MENU

Yok Artık, Daha Neler…

Türkiye’nin de Bir Sanal Ordusu Var.

31 Ağustos 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1261 İnternet

Ağ Nedir?

Biraz tereciye tere satmak gibi olacak sanırım bu makale:) Olsun, ustadlarımızın affına sığınaraktan ben yine de ne nedir diye arada esen ilham yazılarıma devam ediyim. Belki birilerine faydam dokunur:) Bildiğiniz gibi arasıra Bilişim Sözlüğü, Pardus Nedir, Linux Nedir vs… gibi makaleler yazarak kabaca ne nedir konusunda akkıllardaki soruları cevaplamaya çalışıyorum. Benim çok kötü bir huyum var. Eğer basitce bir sistemin ıncığını cıncığını anlamazsam hiç bi’ şey anlamam. Öncelikle ne nedir onu anlamaya çalışırım sonra niye ve nasıl sorularına cevap ararım. Teşlar yerine oturunca kimse beni tutamaz:) Tabi ki onca bilgiden sonra herkes anlar dimi? 🙂 Gelelim bugünün Ne Nedir? makalesine;
———-
1. Bilgisayar Ağı Nedir?

Bilgisayar ağı birbirine kablolarla(veya radyo dalgaları ile) bağlanamış ana bilgisayar, yazıcı vb. elektronik aracları daha ekonomik ve verimli şekilde kullanılmasıdır. Ağ bağlantısı insanlara bireysel değil ortak çalışma imkanı sağlar ve veri, yazıcı, modem gibi ekipmanları paylaştırır. Bu sayede bir programı yahut donanımı bir çok kişi kullanabilir, veriler paylaşılabilir hatta birkaç bilgisayarın işlem yapma kapasitesinden bile faydalanılabilinir. İnternet geniş bir ağdır.

2. Neden Ağ Bağlantısı Gereklidir?

Ağ bağlantısı zaman ve para kazancı sağlar.Başarılı bir işletme, dünya ile haberleşmeye gerek duyar.Bu sayede personeller tüm donanımı kullanabilir ve extra yazıcı,modem vb.aygıtların maliyetlerinden kurtarır. Her kullanıcı ana bilgisayara bağlanıp işlemleri kolayca halledebilir güncellenmiş verilere ulaşabilir ve önemli verilerini güvenle saklayabilir vs…

3. Ağ Nasıl Çalışır?

Ethernet en genel networking sistemidir. Günümüzde elektronik dalgalar ile de ağ kurulmaktadır ve hızla gelişmektedir. Ethernet, ethernet standardlarıyla birlikte gelmiştir. Ethernet ağından gönderilen tüm mesajlar diğer bir ekipmanın alabileceği standart kodlardan oluşur. İlk olarak XEROX tarafından bulunmuş ve daha sonra DEC, Intel ve XEROX tarafından formulize edilip belirli metodları kullanıp saniyede 10 Mbit veri transfer edebilen bir sistem olarak ortaya çıkmıştır.

A. Yerel Bilgisayar Ağları:
Birbirne yakın,aynı binada olan bilgisayarların birbirlerine bağlanmasıyla oluşur. Aralarında çok fazla mesafe yoktur ve kullanıcı sayısı kısıtlıdır. Genelde yöneticisi bulunmaz.

B. Geniş Alan Bilgisayar Ağları:
Coğrafi olarak birbirinden çok uzak olan bilgisayarların birbirleriyle bağlantısı ile oluşur. Genelde router, DNS, modemler, swichler, ana bilgisayarlar vs…’den oluşur. İnterneti örnek verebiliriz. Ayrıca İntranet de vardır.

Kısaca bu iş böle arkadaşlar:) Bi eksimiğiz kusurumuz var ise af ola:) Umarım birilerine fayda sağlar.

Ağınız geniş, neşeniz yerinde olsun efenim:)

Etiketler:, , , , , , ,

2 Responses to Ağ Nedir?

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    @Cihan, eğer rahatsız olduğun engellemek istediğin birisi varsa malum senin engellemelerinin hepsinin bir yerde çözümü var:( Bu yüzden bence fazla uğraşma o arkadaşdan rica et defolup gitsin siteden 😀 Şaka bir yana bu konuda bilgim yok malesef ki, kısa bir süreliğine cevap yazabileceğimi sanmıyorum ama elimdeki işlerimi hallettikten sonra ben de sizin gibi netten bir araştırmaya girerim, belki yardımım dokunur. Zaten bu yazıyı biraz daha genişletmeyi planlıyorum.

  2. Cihan dedi ki:

    Konuyla doğrudan alakalı değil belki ama, merak ettiğim bir hususu danışmak istedim. Farzedelimki bir web sitemiz var ve bazı kişilerin girişini engellemek istiyoruz. Kullanıcı adını yasaklatmak engelleme yollarından birisi belki, fakat IP adresleri değiştiği için (değişmese bile elit proxy kullanımı söz konusu olabilir.) başka bir isimle yeni bir üyelik açmasına nasıl engel olunabilir. Bunu doğrudan MAC adresinden engelletmek gibi bir yöntem var mı? Daha doğrusu sitemizde kişilerin MAC adreslerini tesbit etme gibi bir imkana sahipmiyiz. Gerçi MAC adresini değiştiren bazı programlarda var; o da ayrı bir husus.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir