MENU

Linux Mü-Windows Mu?

Güneş Tarlaları Kuruluyor

13 Mayıs 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1144 İnternet, Teknoloji

WolframAlpha

Merhaba arkadaşlar. Sizlerle çok ilginç ve heyecan verici bir haberi paylaşmak istiyorum. Arama motorları çağ atlamak zorunda kaldı 🙂

Harvard Üniversitesi, dünyanın en büyük arama motoru Google’ı tahtından indirecek yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Arama Motoru "WolframAlpha"

Arama Motoru "WolframAlpha"

Harvard uzmanları bu konuda ne kadar iddialı olduklarını da, “Google bu yeni icadımızla birlikte Commodore 64 gibi kalacak” sözleriyle dile getirdi.
(Commodore 64, şu anki bilgisayarların ilkel versiyonu olarak kabul ediliyor)

Mayıs sonunda kullanılmaya başlanılacak Wolfram Alpha adlı bir program ve internet arama motoru sayesinde artık tıpkı Uzay Yolu’ndaki bilgisayar gibi arama motoruna soru sorabileceğiz. Wolfram Alpha’da ise, kutuya sadece “Everest Dağı’nın yüksekliği nedir” sorusu yazılacak ve cevap çıkacak.. Ayrıca, program sesi de tanıyabiliyor. Yani soru yazılarak değil de sesle de sorulabilecek. Programın özelliği bununla da kalmayacak. Şöyle soruları da yanıtlayabilecek:

image

Google

– Everest’in boyunu Golden Gate Köprüsü ile karşılaştır.
– Hangisi daha yüksek.
– JFK öldürüldüğünde, Londra’da hava nasıldı?

Ücretsiz kullanılacak olan Wolfram, Harvard’lı fizikçi Steven Wolfram tarafından geliştirildi.

Bu durum sanırım Google‘ ın hoşuna gitmeyecek fakat çok da emin olmamak lazım. Belki Google da bir çözüm bularak atağa kalkabilir:) Çok sevindirici ve ilginç bir haber. WolframAlpha‘yı merakla bekliyoruz…

Etiketler:, , ,

One Response to WolframAlpha

  1. Ugur Eskici dedi ki:

    Google semantik arama üzerine kendisini geliştirmediği sürece birgün birisi elindeki tahtı alıcak. Ek olarak yerel arama metotlarını abd dışındaki googlelara da eklerse daha fazla tutucu kitlesi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir