MENU

(HEM)Halk Eğitim Kursları Kursiyerlerini (Sisteme) İnternete Kaydetmek.

İzmir, İktidara Muhalefet Edeyim Derken Gerici Oldu

23 Kasım 2009 Yorumlar (7) Okunma: 1382 İnternet, Serbest Bölge, Teknoloji

MİM: Yazılarınızı Nasıl Hayata Geçiriyorsunuz?

Merhabalar efendiiimm… 🙂 Uzuuuunn zamandır yazmak istediğim bir yazı bu. Şu mim olayından bizde nasibimizi aldık sonunda:) Mim’i yollayan Talat arkadaşıma teşekkür ederim:) Zorla mimlettim kendimi ona :p Sürekli takip ettiğim bloglardan biri 4harf.org, son zamanlarda pek uğrayamasam da bugün her zamanki gibi şöyle bir göz attım ve aklıma geldi şu mim olayı hemen.

Yazılarınızı nasıl hayata geçiriyorsunuz?” diyor mim. İlk olarak söylemek isterim ki; ben yazılarımı değil yazılarım beni hayata geçiriyor:)

Gelelim işin teknik boyutuna…
YazilacaklarEfendim, ben öyle profesyonel bir blog yazarı değilim, malumunuz bu blog ile yaklaşık 4-5 aydır ilgilenmekteyim:) Öncelikle ben çok düzenli bir blogçuyum bunu bilin:p Siz bana inanmıyorsunuz ama benim “makale yaz” diye bir listem bile var:D Aynen yandaki gibi:)

Makale yazmak istediğim veya yazmam gerektiğini düşündüğüm konuları bir metin belgesinde liste haline getiriyorum. Bu konularda veya başka konularda daha önce yazdığım makaleleri veya araştırmaları da “YAzılacaklar” klasöründe topluyorum:) Böylece vaktim oldukça bu makaleleri düzenleyerek yayınlıyorum:)

Tabi ki bu kadar değil 😉 Öncelikle yazmak istediğim konuyu ciddiyetine göre uzun bir süre araştırıyorum, bu araştırmalarda bilgilerin tutarlı olmasına dikkat ederim. Çünkü; insanlar bu yazıyı okuduklarında sanki herşeyi başka araştırma yapmadan benim yazdığım yazıya göre yapacakmış gibi düşünüyorum. Bu da baya bir sorumluluk yüklüyor bana bu yüzden derinden derine araştırmam:) İnşallah bir hatam olmaz ve bu sorumluluğumu yerine getiririm.

BaslikAraştırmaları genelde bir kaç koldan yaparım. Yani örneğin; önce araştırdığım şeyin ne olduğunu öğrenirim, tarihini öğrenirim, hayatımızdaki faydalarını ve son olarak bu konunun yazılmaya değer tarafını;) Daha sonra yazacağım makale aklımda şekillendiği için ona uygun bir başlık ararım. Bu başlık hem yazının içeriğini yansıtmalı hem de aramalarda bulunmamda etkisi olmalı;)
KategorilerTabi ki bu yazının hangi kategoriye ait olduğu en başından bellidir değil mi? 🙂 Ben de başlıktan önce veya sonra yazacağım yazının kategorisini seçerim. Kategori seçiminde de bir çok şeyi düşünerek doğru tercihler yapmaya çalışırım…

Gelelim konunun kelimelere dökülmesine:) İşin en can alıcı kısmı da budur değil mi;) Hem aramalarda içeriğinize itibar edilmesi hem de (En önemlisi) aramalardan veya başka yollardan sitenize gelenlerin aradığı konu hakkındaki yeterli ve doğru bilgiyi bulması gerekiyor. Bu yüzden uzatmadan, belli bir düzen içerisinde yazılmış ve net bilgilere sahip bir yazı her zaman için hit çeker ve okurları mutlu eder:)

Resim Ekler/Yazımı DüzenlerimVeeee, yazma işlemi bittikten sonra konuyla ilgili resim eklerim. Çünkü görsellik iyidir;) Daha sonra vermem gereken linkleri bağlarım ve koyuluk-italiklik vs… gibi değişiklikleri de tamamladığımda şöyle bir baştan okurum kelime hatalarını cümle devrikliklerini düzeltmek için.Önizleme

Sonrasında bunca uğraşımın boşa gitmemesi için “HTML” görünümündeyken “Ctrl + A ve Ctrl + C”yaparım ve yazımı “Taslak Olarak Kaydederim“. Sonrasında “önizleme” butonu ile yayına girdiğinde nasıl olacağına bakar gerekli düzenlemeleri de tamamlarım. Önizleme işlemi de bittikten sonra yazım için uygun etiketleri yazarım  bunların hepsini kopyalayıp SEO için kullandığım eklentinin etiketler kısmına da yapıştırırım. Ve aynı eklentinin gerekli alanlarını da doldurduktan sonra en güzel an!!! “Yayımla” düğmesi ile yazımı yayına sokar kendimi de hayata geçirmiş olurum;)

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur:) Şimdi bu MİM‘i okuyan tüm bloger arkadaşların dışında işi gücü ile arasına engel koymak için veeee FF’i bize bağşettiği için bir teşekkür mahiyetinde bi dost‘uma postalıyorum;) Hayırlı günler efendim 😀

Etiketler:, , ,

7 Responses to MİM: Yazılarınızı Nasıl Hayata Geçiriyorsunuz?

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @Mizanger, aslında ben de bunu bir kaç defa düşündüm (Eski bir yazıyı ön sayfaya almayı) ama nasıl olduğunu bilmiyorum bu yüzden vazgeçtim:) Düzenli olmak herzaman iyi liste fln olunca güzel oluyor da insan herzaman böyle yazı yazmak istemeyebilio:)

 2. Mizanger dedi ki:

  Bende canım yazmak istemediği zamanlarda ya arşivdeki taslakları yayınlıyorum yada eski yazılarımdan güncel olanları ön sayfaya getiriyorum D:

 3. Kemal ONUR dedi ki:

  Arsız 😀 Gül sen gül….

 4. Kemal ONUR dedi ki:

  Vallahi ben düzenlemye devam edersem bu terbiyesizle baş edemicem:) O yüzden direkt yayınlıyorum yorumu, kötü söz bi dost’a aittir 😛 Cümleten özür dilerim:)

 5. bi dost dedi ki:

  eşşekeşşekeşşekeşşek

 6. bi dost dedi ki:

  yazalım sevgili dostum.
  NOT: mecburen düzenledim(Admin) 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir