MENU

Yeni Bir Soğutma Sistemi Daha…

MikroKopter-HexaKopter

01 Nisan 2010 Yorumlar (0) Okunma: 1040 Teknoloji

E-devlet’te Devrim: Kurumlar Artık Belge İstemeyecek!

imageSon dönemlerde yoğun gündem arasına sıkışan bir çok yenilik var. Bardağın sürekli boş tarafını işaret edenler ve oarafıyla ilgilenenler yüzünden kaçırıyoruz çoğu şeyi. Son zamanlarda hükümetin teknolojiye yatığı yatırım ve bu alandaki anlaşmaları takip ediyorum elimden geldiğince. Özellikle e-devlet konusundakileri. Resmi kurumlarda staj ve kısa süreli de olsa çalışma hayatımda en çok rahatsızlık duyduğum sorunlardan biriydi evrak meselesi…

Şimdi ise hükümet yeni kanun tasarısıyla kamu hizmetlerinin etkinlik ve hızını çok etkileyecek bir ilke imza attı. Meclis Başkanlığı’na sunulan tasarı, kağıda dayalı süreçlerin elektronik ortama taşınmasını sağlayarak, bürokrasi çilesini ortadan kaldıracak. Tasarı, “kamunun her alanında ıslak imzanın yanı sıra e-imzanın kullanılması, kurumlara yapılan başvurular için gerekli bütün belgelerin elektronik ortamdan sağlanması ve savcıların görüntülü ve sesli ifade alması” gibi önemli düzenlemeler de içeriyor.

Kamu hizmetleriyle ilgili bu Kanun Tasarısı’nın kanunlaşması halinde, vatandaş, kamu hizmetlerinden yararlanmak için kuyruklarda beklemek zorunda kalmayacak. Düzenleme ile bilişim alanının yanı sıra kamu yönetiminde başlamış olan dönüşümün ve bilgi toplumu olma yönündeki faaliyetlerin hızlandırılması da hedefleniyor.

Tasarıya göre, güvenli elektronik imza, elle atılan ıslak imza ile aynı ispat gücüne sahip olacak ve elle atılan imza yerine kullanılabilecek. Mahkemelerce yürütülen yargılama ile ilgili her türlü iş ve işlemlerde Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) kullanılacak. Bu işlemlere ilişkin her türlü veri, bilgi ve karar UYAP vasıtasıyla işlenecek ve saklanacak. Güvenli elektronik imza kullanılarak dava açılabilecek, dava dosyaları incelenebilecek, her türlü yargılama işlemleri yapılabilecek.

Resmi belge hazırlanması için kağıt-kalem kullanımı zorunlu olmaktan çıkıyor. Belge ve kararlar, güvenli e-imzayla elektronik ortamda düzenlenebilecek, işlenebilecek, saklanabilecek. Güvenli elektronik imza ile imzalanarak oluşturulan belge veya kararların fiziki olarak düzenlenmesine gerek kalmayacak. Güvenli e-imza ile imzalanmış belgenin elle atılan imzalı suretiyle çelişmesi halinde ise UYAP’ta kayıtlı olan güvenli elektronik imzalı nüsha esas alınacak.

Herkesin aklında elektronik ortam olduğu için güvenlik konusu bir soru işereti fakat artık bu kadar şüpheci olmamak gerek. Korsanların sızamayacağı ağ yok gibi zaten. Kaldı ki ıslak imzanın da ne akdar güvenli olduğunu biliyoruz… Umuyorum milletimiz için yararlı bir kanun tasarısıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir