MENU

2009 Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) Kayıtları (26 Ekim –...

Windows 7 Satışları, Vista’yı Daha İlk Günlerde Katladı!

04 Kasım 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1327 İnternet, Serbest Bölge, Teknoloji

Türkiye’den Google’a Büyük Ceza!

Google

Türkiye, Google’a tam 71 milyon TL ceza kesti. Peki Google bunu ödeyecek mi? Cezanın sebebi ne?


Duyduğumda, “Hayır ola inşalllah…” diye tepki verdiğim olayı araştırdım ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Bence yerinde bir karar. Hem Google amca her halta para harcıo “accuk ucundan” da bizim devlete versin canım n’olur yani? 🙂

Türkiye, Google‘a vergi cezası kesiyor. Vergi cezasının sebebi ise Google’ın reklam gelirleri üzerinden Türkiye’ye vergi ödememesi! Yıllardır kazandığı belki de milyonlarca hatta milyarlarca doların vergisini ödemesi elbetteki gerekli. Kanunlarımız da buna işaret etmekte. Ayrıca Google’ın reklamlardan kazandığı para sonuçda Türkiye’de kazanılıyor;)

Gelir Vergisi Yasası’nın 7’nci, KDV Yasası’nın 11, 12 ve 16’ncı maddelerine göre Google Türkiye‘ye reklam gelirleri üzerinden vergi ödemek zorunda.

7’nci madde’ye göre Türkiye’de temsilciliği bulanan Google, bir vergi mükellefi. Ulusalararası şirketlerin Türkiye temsilcileri, Türkiye’de elde ettikleri gelirlerin vergisini Türkiye’de ödemek zorundalar.

İstanbul Vergi Denetmenleri Bürosu’nca Google’da reklamlarını yayınlayan şirketlerden toplanan bilgiler doğrultusunda yürütülen soruşturmada Google Ireland şirketinin Türkiye’deki temsilciliğinin Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd Şti. olduğu ortaya çıkartıldı. Yapılan işlemlerin temsilci aracılığıyla değil de doğrudan doğruya şirketin kendisi yapmış gösterildiğini ve bu ilan faturalarının yurtdışından kesildiği tespit edilmiş.

Google ise Bu İşe Tepki Gösteriyor;

Google da bu iddialara karşılık vererek işlemleri İrlanda üzerinden yürüttüğünü ve Türkiye’ye vergi ödemek zorunda olmadığını belirtti. Google açıklamasında iş yaptığı her ülkede yasal düzenlemelere uyduğunu ve Türkiye’nin de bir istisna olmadığını belirtti. Google, Türk hükümetiyle bu konuda görüştüklerini dile getirdi.

Yabancı basında yer alan bilgilere göre Google’ın Türkiye’deki kolu bir şirket olarak kurulduysa vergi ödemek zorunda kalabilir ancak irtibat bürosu olarak kurulduysa vergi vermek zorunda değil. Google‘ın yasal bir hata yaparak irtibat bürosu yerine şirket kurduğu söyleniyor.

Eğer böyle ise Google amca paşa paşa kazandığı manilerin vergisini verecek demektir:) Geçmiş olsun Google…

Etiketler:, , ,

2 Responses to Türkiye’den Google’a Büyük Ceza!

  1. Talat dedi ki:

    Bencede etkilemez. 🙂

  2. İbrahim dedi ki:

    Google’ı pek etkilemez gibi bu rakamlar 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir