MENU

Samanyolu Haber TV (STV)’den Bir İlk!

1-2 TB’lık Diskler de Yakında “Tarih” Olacaklar!

20 Ekim 2009 Yorumlar (1) Okunma: 969 Teknoloji, Yazılım

Google Analytics Export Plugin

Uzun zamandır büyük bir zevkle takip ettiğim, üzerimde emeği olan ve dahada yardımlarını beklediğim TEAkolik‘in bloğunda bir süre önce bir makaleye rastlamıştım. Sizlerle paylaşmak bugüne nasip oldu:) Ufak bir kaç düzenleme dışında olduğu gibi kendi makalesini aktarıyorum sizlere. Bu eklentiyi denemenizi tavsiye ederim….
__________________________________________________

Merhaba arkadaşlar ;   (English translate)

Uzun zamandır uğraştığım Google Analytics Export Eklentim sonunda hazır.  Eklentiyi şimdilik biraz önce ingilizce olarak WordPress.org’ye gönderdim. Türkçe’sinide buradan indirebilirsiniz.  Öncelikle sizlere eklentinin ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını anlatmak istiyorum.  İnternette biraz araştırma yaptım ve Sergej Müller ‘in blogundaki scripte ulaştım. Fakat tek başına çalışmaktaydı.  Böyle bir eklenti neden olmasın diye düşündüm.

Eklentinin çıkış noktası aslında benim tembelliğim diyebilirim. İstatistikler sayfamı her ay Google Analytics hesabımdaki raporlara göre tek tek elle yazardım. Sonra biraz düşündüm. Acaba bu işi otomatik yapabilir miyim ?  Neden olmasın sorusuyla yola çıkarak şuanki kullandığınız eklentiyi ortaya çıkardım. Bu sırada Hüseyin Berberoğlu sağolsun bana çok yardımcı oldu.

Eklenti ne işe yarıyor ?

Eklenti Google Analytics hesabınıza bağlanıyor.  Hesabınızdaki son 30 günlük veriyi XML olarak eklenti klasörüne indiriyor ve Google Analytics API’sini kullanarak son 30 gün içerisindeki ziyaretçi grafiğinizi çıkartıyor.  Ayrıca hemen altında indirdiği XML dosyalarından ziyaretçi istatistiklerini rakamsal olarak çıktı veriyor.  Son olarakta yönetim panelinde gördüğünüz blog istatistiklerini vermekte.

Eklentiyi kullanmak için neler gerekli ?

Eklentimizi kullanabilmemiz için öncelikle Google Analytics hesabımız olması gerekiyor.  Eğer bir hesabınız yoksa Google Analytics hesabı alıp blogunuza entegre etmeniz gerekmektedir.

Eklenti nasıl kurulur ?

1. Zip arşivinden çıkartınız.
2. Analytics klasörü içerisinde Config.php yi açınız ve içerisindeki yönergelere bakarak
E-mail, Şifre ve IDs bölümlerini düzenleyiniz.
3. Klasör olarak WordPress dosyalarınız arasında icerik>Plugin>  klasörüne gönderiniz.
4. Eklentiler bölümünden Google Analytics Export ismiyle gelen eklentinizi aktifleştiriniz.
5. İstatistiklerinizi yayınlamak istediğiniz sayfayı açınız ve HTML editörde {{wp-analytics-teakolik}} kodunu ekleyiniz.

Eklenti ve güvenlik riski

Eklentimiz için şuana kadar bir güvenlik açığı tespit etmedim. Geri dönüş yapan beta tester arkadaşlarda herhangi bir açık tespit etmediler. Yinede  Google hesabınızın güvenliği için kullandığınız e-maili config.php içerisine yazmanızı önermiyorum!  Çünkü ileride bir güvenlik zaafiyeti ortaya çıkarsa hesabınız kötü niyetki kişiler tarafından ele geçirilebilir.  Bu yüzden sizden istirhamım sahte bir e-mail hesabı ile eklentimizi çalıştırmanızdır.

1. Gmail üzerinden sahte bir e-mail hesabı alınız.  Örnek : deneme@gmail.com
2. Google Analytics hesap ayarları sayfasından kullanıcı yöneticisi sayfasına geliyoruz.  + Kullanıcı Ekle kısmına gelip sahte e-mail adresimizi giriyoruz.
3. Sahte e-mail adresimizi yazıp alttan istatistikleri görüntülenecek sayfayı ekliyoruz. Değişiklikleri kayıt et yaptığımız zaman sahte e-mail adresimize yetki vermiş olacağız. Yalnız dikkat etmeniz gereken sahte e-mail adresine sadece görüntüleme yetkisi vermenizdir.

Böylelikle eklenti hack edilse bile google hesabınıza erişilemeyecektir.  Kafanız rahat, huzurlu bir şekilde eklentiyi kullanabilirsiniz.

Eklentinin en güzel özelliği

Eklentim database üzerinde hiçbir şekilde veri tutmamaktadır.  Hiçbir şekilde DB’nize kasacak istatistiki veri girmemektedir. Tüm veriler anlık olarak Google üzerinden eklenti klasörüne XML olarak çekilir, grafik oluşur ve rakamlar yazılır.

Güncelleme ve dikkat etmeniz gereken ufak bir nokta

Eklentinin yeni bir versiyonu çıktığı zaman lütfen Config.php dosyanzın bir yedeğini alınız. Çünkü eklentiyi güncellediğinizde tüm dosyalar silinecek ve yeni dosyalar kurulacaktır. Config.php dosyasıda silineceği için Config.php ‘yi her güncellemeden sonra yeniden düzenlemek zorunda kalabilirsiniz.

Dil desteği

Açıkcası eklenti yazmakta hiçte profesyonel felan değilim.  Bu yüzden Türkçe için ayrı İngilizce için ayrı versiyonlar yaptım.  WordPress.org ‘ye ingilizcesini gönderdim.  Eğer dil desteği konusunda yardımcı olmak isteyen arkadaşlar varsa sevinirim.

Eklentiyi indir :  Türkçe

Plugin download : English

Eklentiyi WordPress.Org  : http://wordpress.org/extend/plugins/google..port/ üzerinden inceleyebilirsiniz.

Güncelleme  01/06/09: Yeni sürümde grafik bölümünü iptal ettim. Sizlerden gelen istekler bu yöndeydi. Eğer grafik arabirimini kullanmak isterseniz WordPress.ORG internet sayfasında eski sürümlerden birini indirip kullanabilirsiniz. Şuan için sadece Text olarak istatistiklerin çıktısınız vermektedir.

Etiketler:, , ,

One Response to Google Analytics Export Plugin

  1. murat dedi ki:

    Peki e-posta bilgilerimizi vermemiz dosyalarımıza erişildiğinde eposta güveniğini tehlikeye düşürmez mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir