MENU

Ben Öldüm, FaceBook Profilim Yaşasın…

Windows 7 (Seven) Nedir?

28 Ekim 2009 Yorumlar (0) Okunma: 854 Donanım, İnternet, Teknoloji, Yazılım

IBM, Bankaların Bilgilerinin Toplandığı Merkezi Güçlendirdi

imageIBM, 1995 yılından beri hizmet verdiği İzmir‘deki mevcut Olağanüstü Durum Merkezi‘ni yeni ve çereci teknolojilerle güçlendirdi. Birçok bankanın yanı sıra Bankalararası Kart Merkezi (BKM)‘nin bilgilerinin yer aldığı merkez, deprem, sel gibi tabii afetlerin yaşandığı, sisteme saldırıların olduğu anlarda bilgi kaybını en aza indirerek hizmet sürekliliğini sağlıyor.

IBM, artan talepler doğrultusunda, İzmir’de, gelişmiş veri merkezi yeteneklerine ve işyeri kurtarma teknolojisine sahip yeni bir Olağanüstü Durum Merkezi açtı. Şirketlerin kritik bilgilerini korumak, olağanüstü durum halinde kurtarmak ve kesintisiz hizmet sunmak amacıyla tasarlanan yeni merkez, IBM’in 1995 yılından bu yana hizmet verdiği İzmir’deki mevcut Olağanüstü Durum Merkezi’nin yerini aldı. Yeni merkezin sahip olduğu teknolojiler, güvenilirlik ve yüksek performansın yanı sıra, enerji verimliliği de sağlıyor.

Olağanüstü Durum Merkezi; IBM’in, “çevreci” yaklaşımla yenilemek ve optimize etmek hedefiyle dünya çapında yatırım yaptığı 13 merkez arasında yer alıyor. Merkez, şirketlerin, işlerini olağanüstü durumlar dahil her koşulda kesintisiz olarak yürütebilmesine imkan veren, kendileri için özel tasarlanmış iş sürekliliği ve esnekliği hizmetleri sunuyor. Merkez, şirketlere, sadece değerli verileri güvenle saklamalarını değil, aynı zamanda bir bilgiişlem aygıtı ve internet bağlantısı olan her yerden çalışmaya devam etmelerini sağlayacak teknolojiler sunuyor.

Merkez, son teknolojiyle tasarlanmış 4.000 m2‘lik alanıyla, IBM altyapısı olan veya olmayan sunucuların yanı sıra depolama teknolojilerini de barındırıyor. Yedek güç kaynağına sahip merkez, elektrik şebekesi desteği olmadan minimum 48 saat kesintisiz çalışabilme imkanı sunuyor. Depreme dayanıklılığı Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından onaylanan yeni merkez binası, Türk-Avusturya yapımı ve ödüllü mimari projesiyle dikkat çekiyor. Ticari sigorta şirketlerinden ve müşterilerinin risk yönetimi amaçlarına destek veren Factory Mutual Global onaylı yangın söndürme sistemine sahip binanın veri merkezi, dış patlamalara karşı korumalı hasır çelik duvarlardan oluşuyor.

imageMerkezin hizmet verdiği müşterilerden Bankalararası Kart Merkezi’nin Teknoloji Hizmetleri Direktörü Ercüment Büyükşumnulu, “BKM, yüklendiği kritik misyon gereği Ulusal Switch Sistemi ve diğer hizmet sistemleriyle, 28 özel ve kamu bankasına 7×24 kesintisiz bilgiişlem hizmeti vermek amacıyla alternatif çözümler sunuyor. Kartlı ödeme sistemlerinin devamlılığı açısından, BKM’nin verdiği bilgiişlem hizmetlerinin devamlılığı da büyük önem taşıyor. Bu bağlamda, BKM olarak, 1995 yılından beri IBM Olağanüstü Durum Merkezi ile çalışıyoruz. Merkez, başta sunduğu altyapı olmak üzere, çalışma ortamı, güvenliği ve destek hizmetleriyle BKM’nin yüklendiği misyonu yerine getirmesi için ideal bir ortam sunuyor.” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk ise, “IBM’in yeni Olağanüstü Durum Merkezi, müşterilerimizin artan iş gereksinimlerini karşılamak ve işlerini olağanüstü durumlar dahil her koşulda kesintisiz yürütebilmelerini sağlamak amacıyla tasarlandı. IBM, iş sürekliliği ve esnekliği hizmetleri alanında sahip olduğu 40 yılı aşkın deneyim ve dünya çapında 150’yi aşkın olağanüstü durum merkeziyle, bu alanda geniş bir sektör bilgisine sahip bulunuyor. İzmir’de bugün faaliyete geçmesinden büyük heyecan duyduğumuz yeni merkezimiz, sadece Türkiye için değil, Orta ve Doğu Avrupa bölgesi için de öncü bir rol oynuyor. Taşınmanın, tüm müşterilerimiz için avantajlı bir dönemin başlangıcı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Şirketin resmi (Türkiye) sitesinde ise konuyla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi;

İş sürekliliği ve esnekliği her türlü kurum için büyük önem taşımaktadır. IBM olarak artan talebi karşılamak, gelişen hizmet portfoyünü müşterilerimize aktarmak, günümüzün ihtiyaç ve beklentilerine daha iyi bir şekilde yanıt verebilmek için 1995 yılında açtığımız Olağanüstü Durum Merkezi’ni yenileme kararı aldık.

Yeni Merkezimiz, gelişmiş teknoloji ve araçlar ile donatılmış, endüstri lideri güvenlik çözümlerini sunan, özel uzman ekipleriyle çok farklı ihtiyaçlara yanıt verebilecek beceriye sahiptir. Önde gelen veri yönetimi uygulamalarının gerçekleştirilebildiği ve IBM’in uzun yıllara dayalı iş sürekliliği tecrübesi doğrultusunda yönetilen tesisimiz, şirketlerin her koşulda işlerini kesintisiz olarak yürütmelerini sağlamaktadır.

IBM Türk, 1995 yılından beri süren başarılı çalışmaları sayesinde bağlı bulundugu Orta ve Doğu Avrupa bölgesinde lider konumdadır. IBM’in 300 milyon dolar yatırım yaptığı 13 merkezden biri olan İzmir’deki İş Sürekliliği ve Esnekliği Hizmetleri Merkezi, teknolojik ve mekanik altyapısı en son teknolojilerle donatılmış olup, “Yeşil BT” yaklaşımı doğrultusunda çevre dostu bir yönetim gerçekleştirilmektedir.

Etiketler:, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir