MENU

Milli Modern Piyade Tüfeği Seri Üretimde…

iPad’i Sevmemiştim Zaten Hiç…

11 Şubat 2010 Yorumlar (1) Okunma: 1386 Donanım, İnternet, Teknoloji, Yazılım

Otomobilde İnternet Keyfi Artık Hayal Değil

Otomobilde İnternet Devri...Son bir kaç sene içerisinde e-devlet projesinin de katkısıyla internet ortamı gereken ilgiyi görmeye başladı ülkemizde. Genç nufus ve teknoloji açlığı sebeiyle de hızla yayılan internet teknolojileri bizler için hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor. Tabi ki kullanmasını bilene;)

Daha önce bu duruma, şudaki yazımdan bir gönderme yapmıştım. Hızla dünyada ve ülkemizde yayılan internet teknolojilerinde bir devrim daha yapıldı. Artık otobilde sürüş keyfini yaşarken internetten işlerinizi halledebileceksiniz.
Örneğin;
“İzmir-İstanbul karayolunun ~34.km’sinde bir kazı var, bu tarafta işi olanlara duyrulur!” diye friendfeed’den uyarı yapabilir, son anda evdekilere para bırakmadığınızı hatırlayıp birinin hesabına havale yapabilir veya gittiğiniz istikametteki hava durumunu öğrenebilirsiniz:) Nasıl ama??

Biri otomotiv devi, diğeri web tarayıcısı ve artık araçta internet zamanı…
Günümüzde artık internet pek çok ev ve iş yeri için olmazsa olmaz hale geldi. Bilgi almak veya eğlenmenin dışında, banka işleri, alışveriş, iletişim gibi ihtiyaçlar artık büyük oranda internet üzerinden hallediliyor. İnternet o kadar yaygınlaştık ki artık cep telefonları için de vazgeçilmez hale geldi. Ama internetin yayılması sona ermiş değil. Sırada arabalar var. Strategy Analytics firmasının yaptığı araştırmaya göre 2016 yılında Kuzey Amerika ve Avrupa’da üretilen arabaların yaklaşık %90’ı internet erişimi özelliğine sahip olacak.

Bunun nasıl olacağının cevabını ise Opera şimdiden veriyor. Şuradan sizin de inceleyebileceğiniz “Web on Wheels” yani “Tekerlekler üzerinde İnternet” adlı raporu araçlarda internet kullanımı konusunda yeni açılımlardan bahsediyor. Bu açılımlar ilk olarak Ford‘un ilgisini çekti ve otomotiv devi Opera ile bir iş birliği anlaşması yapmaya karar verdi.

Arabalarda internet kullanımı konusunda en büyük soru işareti ise bu özelliğin sürücünün dikkatini dağıtmadan nasıl araçlara entegre edilebileceği. Opera bu sorunu sesli komut yöntemleri ile çözmeyi hedefliyor ama henüz araçlardaki internet bağlantısının hangi özellikler için kullanılacağına dair bir bilgi yok.

Opera’yı severdim şimdi daha da kanım kaynadı:) Fakat haklı olarak bu teknolojinin kesinlikle sürücünün dikkatini dağıtmayacak şekilde kullanılmasından yanayım!

Etiketler:, , ,

One Response to Otomobilde İnternet Keyfi Artık Hayal Değil

  1. Cihan dedi ki:

    Bu gibi konularda belki katı düşünüyor olabilirim, ancak araçta seyir halindeyken cep telefonu kullanımı ne kadar tehlikeliyse, internet kullanımının oluşturacağı tehlikede ondan daha az olmayacaktır. Bu kullanımın sesli komutlarla olması tehlikeyi daha aza indirgeyebilir gibi gözüksede yine de doğru bulmuyorum. Aslında sürücünün dikkatini aracın hakimiyeti ve yol takibinden alıkoyacak herşey trafikte son derece tehlikeldir. Yoldan gözünü ayırmamak şartıyla yanındaki birisiyle konuşmak bile sürücünün dikkatinin bozulması için yeterli bir sebeptir; çünkü bir tehlike anında sürücünün gerekli olan zaman diliminden daha gecikmeli olarak refleks göstermesi kazaların oluşmasında son derece önemli bir etkendir. Yapılan araştırmalarda ani olarak aracın durdurulması gereken bir hadise karşısında cep telefonuyle konuşan sürücülerin belli bir oranda alkol almış olan sürücülerden bile çok daha gecikmeli olarak araçlarını durdurabildikleri ortaya çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir