MENU

Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2

WolframAlpha

10 Mayıs 2009 Yorumlar (4) Okunma: 1534 Teknoloji

Linux Mü-Windows Mu?

Merhaba arkadaşlar.
Arada Linux veya Linux tabanlı sistemler hakkında bazı yazılar paylaşacağım sizlerle. Sanırım bir kaç makale bile olsa birilerine yardımı dokunur 🙂 Eğer teknolojiyi takip ediyorsak, helede bilgisayar sektörüyle ilgiliysek, bilgisayarlar için en ön önemli şey olan İŞLETİM SİSTEMLERİni yakından takip etmemiz gerek. Çünkü geleceği şekillendiren, bir yerde bilgisayar teknolojisidir ve buda işletim sistemlerine bağlıdır;) Bu yazımda sizlere meşhur Windows<==>Linux karşılaştırmalarından birini anlatacağım.
Eveet… Linux Mü- Windows Mu? Sizce hangisi? Belkide bu yazıyı okuyunca kararınız değişir? İyi okumalar… 🙂

Linux GPL ile Lisanslıdır

Linux GPL ile Lisanslıdır

1: Linux çoğalınca paralı olacak diyen arkadaşlara; GPL‘e göre Linux “ücretlendirilmeyecek.”

2: Linux işletim sistemleri ücret tabanlı değil hizmet tabanlıdır. Neredeyse her Linux‘un felsefi bir yönü bile vardır. (Ubuntu: Linux For Human Beings – İnsanlar İçin Linux)

3: Uzun zamandır teknik araştırmalar yapan ve bu konuda uzman olan kişilerle yaptığım görüşmelerde ve internet ortamındaki şahsi araştırmalarımdaki sonuçlara göre; inanın donanımı en iyi kullanan sistemler Linux tabalı sistemler. Server 2003 ne kadar optimize edilirse edilsin masaüstü bilgisayarıymış gibi davrandığı söyleniyor. Ama herhangi bir Linux Server donanımın tüm kaynaklarını serverlik işlemi için kullanabiliyor.

Bunun yanında Wireless çözümler de Linux‘ta gerçekten daha iyi çalışıyormuş. Askeri Haberleşme’de Wireless çözümler sorumlusu olan birisinden öğrendiğime göre;
donanımları %100 kullanabilmek için Linux kullanıyormuş. AP vs… cihazlardan Linux‘ta daha iyi performans alabiliyormuşsunuz.

4: Linux‘un sıkıntıları yok değil. Mesela oyunlar. DX tabanlı oyunları Linux
platformlarında oynamak birazcık zor olabilir bazen. İMKANSIZ DEĞİL! SADECE ZOR…

5: Hepimiz birer Linux kullanıcısı olsaydık 3 yıl önce aldığımız bilgisayarlar şimdi çöpte olmazdı.
Linux‘lar; stabilite konusunda gerçekten çok iyi işletim sistemleridir. Yani, yeni bir program çıktığında (oyun değil) donanım değiştirmeden – sıkıntı çekmeden kullanabilirdik şuanda.

6: Windows XP kullanıcıları Vista‘yı beğenmedi. Ama bilgisayar kullanmaya Vista ile başlayanlar XP ile başlayanlara oranla, bilgisayar kullanmasını daha çabuk öğreniyor. Bunun yanında Hiç Office programı kullanmamış insanlar; Ofis 2007‘yi çok kolay öğrenip kullanabiliyorken daha önce Ofis kullanan insanların bir çoğu 2007’nin gerçekten karışık olduğunu düşünüyorlar. Bunlar benim izlenimlerim.

Yani önyargı sadece:
Windows MU?<–> Linux MÜ? Şeklinde değil, Alışılmış Eski Windows <=> Alışılmamış Yeni Windows şeklinde de tecelli etmektedir.

Tamam Vista donanım konusunda gerçekten sıkıntılıydı. Ama adamların yapmış olduğu birşeyler de muhakkak vardı. Koca işletim sistemini yok yere yazacak değiller ya 🙂
-ki Vista‘yı pazarlama stratejisi olarak görenlerdendim. Windows 7 çıktığında ise gördüm ki düşüncelerim kesin olarak doğruymuş 🙂

Geriye baktığımızda aynı şey Windows 2000‘de de oldu. Microsoft daha kötüsünü yaptı. Sonra yapması gerekeni.

Yaşasın PARDUS (:

Yaşasın PARDUS (:

Ve herkes düşünmeden XP‘yi aldı. Şimdi de yapması gereken O.S. olarak Windows Seven‘i görüyorum.

Ubuntu‘nun üst düzey yöneticilerinden biri bile;
Windows 7‘nin iyi olması daha adil rekabet anlamında hoşumuza gitti” dedi…

Söylecek daha fazla şey olduğuna eminim. Umarım öğrenip sizlerle paylaşırım 🙂 Daha sonra görüşmek üzere…

DİĞER YAZILAR:

==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-1

==>Linux Nedir? |Eğlenceli ve Açıklayıcı Bi’ Makale:)|-2

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

4 Responses to Linux Mü-Windows Mu?

  1. suat dedi ki:

    Hmm… Sanırım bu durumda Linux ve türevleri daha mantıklı 😀 Zaten kuracaktım ama bi’ araştırayım dedim ii oldu bu makaleye dnk geldiğim:) Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir