MENU

Orkin Desing’den Rulo Gibi Katlanabilen Laptop; Rolltop!

Ben Öldüm, FaceBook Profilim Yaşasın…

27 Ekim 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1206 İnternet, Teknoloji

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın İnternet Sitesi Hacklendi!

imageHackerlar iş başında! Bu seferki defleri ise, İsviçre Dışişleri Bakanlığı oldu. Bakanlığın web sitesi, kimliği bilinmeyen korsanlar tarafından hacklendi. Hacker’ların özel bir yazılım kullanarak bakanlığın gizli belgelerini çalmayı hedeflediği açıklandı.

Bu yazılım ise daha önce, “BOTNET Tehlikesi..!” makalemde bahsettiğim botnet programı gibi görünüyor…

Bakanlığın basın sözcüsü Georg Farago yaptığı açıklamada, internet korsanlarının virüs yardımıyla web sitesinin gizli bölümlerine sızdıklarını tespit ettiklerini; fakat şuan itibariyle hangi bilgilere ulaştıklarını bilmediklerini açıkladı. İlk etapta ulaşımı sona erdirilen web sayfasının bilgisayar programcıları tarafından incelendiği ve korsanların hedeflerindeki dokümanların tespit edilmesi için çalışma başlatıldığı belirtildi. Bakanlığın bilgi işlem uzmanları ve Microsoft çalışanlarının da katılımıyla oluşturulan ekip hangi gizli bilgilerin deşifre edildiğini araştıracak.

2007 yılının Kasım ve Aralık döneminde de Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomi Müsteşarlığı’nın resmi sitesi hackerlerin saldırısına uğramış ve ciddi sorunlara neden olmuşlardı. Her iki siteye de sızan korsanlar hayali bir fotoğraf yarışması düzenleyip her iki bakanlık çalışanlarının resmi elektronik mektuplarını kullanarak yaklaşık 500 kişiye e-posta atmışlardı. Gönderilen elektronik mektuplar Federal ofis çalışanlarının isimlerinden ve uzantılarının resmi kurum adlarını taşıdığından dolayı mektupları açan yüzlerce kişi kurumun düzenlediği fotoğraf yarışmasıyla karşılaşmıştı. Detaylı bilgi edinmek için e-mailde yer alan linki tıkladıklarında ise bilgisayarlarına virüs yükleme işlemine start vermişlerdi.
(CİHAN)

Etiketler:, , , , , ,

One Response to İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın İnternet Sitesi Hacklendi!

  1. Mizanger dedi ki:

    Bu tür internet sitelerinin güvenlikleri çok yüksek olması lazım ve yerli yazılımlar yercih edilmeli.Aksi taktirde genel bir yazılımın açıkları ço kolay bir şekilde bulunabiliyor.Bizimkilerde artık uyandı pardus kullanmaya başlayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir