MENU

Mikroişlemci Teknolojileri ve Assembly Uygulamaları

Yok Artık, Daha Neler…

08 Ağustos 2009 Yorumlar (9) Okunma: 1933 Donanım, Teknoloji

Cep Telefonları İçin Tek Tip Şarj Aleti

Merhaba arkadaşlar, bugün size bir müjdem var! 🙂 Bir süre önce Micro-USB başlıklı yazımda sizlere tüm telefonların 2012 yılında artık tek tip bağlantı kablosu kullanabileceğini ve bununla şarj olabileceğinide aktarmıştım. Kısa bir süre önce haberdar olmama rağmen bu kararın kesinleştiğini ve tam olarak sonuçlandırıldığını size ancak aktarabildim.
Mobil Dünya Kongresi(Mobile World Congress)‘nde bu yıl alınan kararlardan biri de bu konu hakkındaydı. Cep telefonlarının şarj sıkıntısına son verecek bir karar olan önemli gelişme sanırım özellikle ülkemizdeki kullanıcıları çok sevindireceğe benziyor:)
Aralarında Samsung, Motorola ve Nokia’nın da bulunduğu 17 telefon üreticisi, Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi dahilinde yaptıkları açıklamayla 2012 yılına kadar üretilen tüm telefon modelleri için tek tip şarj aleti kullanımına başlayacaklarını açıkladılar.

Artık Tek Tip Şarj Aleti Olacak.

Artık Tek Tip Şarj Aleti Olacak.

Bazı telefon üreticilerinin kendi modelleri arasında bile farklılık gösteren telefon şarj aletleri tüketicinin aklını en çok karıştıran konuydu. Sizlerinde bildiğiniz gibi ne başkasının telefonuna ait şarj aletini ne de veri aktarım kablosunu kullanamıyor ve büyük bir sorun yaşıyorduk! Özellikle nüfusu kalabalık ailelerin evlerinde şarj aletlerinin karışıklık yarattığına dikkat çeken uzmanlar, geliştirilecek tek tip şarj aletinin tüm şirketlerin ortak araştırma geliştirme faaliyetleri sayesinde hem daha verimli elektrik kullanımına olanak tanıyacağı hem de farklı modellerde oluşan kargaşayı önleyeceğini ifade ediyor.

MiniUSB(solda) ve Şuan Kullandığımız USB(sağda) girişleri.

MiniUSB(solda) ve Şuan Kullandığımız USB girişleri.

AB ülkelerinde farklı model ve markalarda telefonların 30 farklı şarj aleti kullanılıyor. Bu cihazların enerji verimliliği değerleri de modelden modele farklılık gösteriyor. Geliştirilecek tek tip şarj aleti sayesinde uzmanlar 51 bin tondan fazla elektronik çöplüğün engelleneceğini tahmin ediyor. Açıkçası beni en çok sevindiren konulardan birisi de buydu:) Doğayı seven ve korumaya çalışan biri olarka bu habere ayrıca seviniyorum.

Piyasadaki şarj aletlerinin, telefon takılı olmasa bile prizde bırakılması halinde sanki şarj esnasındaki gibi enerji tükettiğini anlatan uzmanlar, geliştirilecek yeni bir standart sayesinde bu durumun da önüne geçilebileceğini ifade ediyor.

2012 yılı itibariyle kullanılması düşünülen tek tip şarj aletinin miniUSB girişinden kullanılabileceği belirtiliyor.

Bu sayede, günümüzde zaten bir standart haline gelmiş olan USB bağlantı noktası, aynı zamanda telefonların şarj edilmesi için bir giriş olarak kullanılacak.

Bu sevindirici haberden sonra teknolojinin bizlerden yana ne kadar olumlu ve işe yarar olduğunu söylemeden geçemem. Bazılarının hala teknolojiyi kötü görmesi ve öyleymiş gibi davranması çok rahatsız edici. Kullanmasını bildikten sonra elbetteki faydalıdır!

Teknolojik bir hayat dilerim;)

Etiketler:, , , , , , , , , , ,

9 Responses to Cep Telefonları İçin Tek Tip Şarj Aleti

 1. sevil dedi ki:

  Evet ya, daha önce düşünememişler mi? Bide 2012 ye akdar beklicez:S

 2. Kemal ONUR dedi ki:

  @Talat, ne demişler; “geç olsun güç olmasın” 🙂

 3. Talat dedi ki:

  Kesinlikle gerekli bir şey. Biraz uzun zamanda olucakmış ama olsun.

 4. Cihan dedi ki:

  Teknoloji adı altında öyle bir tüketim körüklemesi var ki, x model daha piyasada satışa sunulmadan nerdeyse y model çıkıyor. yeni aldığınız telefonunuz ya da bilgisayarınız ertesi gün demode sayılıyor. Bu iş adeta dipsiz bir kuyu gibi. Teknolojide sonuçta insanlara sunulmuş bir nimettir. Her nimeti insanlığın fayda ya da zararına kullanmak bizim elimizde.

 5. Kemal ONUR dedi ki:

  @Recep Hilmi Tufan, Bende merak ediyorum, fırsatım olunca araştırırım:) Ama şöyle bi’ düşününce sanırım bunun planlanması-alyapı oluşturulması-birliğe varılması ve üretimin yapılması vs… Sanırım nolmal:) Zaten 2009 bitiyor neredeyse.

 6. Recep Hilmi Tufan dedi ki:

  Benim anlamadığım neden 2012 gibi uzun bir süreye kadar bekliyoruz ki? O kadar zor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir