MENU

Yeni Bir Soğutma Sistemi Daha…

26 Eylül 2010 Yorumlar (0) Okunma: 2376 Donanım

Intel’den GPU ve CPU Bir Arada, Sandy Bridge (Core i7 2600K)

Sandy Bridge Yeni Nesil İşlemciIntel Geliştiriciler Forumu 2010 (IDF-Intel Developer Forum), yeni nesil Sandy Bridge işlemciler, grafik teknolojilerindeki gelişmeler, akıllı TV ve telefonlar başta olmak üzere kullanıcısının duygu ve davranışlarını anlayabilecek bilgisayarlardan, farklı bir çok teknolojilere kadar geleceğe damgasını vuracak yenilikleri açıkladı. Konuyla ilgili videoyu yazının devamında izleyebilirsiniz. Intel Tepe Yöneticisi Paul Otellini, bilgi işlem teknolojisine dair 2020 projeksiyonunu şöyle özetledi:
50 trilyon Gigabyte veri, 2 trilyon mali işlem, birbirine bağlı 31 milyar cihaz ve 4 milyar insan, 25 milyon uygulama.

IDF‘de tanıtılan Sandy Bridge işlemcileri, mikroişlemciyle grafik işlemcinin aynı yonga setinde birleştiriyor. Grafik üretim süresini kısalacak, mikroişlemciyle grafik işlemci arasındaki uyuşmazlıklar ortadan kalkacak. Bu sayede enerji tüketimi de azalıp, özellikle dizüstü bilgisayarlaın batarya süreleri bir nebze uzayacak. Yeni yonga mimarisiyle birlikte Intel’in işlemci modellerindeki isimleri de değiştireceği düşünülüyor.

Alt ve orta fiyat grubundaki PC’leri kapsayan yeni işlemci ailesi 2011 yılı başlarında piyasaya sürülecek gibi. Sandy Bridge ailesinin Nvidia gibi grafik işlemcisi üreten firmaları üzecek 🙂 AMD’de bu işten zararı çıkacağa benziyor… 3.4ghz saat hızında (iddia edilen) çalışan “Core İ7 2600 K” yı hava soğutma ile 4.9ghz gibi oldukça yüksek bir değere çıkarmayı başarmış Intel.

32nm üretim teknolojisiyle hazırladığı yeni nesil Sandy Bridge işlemcilerinin peşine 22nm ve sonrasında 15nm’lik işlemcilerin geleceğini söylendi.  Intel, Ivy Bridge kod adlı 22nm işlemcilerin üretimine 2011 sonunda başlayacak. Sandy Bridge mimarisiyle birlikte entegre grafik performansında ciddi bir ilerleme kaydedeceğini belirten Intel, 22nm Ivy Bridge işlemcilerinde Nehalem-Westmere benzeri bir geçiş yapacak yani mimariden öte üretim teknolojisine yoğunlaşacak ve DirectX 11 iGPU‘su gibi güncellemeleri yeni işlemcilerle birlikte sunacak. Intel, 22nm’den sonra 2013 yılında araştırma çalışmaları devam eden 15nm üretimine geçmeyi planlıyor.

Intel, Sandy Bridge işlemcileri için hazırladığı 6 serisi çipset modellerinde doğal USB 3.0 desteğine yer vermiyor.P67 anakartı, USB 3.0 desteğinin doğal olarak sunulmadığını doğrulayan en önemli kanıt olarak gösteriliyor. USB 2.0’a kıyasla veri aktarım hızını 10 kata kadar arttıran USB 3.0 teknolojisi için anakart üzerinde NEC‘in kontrolcüsüne yer veriliyor.

Atom işlemcilerin mobil cihazlarda sunacağı yüksek işlem gücü sayesinde gerçek zamanlı olarak çok hızlı bir şekilde gerçekleştirileceği belirtilen AR (Augumented Reality) teknolojisi ile;

Herhangi bir yerin fotoğrafı çekildiğinde ekrana çok hızlı bir şekilde Wikipedia bilgileri, fotoğraftaki yerle ilgili Facebook ve Twitter’daki yorumlar hatta Flickr’daki diğer fotoğraflar getirilebiliyor.

Intel özel algoritmalar sayesinde kendi geliştirdiği teknolojinin bu alanda en iyisi olacağını ve üreticilerin çok hızlı uyum sağlayabileceğini düşünüyor. Intel geliştirilmekte olan Arttırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisini, Intel Sandy Bridge İşlemciAtom tabanlı akıllı telefonların önümüzdeki yıl pazara girmesiyle, kısa sürede cep telefonlarında kullanacak.

Jon Peddie Research‘ün, raporuna göre %55 pazar payı ile Intel, grafik pazarının da lider. 2008 yılından bu yana 500 milyondan fazla grafik birimi sattığını açıklayan Intel, sunduğu çözümlerin iyi bir büyüme hızı yakaladığını belirterek, bunun sonucu olarak Sandy Bridge tabanlı yeni nesil işlemcilerdeki entegre grafik birimi için çalışma yaptıklarını, performans sonuçlarının gayet iyi olduğunu açıkladı.

Kullanıcıların en büyük kısmının günlük internet oyunlarına, diğer büyük bir kısmının ise orta segment ve performans sınıfında yer alan oyunlara yöneldiğini belirten Intel, yüksek işlemci ve GPU gücü isteyen Crysis gibi yapımların ise diğer gruplara göre çok daha küçük bir grup tarafından oynandığını belirtiyor. Intel’in, 32nm Core işlemcilerinde kullandığı ve Sandy Bridge jenerasyonunda tamamıyla yenilenmiş versiyonunu duyurmayı planladığı HD Graphics isimli entegre grafik işlemcisi ile günlük online ve orta dereceli oyunlarda da dikkat çekici bir bilgisayar deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir