MENU

Buda Neyin Nesi?? “Windows Strata”

Gururumuz, “AYYILDIZ Tim, Türkiye’nin Siber Savunma Ordusu”

10 Temmuz 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1268 Donanım, Teknoloji

Hard Disklerde Yeni Bir Çağ…

Hard Disk

Hard Disk

Depolamada devrim!
DVD veya disk ömürleri hakkında bildiklerinizi unutun. Bu buluş depolamanın kitabını baştan yazacak.
Bugün kullandığımız standart veri depolama aygıtları olan sabit diskler ve DVD’ler son derece kullanışlı olsa da, verileri çok uzun süre saklamak için çok da uygun değiller.
Bugün en iyi şartlarda bir sabit disk veya DVD’nin ömrü ortalama 30 yıl olarak kabul ediliyor. Çoğu kişi bu süre yeterli gibi gelse de, bilim adamları daha uzun süre dayanan, gerçek anlamda “evladiyelik” teknolojilerin peşindeler.
Japon bilim adamları şu anda yarı-iletken tabanlı bir veri depolama sistemi geliştirmek üzere çalışıyorlar. Bu amaçla Keio ve Kyoto Üniversilteri ile Sharp işbirliği ile kurulan ekibin başındaki Profesör Tadahiro Kuroda, önümüzdeki 10 yıl içerisinde ticari olarak sunulabilecek olan ürünün tam 1000 yıl bozulmadan veri depolayabileceğini iddia ediyor.

Etiketler:, , , , ,

2 Responses to Hard Disklerde Yeni Bir Çağ…

  1. admin dedi ki:

    Güzel bir soru 🙂 Araştırırken bu bilgiye rastlamadım, sadece çalışmalar saklama süresi yönünde olduğundan ve daha çok yeni bir buluş olduğun o konuda bilgi yok. Ama şüphem yok ki en kötü ihtimalle günüzde ortamalama bir kullanıcının kullandığı kadar saklama kapasitesi olur en azından. Kısa bir süre sonrada bunu elbetteki arttırırlar. Çünkü, Google gibi cache leri önemli ve uzun yıllar saklanması gereken sunucular için bir zaruret:)

  2. İbrahim dedi ki:

    Peki ne kadar saklayabileceğiz ? Boyutu ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir