MENU

Ağ Nedir?

ABD Devlet Başkanı Obama, Facebook Konusunda Gençleri Uyardı!

07 Eylül 2009 Yorumlar (7) Okunma: 1732 İnternet

Türkiye’nin de Bir Sanal Ordusu Var.

image

Xp Ottoman Edition:)

Hürriyet’in yaklaşık 1 hafta kadar önce yayınladığı haberi tekrar denk gelip okuyunca paylaşmak istedim. İnternet öyle bir hal aldı ki teknolojiyi kontrol etmek neredeyse tamamen internet tekeline geçti. Eğer sanal alemde borunuz ötüyorsa her alanda güçlü bir devlet olmanız içten bile değil! Kısa bir süre önce Gururumuz, “AYYILDIZ Tim, Türkiye’nin Siber Savunma Ordusu” başlığı ile yazdığım yazıda da bu konudan biraz bahsetmiştim. Şimdi de bu gelişmeleri duyunca devletimizin duyarsız kalmadığını görmek sevindirici. Biliyorsunuz ki dünya üzerinde Rus ve Türk hackerlar ayrı bir yer tutar. Tabi ki son zamanlarda farklı gelişmeler olsa da bir çok alanda en iyi olarak tanımlanırlar. Özellikle Türk Hacker’ları diğerlerinden ayıran bir özellikleri var! Ezici bir çoğunlukla vatanları lehinde hareket etmeleri. Diğerleri gibi bizde de banka boşaltan devlet sitelerine sızan vs… kişiler eşbette mevcut fakat gerek Danimarka gerek Urimçi veya Fransa vs… olsun hepimiz gördük ki tepkimizi tüm milletimiz adına ciddi sitelere verdikleri tekzipler ile dile getirmişlerdir. Türkiye’nin haklarını ellerinden geldiğince korumaya çalışan bu beyaz korsanlar siber alemin önemini bizlere gösterdiler. Devletimiz son zamanlarda telif hakları ve yasadışı sitelerle mücade olsun büyük gayretlerle sanal alemi kontrol altına almaya çalışmaktadır. Doğruları ve yanlışları ile onalra destek vermek en mantıklısı. Bu gelişmelere ek olarak, düzenledikleri bir koruma timi şu sıralar gündemde. Acaba bir zamanlar topla, kılıçla, Ordu-yu Hümayun’la yaptığımız fetihleri şimdi mousla klavye ile mi yapacağız? 🙂 Habere göre;
—–

TUBITAK

TUBITAK

Türkiye’de içinde devlet sırları denilebilecek önemli bilgiler bulunan, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumunun internete bağlı bilgisayarlarını ve internet sayfalarını, siber saldırılara karşı TÜBİTAK’ın Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (BOME) koruyor. Yaptıkları iş nedeniyle “Siber Ordu” diye adlandırılan ekipte, her biri kendi alanında uzman beşi tam zamanlı 40 kişi çalışıyor.

TÜRKİYE’de ve dünyada devlet hizmetindeki birçok bilgisayar, güvenlik tehdidi altında çalışıyor. İnternetin yaygınlaşmasıyla ve e-devlet’e geçiş ile güvenlik sorunu giderek artıyor. Bu bilgisayarlar, birtakım örgütlere ya da başka ülkelerin istihbaratlarına hizmet eden hacker’ların saldırısına uğrayabiliyor. TÜBİTAK, Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün (UEKAE) 2007’de kurduğu Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi (BOME) ile devlet, sanal ortamdaki saldırılara karşı korunuyor. Siber orduda görevli, Bilkent, ODTÜ, İTÜ ve Hacettepe mezunu 40 bilgisayar uzmanının büyük bir kısmı bilgisayar ve elektronik mühendisliği diplomasına sahip. Uzmanların öncelikli görevi savunma. Ne top atıyor, ne de tank, tüfek kullanıyorlar. Çünkü tek silahları bilgi.

Özel harekât gibi,

Siber ordu, internet üzerinden hizmet veren bankalar başta olmak üzere Türkiye’deki bütün bilgi ve iletişim sistemlerine de güvenlik

BOME Grubu

BOME Grubu

danışmanlığı yapıyor. Ekip, özel harekât timi gibi hareket ediyor. Saldırı ihbarı alınca özel programlarla donatılan bilgisayarlar ile saldırının başladığı yeri belirlemeye çalışıyorlar. Yurtdışı kaynaklı bir saldırı olduğunda ilgili ülkenin BOME birimi ile temasa geçilip, olayın onlar tarafından da takip edilmesi isteniyor. BOME, devlet kurumlarında olay müdahale sorumluluğu bulunan çalışanları da eğitiyor. Bugüne kadar güvenlik olaylarına müdahale yeteneği kazandırılan kurumlar şunlar: Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, Sayıştay Başkanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Maliye Muhasebat Genel Müdürlüğü, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü…

TR-BOME Sorumlusu Bilişim Güvenliği uzmanı Ünal Tatar, en dikkat çeken saldırının web sayfalarının içeriğinin değiştirilmesi olduğunu söylüyor. Bunun bilgi sızmasından daha çok imaj zedelenmesi gibi psikolojik bir boyutu olduğunu

Sanal Bilgi Hırsızlığı

Sanal Bilgi Hırsızlığı

belirten Tatar, “2008’de bizim de beraber çalıştığımız önemli bir kamu kurumuna saldırı düzenlendi ve sayfanın içeriği değiştirildi. TR-BOME ekibi sistemi tekrar çalışır hale getirip güvenlik açıklığını kapattı” diye konuşuyor. Tatar, 1 Ocak-31 Mayıs 2009 arasında yurt dışından 258, yurt içinden 15 olmak üzere toplam 273 siber saldırı ihbarı aldıklarını anlatıyor. Tatar, internet bankacılığı sitelerinin kopyalanmasıyla kullanıcıların hesap bilgisi ve şifresi gibi özel bilgilerini ele geçirmeyi amaçlayan 14 web sitesinde de zararlı içeriğin kapatıldığını söylüyor.

‘Köle bilgisayarlar’,

Ünal Tatar, internet sitelerinin ya da e-posta yoluyla gelen eklentilerin açılmasıyla bilgisayara yüklenen zararlı programların, bilgisayarları, hackerların “köle”si haline getirdiğini söylüyor. Köle bilgisayar kullanıcısının interneti kullanmaya devam ettiğini, ancak aynı bilgisayarın, saldırganın isteği doğrultusunda, dünyanın bir ucundaki bir bilgisayara yapılan saldırıda kullanılıyor olabileceğini belirten Tatar, Türkiye’nin “köle bilgisayar” sayısı açısından Avrupa ve Asya’da ilk sıralarda yer aldığını söylüyor. Gelecek yıllarda, cep telefonları, taşınabilir bilgisayarlar gibi mobil cihazları hedef alan zararlı yazılımların artacağını düşünen Tatar, özellikle 3G teknolojisinin hizmete girmesiyle ülkemizde bu saldırıların yoğunlaşmasından endişe ediyor. Umarımt ehmin edildiği gibi büyük sorunlar yaşanmaz bizde 3g’nin tadına varırız:)

Güvenli bir bilgi sistemi dileklerimle:) …

Etiketler:, , , , , , , , , ,

7 Responses to Türkiye’nin de Bir Sanal Ordusu Var.

 1. salih dedi ki:

  acele ise ben de isicem ne deyim

 2. Kemal ONUR dedi ki:

  @sezer, söylediklerine şüphe yok. Ama hiç yoktan iyidir diye düşünüyorum. Bir de zaten bizim bi’ kısım hackerlarımız olumlu şekilde çalışıyor. Ben girdiği sitenin açıklarını bulup sorumlusuna ileten insanları biliyorum. Herkes çoluk-çocuk gibi her girdiği siteyi hecklemiyor. Bu da bir avantaj bizim için:) Allah yardım etsin ne diyelim:)

 3. Sezer dedi ki:

  Bende bu haberi okumuştum ama ne kadar güvenli bir sistem koruyolar orasıda mechul.Çünki imkansız diye birşey yoktur elbet vardır biryerde bir açığı 🙂 sonuçta başındakilerde bir insan hatasiz kul olmaz..:)

 4. Kemal ONUR dedi ki:

  @İbrahim, elbetteki pek hoş bir konu değil bu ama olumlu ve faydalı kullanılınca gerçekten gurur verici ve gerekli olduğu ortada:) Ne diyelim Allah yar ve yardımcıları olsun.

 5. İbrahim dedi ki:

  Her ne kadar Hack olaylarını sevmesem de dediğin gibi, Türkler vatanı için topluca hareket ediyorlar ve bu durum beni sevindiriyor açıkcası. Teşekkürler

 6. Kemal ONUR dedi ki:

  @Talat, seninki olabilir belki ama benimki olmaz!(H) Benim PC’m çok gururlu ve bilgilidir, öle köle filan olmaz 😀 Şaka bir yana da olur mu olur yani :/ Ben daha hala antivir kullanmayan insanları biliyorum. Ne olucak ki? diyor:( Millet yapay zekaya geçti onlar daha antivirle tanışmamış bile:) E, normal ülkemizdeki köle PC sayısının fazla olması:)

 7. Talat dedi ki:

  Bu haberi bende okumuştum, acaba bizim pc’lerde köle olmuş olabilir mi ki? 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir