MENU

WolframAlpha

Sonunda Google’ı da Hacklediler…

16 Mayıs 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1437 Teknoloji

Güneş Tarlaları Kuruluyor

Güneş Tarlaları Kuruluyor

Güneş Tarlaları Kuruluyor

Merhaba herkese 🙂
Kısa bir süre önce Zaman Gazetesi‘nde okuduğum, arka sayfada bulunan bir haber çok dikkatimi çekti. Haberde; ODTÜ tarafından yürütülen ve Devlet Planlama Teşkilatı(DTP) tarafından da mali ve resmi olarakta desteklenen Güneş Tarlaları Projesi‘nden bahsediyordu. Aslında bu konu çok ayrıntılı ve ciddi bir şekilde ele alınması gereken bir konu, fakat yeterli araştırmam olmadığından biraz araştırdım yazmadan önce. Sizler için bu konu hakkında bakan Güler’in bazı sözlerini ve sistem hakkındaki verileri buldum. Bunları derleyerek paylaşmak istedim;

Türkiye; enerji ihtiyaçlarını Güneş‘den karşılamak üzere araştırmalar yapması için “Güneş Enerjileri Araştırma Merkezi(GÜNAM)‘ni kuruyor. Bu alanda dünyada gelişen teknolojileri ucuza mal etmenin yollarını araştıracak olan kurumun yetkilileri, kullanılmayan araziler ve çatılara kurulacak güneş panelleriyle ülkemizin tüm ihtiyacını giderebilecek enerji sağlanabileceğine dikkat çekiyorlar. ODTÜ bünyesinde kurulacak merkeze, Devlet Planlama Teşkilatı(DPT)‘da destek veriyor. GÜNAM Proje Koordinatörü Prof. Dr. Raşit TURAN, üniversitenin 20 yıldır Güneş Enerjileri üzerine yaptığı çalışmalarını büyüterek devam ettirdiğini anlattı. Prof. TURAN; “Küçük bir hesapla, Ankara’da 900km. karelik bir alanın güneş panalleriyle kaplandığında Türkiyenin tüm enerji ihtiyacının karşılandığını görürsünüz…” dedi. Bu alanın kullanılmayan arazilerden ve evlerin çatılarından sağlanabileceğini belirtti…

Güneş Tarlası

Güneş Tarlası

Sadece yenilenebilir enerjide sürmekte olan 470 proje bulunduğuna ve bunların yatırımların ekonomik büyüklüğü 22 milyar YTL’ye ulaştığına dikkati çeken Köktaş, bunların üretim miktarının ise 45 milyar kilovat saat olduğunu kaydetti.
Köktaş; ”nasıl geçtiğimiz 3 yılda ülkemizin her yerinde rüzgar çiftlikleri kurulmasına tanık olduysak, önümüzdeki yıllarda da güneş enerjisi tarlalarının kurulduğuna tanık olacağız” diye konuştu.

TÜRKİYE ÜRETİMİNİN İKİ KATI POTANSİYEL
Güneş radyasyonu yıllık metrekare başına 1650 kWh’den fazla olan yerlerin en iyi alanlar olarak alındığını belirten Köktaş, 4 bin 600 kilometrekare kullanılabilir alan belirlediklerini vurguladı. Tesis alanı olarak kullanılabilir alan oranını yüzde 25, güneş enerjisinden elektrik enerjisi dönüşüm verimini de yüzde 20 olarak aldıklarını ifade eden Güler, teknik potansiyeli yıllık 380 milyar kWh olarak belirlediklerini açıkladı. Türkiye’nin mevcut yıllık rakamının 190 milyar Kwh olduğuna işaret eden Güler, güneş enerjisi potansiyelinin 56 bin MW (megavat) kurulu gücünde bir doğalgaz çevrim santraline karşılık geldiğinin altını çizdi.
Çıkarılan “güneş tarlaları atlası”nın yüzde 10 hata payı ile hazırlandığını söyleyen Köktaş, yalnızca Antalya merkez ilçede çatıların yüzde 80’ine güneş pili yerleştirilmesi durumunda 24,63 milyar kWh’lik potansiyel olduğunu belirtti. Bunun da 3 bin 630 MW’lık bir doğalgaz santralına denk olduğunu vurgulayan Hilmi Güler, “Bunun bırakın hepsini, 10’da 1’i olsa 2,6 milyar kWh eder. Şu ana kadar kullanmadığımız, ihmal ettiğimiz bir zenginlik bu. 2,6 milyar kWh, örneğin Kayseri’nin bir yıllık toplam tüketimine karşılık geliyor” diye konuştu.

MALİYET YÜKSEK
Güneş enerjisinde 380 milyar kWh’lik potansiyel olmasına karşın, maliyetler yüksek olduğu için hepsinin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını da açıklayan Güler, “Giderek maliyeti düşen bir yapı var. Şu anda 20 cent’in (kWh başına) üzerinde. Almanya, İspanya bu enerjiyi yoğun olarak kullanıyor. Bizde daha fazla potansiyel var. Yenilenebilir Enerjisi Yasası ile bu yatırımlara 10 yıl alım garantisi verdik. Güneş pil ve santrallerinin Türkiye’de yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.
Almanya, Hollanda, İspanya, ABD ile çalışmalarının olduğunu ifade eden Güler, kurumsal olarak da ODTÜ, TÜBİTAK ve Vestel’in bazı çalışmalar yaptığını söyledi.

İTHAL EDİLECEK
Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdürü Kemal Büyükmıhçı da, güneş enerjisi üreten tesislerin ABD, İspanya, İsrail,

Güneş Tarlası

Güneş Tarlası

İran, Japonya’da hem kurulup hem de işletildiğini ifade etti. Türkiye’de henüz sistemin olmadığını kaydeden Büyükmıhçı, “İçerdiği teknoloji çok yüksek bir teknoloji değil. Türkiye’de pekala imalatı yapılıp tesis kurulabilir. Ama ilk uygulamalar ithal edilecek tesisler olacak. Daha sonra yerli katkı oranı hızla artabilir” diye konuştu.
Öte yandan Enerji Bakanı Güler, elektrikte otomatik fiyatlandırma sistemine geçilmesine ilişkin bir soru üzerine, 1 Temmuz’da başlayacak sistemin öne çekilmesinin mümkün olduğunu, sistemin fiyatları gerektiğinde yükselteceğini, gerektiğinde de düşüreceğini söyledi. Güler, petrolle ilgili bir soru üzerine de gelecek yıl Karadeniz’de beş ayrı sondaj gerçekleştireceklerini belirtti.

Son zamanlarda geç de olsa ülkemiz bu tip konulara eğilmeye başladı sanırım. Geçde olsa bunların olması insana umut veren ve sevindirici olaylar. Sanıyorum artık teknoloji geliştikçe bu tip eğilimler ülkemizde artıcak. Odtü gibi bilimsel çalışmalara büyük önem veren üniversiteler ve TÜBİTAK gibi resmi kuruluşlar ile birlikte Ülkemizdeki büyük ticari firmalardan olan Vestel‘in ve bunun gibi kuruluşların yanında sivil toplum örgütleride birleşince güzel çalışmalar olucak gibime geliyor. Helede devlet planlama teşkilatı bunları desteklemeye devam ederse, devlet kendi eliyle kendini kalkındırmada çok hızlı yol kat eder diye düşünüyorum. Çalışmaların devamının gelmesi dileklerimizle….

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir