MENU

Botnet’ ler ( Robot Ağ’ lar ) Tehlike Yaymaya...

İlk Chrome OS Netbook Acer’dan Geldi!

08 Aralık 2009 Yorumlar (3) Okunma: 1285 İnternet, Teknoloji, Yazılım

Türkiye’ye Yapılır Mıydı Bu Google!

GoogleDict.

Malesef ki yaptı:( Google her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor. Bu gelişme ve yenilenme hareketlerinde Türkiyeyi üzen bir çok değişim gibi bu seferki de bizleri üzdü!

Google’ın sözlük hizmeti sessiz sedasız hizmete girdi. Birçok dile bünyesinde yer veren Google Dictionary‘de Türkçe dilinin olmaması ise büyük şaşkınlığa neden oldu.

Arama devi Google, geçtiğimiz günlerde sessiz sedasız bir şekilde Google Dictionary’i kullanıcıların hizmetine sundu. Ama bu güzel hizmette “Tamil” isimli bir dil dahi varken neden “Türkçe”‘nin olmadığı dikkat çekti!

Google’ın kendi tanım veritabanının yanı sıra Dictionary sitesinden de aldığı sonuçları kullanıcılara aktaran hizmetin pek çok yararlı özelliği var. Kelimeleri yıldızla işaretleyerek daha sonra tekrar görmek, en son aramaları bulmak, diğer diller için çeviri kaynaklarına geçmek çok kolay.

Google Translate‘den ayrı bir hizmet olan Google dictionary, internet üzerinde hizmet veren sözlük sitelerinin ziyaret oranlarını oldukça düşürecek gibi görünüyor.

Dictionary GoogleGoogle’ın yeni hizmetinden en ağır etkilenecek sitelerden birisi Answers.com. Daha önce Google aramalarında yer alan “definition” yani tanım bağlantısı, Wikipedia benzeri Answers.com’a bağlantı sunuyordu. Artık bu bağlantı Google Dictionary hizmetine yönlendiriyor.

Merriam-Webster, Oxford ve diğer ciddi dil kurumlarıyla yakından çalışan Alex Zaudin, Paragon Software‘in sahibi. Zudin, Google’ın hizmetinin düşük seviye tüketici hizmetlerine cevap verdiğini, ancak öğrenciler ve profesyonellerin daha yüksek kalite ve tutarlılıkta sözlüklere ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Google’ın sözlük hizmetinde “Google”ı aratınca çıkan sonuç “İnternette Google arama motorunu kullanarak bilgi aramak“; verilen örnekler ise “Partide tanıştı kadını Google’ladı“; “Çocuklarım bütün gün Google’lıyor” oluyor.

Google Dictionary’de listelenen diller şu şekilde: “İngilizce, Fransızca, almanca, İtalyanca, Korece, İspanyolca, Rusça, Çince (Geleneksel), Çince (Basitleştirilmiş), Portekizce, Hintçe, Arapça; Bengal dili, Bulgarca, Hırvatça, Flemenkçe, Fince, Yunanca, Gujarati dili, İbranice, Kanada dili, Malayalam dili, Marathi, Sırpça, Tamil dili, Telugu dili, Tayland dili. Bu diller ile sadece İngilizce arasında sözlük hizmeti var.

Google’ın büyük ayıbı ise, bu kadar dile sözlük hizmeti sunup da Türkçe’yi hizmetine dahil etmemiş olması.

Google Dictionary hizmetine www.google.com/dictionary adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:, , , ,

3 Responses to Türkiye’ye Yapılır Mıydı Bu Google!

  1. google istediği dili ekleyebilir hem sadece biz yokuz orda değil bir kaç ülke daha yok yani gayet normal google sözlük nihayetinde önemli birşey kültür bakanlıgından onay alması gerekir ne bilim geniş detaylı bir bilgiler elde etmesi gerekir vs..vs..

  2. kamil dedi ki:

    merhaba kemal kardeş. Konunu okudum bence yakın zamanda türkçe destek gelir merak etme;)

    Şu konuda yazdığım eklentiyi kullanmanı tavsiye ediyorum;

  3. Cihan dedi ki:

    Bu onlardan çok bizim ayıbımız. Biz şanımıza layık bir devlet olmanın gereğini tatbik edemezsek itibarımız da o kadar olur. Onlar bizim yapımızı çok iyi biliyorlar. Önce bir kaç cılız yaygara koparırız aaa! oldu mu Google, bu bizim ülkemize yapılır mı cinsinden, sonra Google:” sizi dalgınlıkla unutmuşuz merak etmeyin ileride ekleriz.” gibi cevaplar verir olur biter. Bir ara Google bizim Güneydoğu bölgesini kürdistan diye göstermiş, sonra da bir yanlışlık olmuş demişti. Ülkeler arası ilişkiler ciddi çıkarlar üzerine yürür. Google ve benzeri Amerikan şirketleri bu ve benzeri adam yerine koymama durumlarında bilseler ki Türkiyedeki menfaatleri ciddi zarar görecek. Mesela en basiti kesersin Google’un Türkiye üzerinden sağladığı reklam imkanlarını bak bakalım sözlüğün başına Türçe dilini koyuyor mu koymuyor mu? Her yaptıkları yanlarına kaldıkça iyice şımarıyorlar; yoksa Google kim? Bizim dilimize kurban olsun onlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir