MENU

Kurumsal TV Çağı

(HEM)Halk Eğitim Kursları Kursiyerlerini (Sisteme) İnternete Kaydetmek.

11 Kasım 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1564 İnternet, Teknoloji

Türkiye Bilişim Derneği Yarışması

Son zamanlarda pek yazı ekleyemesem de zaman darlığından dolayı, internetten uzak değilim çok:) Malum üzerimize yapışmış çıkmıyor;) Sosyal medya olsun, takip ettiğim bloglar olsun veya mail yolu ile olsun bir şekilde bazı şeylerden haberdar olup takip ediyorum. Bir kaç gün önce de (geç de olsa!) güzel bir oylamayla karşılaştım.

imageTürkiye Bilişim Derneği adındaki kurumun düzenlediği bu oylamaya katılmak çok kolay. Ben öğrenir öğrenmez oylamaya katılıp oyumu verdim. 1 dalda oy veremedim çünkü o konu hakkında bilgim yoktu.
Bilgisizce oy erip hakkını yemek istemedim insanların:(

Belirli kategoriler var;

 • TBD Bilişim’09 WEB Sitesi Görsel Tasarım,
 • TBD Bilişim’09 Eğitim Sitesi(Çeviri Sözlük),
 • TBD Bilişim’09 Yenilikçi Uygulama,
 • TBD Bilişim’09 Mobil Uygulama,
 • TBD Bilişim’09 Sektörel Yayıncılık,
 • TBD Bilişim’09 Yerel Yönetim Uygulama,
 • TBD Bilişim’09 Kamu Uygulama ve
 • TBD Bilişim’09 Finansal Uygulama, olarak 8 grup var.

Bunların içlerinden bilginiz dahilinde olanlardan seçimlerinizi yaparak oyunuzu veriyorsunuz. Daha sonra mail adresinize bir onaylama maili geliyor onu da onayladıktan sonra oylarınız kabul ediliyor. Bu akdar basit.

Tavsiyem o ki bilişim konusuna biraz ilginiz varsa girip oyunuzu verin;)

________________________________
Oylamadan önce şu makale yer alıyor sayfada;
26. Ulusal Bilişim Kurultayı Bilişim‘09 kapsamında dördüncü kez yapılacak olan geleneksel Bilişim Hizmet Ödülleri oylaması başlıyor.

Bu sene “Teknoloji Politikaları” ana teması ile yapılacak olan Bilişim‘09 kapsamında, WEB Sitesi Görsel Tasarım , Yenilikçi Uygulama , Mobil Uygulama, Eğitim Sitesi, Sektörel Yayıncılık, Yerel Yönetim Uygulama, Kamu Uygulama, Finansal Uygulama ve Jüri Özel Ödülleri kategorilerinde bilişimi en iyi kullanan ve yaygınlaşmasını sağlayan kuruluşlara Bilişim Hizmet Ödülleri, dördüncü kez sizlerin oyları ile verilecek.

Her kişinin bir defa oy kullanabileceği oylamada, ilk üçe giren adayların sıralaması ise TBD üyelerinin verdiği oylara göre yapılacak. Oylama 13 Kasım 2009 tarihine kadar devam edecek. Ödül kazananlar 16 Kasım‘da ilan edilecek. Kendi alanlarında en iyi bilişim hizmetini sağlayanların ödülleri ise 20 Kasım 2009 Bilişim‘09 Gala gecesinde verilecek.

Oylama için Tıklayınız
______________________________

Bu çalışmalar için Türkiye Bilişim Derneği’ne  teşekkür ediyorum buradan, başarılar…

Etiketler:, , , , ,

2 Responses to Türkiye Bilişim Derneği Yarışması

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @Cihan, Benim içinde öyle. Kızmaya gerek yok ama:) Malum herşey bizlerin elinde olmuyor. En azından son zamanlarda hızla gelişen bir teknolojimiz var. Bak Libya’da da petrol bulduk;) İleride orada araba üretim dünyaya da satarız;) böyle böyle gelişicek.ortadoğu en güzel pazar hatta belki tek pazar:) Bizde buraların en gelişmiş ve diplomasisi en sağlam ülkelerindeniz;) Çok da umutsuzluğa kapılmamak lazım…

 2. Cihan dedi ki:

  İnternetteki popüler siteleri kullanmakta dünyada ön sıralardaymışız. Örneğin; dünya sıralamasında Youtube, Tweeter, Blogger’da 14., Facebook’ta 3. duruma gelmişiz. İnternette geçirilen zaman olarak dünyada ilk beşin içerisindeyiz. Toplum olarak böyle şeylere vakit harcamayı seviyoruz. İş PC Korsanlığına gelince, onda da ön sıralardayız. Lakin teknoloji üretimi hususunda pek bir varlık gösterdiğimiz söylenemez. Kendimizin geliştirdiği bir programlama dili bile yok. Yeni bir şeyler keşfetmeyi bir tarafa bıraktım; keşfedilmiş olan hususlarda bile pek bir varlık gösteremiyoruz. Bilgisayar teknolojisi adına ne üretebiliyoruz. Ekran kartı mı ,sabit disk mi, işlemci mi? Çok yüksek teknoloji isteyen şeyleri de bir tarafa bıraktım; kendimizin ürettiği bir direnç, kondansatör, bir ara şu kiloyla satılan elektronik saatler var mı? Hep şu mazeret öne sürülmüştür. Efendim bunları kendimiz üretmeye kalkarsak bize çok maliyetli olur. Bunun için çok büyük ar-ge yatırımları gerekir; bu nedenle böyle şeyler için gereken malzemeyi dışardan almak ve montaj sanayinde kullanmak çok daha akılcı olur. Böyle diyerek insanımızın keşfedici ve geliştirici yanını baltaladık; buna yönelik alanlara yatırım yapmadık. Sadece dışardan döviz ödeyerek hazır alan ve montaj etmekten başka bir şey yapamayan bir ülkeye dönüştük. Bu ise ithalat girdilerimizin sürekli yükselmesine ama bunun karşılığında yaptığımız ihracatın düşük kalmasına yol açtı. örneğin; 100 Liralık aldık 50 liralık sattık böyle olunca da haliyle ciddi bütçe açıkları oluştu. Devletlerde şirketler gibidir; giderin fazla, gelirin az olursa ayakta kalabilmek mümkün olamaz. Ayrıca teknolojiye sahip olan ülkeler herhangi bir savaş vb. durumlarda bizim gibi ülkelere bunları satmayacaklar. O zaman ne olacak? Onlardan hazır aldığımız teknolojiyi kullanabilmeye devam etmek bile mümkün olmayacak. Çok basit bir örnek vereyim; rulmanı kendi üretemiyen bir ülkenin, bunun montajı için gereken malzemeyi bir savaş durumunda dışardan alamadığı zaman, uçaklarını, arabalarını vb. yerinden kaldırması bile mümkün olamaz. Bunun örneklerini geçmişte hep yaşadık; et üretiminde dünyada ön planda olan, ancak teknoloji hususunda montaj sanayine ağırlık vermiş Arjantin’in Falkland savaşında İngiltere karşısında düştüğü durumu gördük. Günümüzde de bunun örneklerini yaşıyoruz. Teknolojiye ve onun üretimine hakim olamayanlar, başkalarının ya ekonomik ya da bizzat fiziksel boyunduruğuna girmekten malesef kurtulamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir