MENU

Blogspot/Blogger Sorunu ve (Resimli)DNS Ön Belleği Temizlenmesi

Microsoft Yetkililerinden, Windows Vista İçin Tarihi Açıklamalar

21 Eylül 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1281 Donanım, Teknoloji

Ekran Kartları(GPU)’nın Performanslarını Etkileyen Faktörler

Birçok bilgisayar kullanıcısının ekran kartı alırken yaptığı bir yanlışvar. Belleği yüksek olan ekran kartının oyunlar için daha iyi performans sağlayacağı yanılgısında azımsanamayacak kadar bilgisayar kullanıcısı bulunuyor. Tabi bu noktada kullanıcıların da bir hatasıolduğunu düşünmemek gerekiyor. Çünkü kullanıcılar arasında oturmuş olandüşünce; ekran kartlarının belleğinin fazla olması, o ekran kartınındaha iyi performans saylayacağı doğrultusunda. Bu düşünceninoluşmasındaki ana sebep ise ekran kartlarının model ve belleğine göre piyasada yer alması. Tabi ki bu da ufak bir kandırmacadan başka bir şeydeğil.

Peki, ekran kartlarının performansını etkileyen ilk faktör ekran kartıbelleğinin fazla olması değil de nedir? Tabi ki bize performansıetkileyen bütün özellikler lazım. Bunun için dilerseniz; “Ekran kartıalırken neleri dikkate almalıyız?”, “Hangi kartın daha iyi performanssağlayacağına nasıl karar verebiliriz?” gibi soruların cevaplarına birgöz atalım.

Ekran kartı performansını etkileyen faktörler;
Öncelikle bu faktörleri önem sırasına göre listelemeyi uygungörüyorum. Daha sonra da bu sıraya göre bazı açıklamalarda bulunmayaçalışacağım. Böylece ekran kartı seçme konusunda güzel bir rehberoluşturmuş olabiliriz. Bu faktörleri şöyle sıralayabiliriz:

  1. Veri Yolu
  2. Grafik İşlemcisi
  3. Bellek Hızı ve Bellek Türü
  4. Bellek Miktarı

Fark ettiyseniz bellek miktarını en son sırada görüyoruz. Şimdi bu saydıklarımın hangi görevleri üstlendiklerine bakalım.

I. Veri Yolu
Veri yolu, ekran kartı üzerindeki bileşenlerin birbirleriyleetkileşim hızını etkiler. Bit cinsinden ifade edilirler ve ne kadaryüksek olursa ekran kartının performansını o kadar yukarıyaçıkartırlar. Birçok kartın veri yolu 128 bittir. Daha yüksekleri depiyasada mevcut tabi ki. (256 bit gibi)

II. Grafik İşlemci
Ekran kartlarında asıl işi yapan bileşendir. Bir bilgisayarda işlemci ne kadarönemliyse ekran kartında da bu aynı. Ekran kartları, piyasaya grafikişlemcilerinin modelleriyle isimlendirilerek çıkartılıyorlar. Nvidia veATI’nin kullanıcıların kafasını karıştıran birçok ekran kartı modeli demevcut.  Örnek olarak Nvidia ve ATI’den birer tane vermek gerekirse Nvidia GeForce 9800 GT ve ATI Radeon HD 4850.
Kafa karıştıran noktalardan kastım ise model serileri. Bu serilereörnek olarak, yine üstteki örnekten Nvidia GeForce 9 serisini veya ATIRadeon 4000 serisini söyleyebiliriz. Genel olarak Nvidia 9 serisi birkart, Nvidia 8 serisi bir karta göre daha iyidir. Ancak kendiiçerisinde 9 serisi kartlar farklı performans sağlayabilirler tabi ki.

III. Bellek Hızı ve Bellek Türü
Ekran kartlarının da görüntünün oluşturulabilmesi için belleğeihtiyaçları vardır. Ekran kartı RAM’i ne kadar hızlı çalışırsa, yine okadar performans sağlayacaktır. Bellek türlerine gelecek olursak,günümüzde GDDR3, GDDR4 ekran kartları bulunuyor.

IV. Bellek Miktarı
Ve bellek miktarına gelebildik sonunda. En baştan belirtmeliyim kiburaya kadar bahsettiklerim bellek miktarının önemsiz olduğunudüşündürmüş olabilir. Kesinlikle bellek miktarı da önemlidir. Ekrankartı belleği, oluşturulan görüntünün tutulduğu yerdir.Bilgisayarlardaki RAM ne iş yapıyorsa ekran kartı belleği de aynı işiyapıyor yani. Ancak belleğin yüksek olması, kartın performansınıdoğrudan etkilemiyor. İş grafik işlemcisinde bitiyor.

Sonuç Olarak;
Çevremdeki pek çok arkadaşımın ve yakınımın ekran kartı performansının,ekran kartı belleğiyle doğrudan alakalı olduğunu düşündüklerinigördükten sonra biraz araştırdım ve kendi eksiklerimi de giderdiktensonra böyle bir yazı yazmayı düşündüm. Ekran kartı belleğine aldanıpucuz ekran kartı satın alan ve beklediği performansı alamayankullanıcıların dikkat etmesi gereken şeylere değinmeye çalıştım.

Umarım Seçimlerinizde Yararlı olur:)

Etiketler:, , , ,

2 Responses to Ekran Kartları(GPU)’nın Performanslarını Etkileyen Faktörler

  1. rıdvan dedi ki:

    gerçekten yararlı bilgiler .bu yazıyı okumadan laptop aldım ve iş işten geçmiş anladıgıma göre :/

  2. İbrahim dedi ki:

    Güzel olmuş, teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir