin, açık konuşayım. Maliyet olayı bence pek de geçerli bir sebep değil!??
“DVD dolusu program 1-kaç TL, ne maliyetinden bahsediyorsun?” derler adama:) ?

image* Hmm… Bi’ yerde haklısın tabii. Madem yabancı değiliz ben de açık konuşayım. Bir çok kişi senin söylediğin şekilde düşünüyor eminim ve bilgisayarlarını lisans bedelleri ödenmemiş, KOPYA YAZILIMLAR ile kullanıyorlar. Bunu yapanlar hem vicdanen hem de YASAL OLARAK SUÇLULAR ne yazık ki! Eğer bir üretici bir yazılımı için bir bedel istiyorsa, ona emeğinin karşılığını vermemek ve yazılımı kaçak kullanmak üreticiye yapılmış büyük bir haksızlık bence. Bunu yapan insanlar vicdanlarına nasıl hesap veriyorlar bilmiyorum, fakat bunun çok hızlı gelişen bilişim sanayisi yüzünden bilişim ahlakının oturmasına vakit kalmamış olmasına bağlıyorum. Vicdan konusu bir kenara, bu insanları yasalar karşısında HIRSIZ durumuna düşüren bir eylem. İnsanların, sırf ihtiyaçlarını karşılamak istedikleri için hayatları boyunca yapmayı akıllarından bile geçirmeyecekleri suçları yasalar önünde işlemiş sayılmaları üzücü. Fakat daha üzücü olan ise buna alışmış olmaları ve ALTARNATİFLERİ GÖRMEZDEN GELMELERİ. Öte yandan birey olarak bir DVD dolusu program ile hayatını sürdürebilir birisi, peki ya devlet kurumları? Tamamen duygusal bir şekilde bizim ülkemiz özelinde düşünürsek, devlet her yıl milyonlarca dolarlık yazılım satın alıyor, açık kaynak kodlu alternatifleri olduğu halde! Kesinlikle bu para ile çözülecek KÜÇÜKDE OLSA sorunları vardır bu ülkenin değil mi?

* Vicdan filan diyerek beni utandırdığın için bu sohbetimizde ikinci kez istirham ediyorum:(
* Bir de şöyle bir şey var; örneğin, kapalı kaynak kodlu bir yazılımın lisans bedelini ödedin ve kullanıyorsun. Böylece hem yasalarca suçlu değilsin hemde vicdanın rahat. Diyelim ki bir arkadaşın bu yazılımın bir kopyasını istedi senden, fakat yazılımın lisansı buna müsaade etmiyor. Ne yaparsın?

* Tuzak soru! Ne söylesem kurtaramayacağım :s Sen nasıl istersen öyle devam et madem…
* Aaaaa… Oldu mu şimdi? 🙁 Lütfen sorulara cevap verelim…

* Tamam tamam… “Veririm yazılımı”.
* Bir çok kişide sizin gibi verebilir. Peki bunu yaptığın zaman LİSANS SÖZLEŞMESİNE AYKIRI DAVRANDIĞIN İÇİN baştaki duruma geri dönmüyor muyuz? Hem vicdanen hem de yasal olarak yanlış bir şey yapıyor, hem de arkadaşının da aynı yanlışı yapmasına öncü olmuyor musun?

* Hmm… O zaman “Vermem!”.
* Kızdın sanırım 🙂 Neyse. Bir yerde doğrusu bu. Aksi halde kısa bir seyehatle hapis yollarını arşınlarsın 🙁 Bence böyle bir ikilemin yaratılmış olması insanlığa karşı yapılan büyük bir haksızlık. Ayrıca bence bu durum açık kaynak kodlu yazılımların temelinde yatan ve insanlara sağladığı kavramlardan birisini ortaya çıkartıyor: “PAYLAŞIM”.

* Özgürlük diyeceksin sanmıştım.
* Ben de öyle derim diye hesaplamıştım ama orada pat diye “özgürlük” demek olmayacaktı. Fakat GPL hükümlerini şöyle bir düşündüğünde genel bir özgürlük anlayışının varlığını hissedebilirsin sanırım.

* Tamam anladım. Yani kafamda bir şeyler canlandı gibi. Güzel bir olay. Birileri var, kod yazıyorlar ve saklamıyorlar, diğerleri onların yazdıklarını kullanabiliyor, onlar diğerlerinin yazdıklarını kullanabiliyor… Bir lisans var, bu kodları kamunun malı yapıyor filan… Ayrıca özgür yazılımları kullanmak güzel bir şey.
* Ve özgür yazılımları kullanmanın en etkin yolu bir Linux dağıtımı kullanmak.

* Hah, “Linux dağıtımı“, bu ne oluyor?
* Linux dağıtımı dendiğinde, Linux çekirdeği ve onun çevresindeki özgür yazılımları uyum içerisinde çalıştıran, yeni uygulamaların kurulması ve kaldırılması noktasında kolaylıklar sağlayan bir işletim sisteminden bahsediliyor. Mesela “Pardus” gibi…

* Açık kaynak kodları oradan buradan toplayıp uyumlu halde çalışacakları sistemler haline getiriyor insanlar ve bu Linux Dağıtımı oluyor öyle mi?
* Evet, kimileri kendi araçlarını yazıyor, kimileri diğerlerine nazaran daha kolay oluyor. Fakat her biri kullanıcılara özgür bir şekilde bilgisayar kullanmanın tadını ve huzurunu vaat ediyorlar.

* Tabii sana huzur vaat ediyordur, fakat insanların Linux’un zorluğundan bahsettiklerine şahit oluyorum. Ben deneyeyim diye başına otursam kim bilir neler gelecek başıma. Bu konuda bir cesaretsizliğim var.
image
*
Artık dağıtımlar çok gelişti. Kabul ediyorum, eskiden bu kadar kolay değildi. Fakat Pardus yedi tıklama ilekuruluyor ve ortalama yarım saat kadar sürüyor tamamen kurulumu, hatta daha az… Diğer Linux dağıtımlarının da ondan aşağı kalır yanı yok. Bir sürü insan kısa bir alışma sürecinin ardından rahatlıkla Pardus ya da diğer dağıtımları kullanabiliyor. Bir yerde buna cesaret etmek ve Linux’a bir şans vermek gerekiyor. En nihayetinde bu akıma güç veren şey kullanıcılar. Sadece kullanmakla dahi ciddi bir katkı sağlamış olacaksın. Pardus kullandım ve memnun kaldım. Tıpkı Windows gibi görsel. Hatta bir çok konuda daha özellikli ve kullanışlı. Kendi sitesinden ve resmi forumlarından takip edebilirsin.

* Eh, bu kadar laftan sonra denerim artık. Sonuçta Linux’un anlamı biraz genişlemiş durumda anladığım kadarı ile. Linux deyince insanlar artık özgür yazılımlar ile çevrelenmiş bir işletim sistemi ve bir ANLAYIŞTAN bahsediyorlar sanki...
* Evet, aynen öyle. Ben kısaca “ÖZGÜRLÜĞÜN ANAHTARI” diyorum.

* İyi gidiyordun aslında. Son söylediğin hem çok reklam kokuyor, hem de hiç özgün değil. Hadi ben yabancı değilim, fakat başkasına söyleme…

Bence harika bir yazı. Yeterincede bilgilendirici 🙂 Umarım sizde beğenmişsinizdir 😉 İyi günler…

Diğer Yazılar:
==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1
==>Pardus Nedir?
==>Linux Mü? – Windows Mu?
==>Neden Pardus?
==>Pardus’un Gelişim Süreci-1
==>Pardus’un Gelişim Süreci-2

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir