MENU

USB Belleklerde Autorun Sorunu ve Kapatılması

Google’dan FastFlip Teknolojisi

16 Eylül 2009 Yorumlar (10) Okunma: 1487 Teknoloji, Yazılım

C-D Sürücüleri Açılmıyor, Birlikte Aç Çıkıyor!

Merhaba arkadaşlar bugün arkadaşım bilgisayarını getirdi. Derdi ne diye sorduğumda  Bilgisayarımdan yerel disk C sürücüsünü açamadığını birlikte aç çıktığını söyledi.

Bilgisayarı açtığımda herşey normal gibi gözükmekteydi. Birde bir virüs programı kurmuş ki hiç sormayın tarama yapsanız dahil bir sorun yok diyor.  Fakat problem vardı. Bilgisayarımdaki yerel disk sürücüleri C:/ D:/ E:/ hiçbirine giremiyordu. Sadece sürücüsü sağ tıklayıp araştır dediğinde açabilmekteydi.

Sürücüyü sağ tıklayıp araştır dediğimde yabancı bir dosya göremedim. Gizli dosya olabilir diye gizli ve sistem klasörülerini göster yaptığımda buna izin vermiyordu.  Sizine anladığınız gibi sistemde bir virüs var…

Aslında bu tip birkaç çeşit virüs var.  Genelde çalışma mantıkları aynı.  C ve diğer disk sürücüleri içerisine kendilerini kopyalarlar salt okunur ve gizli hale getirirler. Birde Autorun.inf dosyasını kök dizinine atarak C sürücü ile iletişimi keserler.

Başlat>>Çalıştır>>CMD

yapıp enter’e basıp komut satırına geçtim.

cd\
attrib -h -r -a autorun.inf

yazıp entere bastığımızda autorun.inf dosyasının salt okunur özelliğini ve gizli olma özelliğini kaldırıyoruz.  Sonrada dosyayı bir güzel siliyoruz.

del autorun.inf

Şimdi C:\ sürücümüze erişebilir hale geliyoruz.   Fakat virüs tekrar aktif olup sistemin disk sürücüsünü kilitleyebilir.

Virüsü temizlemek :

İnternette kısa bir araştırma yaptım ve sil dosyasını buldum. Bu dosyayı sisteminizde çalıştırdığınızda tüm disk sürücülerini bir güzel temizliyor.  Sağolsun Eyup YANIK isimli arkadaş güzel bir virüs temizleme yapmış.  2 tane bat dosyası bir VBS birde kayıt defteri girdisi ile birkaç saniye içerisinde temizleyebilmektesiniz.  PC yi bir güzel temizledik. Sıra geldi güzel bir Antivirüs kurup güncelleme yapmaya.. Hadi kolay gelsin…

NOT: Tamamen TEAkolik.com‘dan (Ç)alınmıştır:) Link vererek paylaşmak serbesttir…

Etiketler:, ,

10 Responses to C-D Sürücüleri Açılmıyor, Birlikte Aç Çıkıyor!

 1. said dedi ki:

  çok teşekkür ediyorum dosyadan dolayı

 2. Kemal ONUR dedi ki:

  @Samet; yardımcı olduğuna çok sevindim:) c-d sürücülerinin açılmaması, dah doğrusu birlikte aç hatası çok sık rastlanıyor. Benim başıma gelince yazayım dedim çözümünü:)

 3. Samet ÖZMEN dedi ki:

  Kemal’cim çok saol.Bendede 2 gündür bu problem vardı google de ararken senin sitenin konusunu gördüm ve daldım içeri 😀

 4. Kemal ONUR dedi ki:

  @SessizCrew, Para mı aldın? 🙂 Şaka bir yana araştırmalarıma göre de öyleymiş seven. Windows vista ile dağılan karizmayı toparlamış sanırım:)

 5. Sessizcrew dedi ki:

  teşekkurler makale için ama 🙂 ben size tek birşey söyluyorum Windows 7 ‘ye geçin sorunsuz yaşayın 🙂 virüs nedir aa oda ne dersınız cunku unutuyorsunuz aynı şekilde bi problem sorun nedir unutuyorsunuz. 🙂

 6. Kemal ONUR dedi ki:

  @Talat, bence gelmesin kimsenin başına çünkü çok gıcık bir durum, kendimden biliyorum. Çok eskiden yaşamıştım bu sorunu ve baya uğraşmıştım. Bazen farklı durumalr oluşuyor düzeltmek bu kadar kolay olmuyor.

 7. Kemal ONUR dedi ki:

  @Cihan, 2. paragrafdaki durum bazen olmuyor. Aslında yazıyı geniş çaplı yazmak isterdima ma malum biliyorsun halkımızın çoğu kısa pretik çabuk ve hazır bilgi istiyor. Hem istedikleirni verebilmek hem de birşeyler anlatabilmek için bende bu şekilde düzenledim makalemi:) Dediklerin doğrudur ama istisna diyebiliriz. Ayrıca evet haklısın XP HOME Edition için bu makale geçerli değil. En azından bazı kısımlarında değişiklik yapılması lazım fakat zaten makalenin başında hengi işletim sistemleri için olduğu özellikle yazılmış:) Yine de dikkatsiz arkadaşlar yorumunu dikkate alarak sorunlarını halledebilirler. Teşekkür ederim ilgin için…

 8. Cihan dedi ki:

  Eğer autorun.inf dosyası gizlenirken, kendisini aynı zamanda korunan bir sistem dosyası haline getirmişse “attrib -h -r” komutu görünür hale gelmesi için yeterli olmayabilir; o zaman korunan sistem dosyası olma özelliğini de kaldırabilmek için CMD konsoluna şu komutu girmeliyiz. attrib -h -r -s c:\autorun.inf

  Biraz daha uzun ama diğer bir yolu da klasör seçenekleri> görünüm altındaki seçeneklerden önce “Gizli dosya ve Klasörleri göster” seçeneğini aktif etmek sonra da “korunan işletim sistemi dosyalarını gizle(önerilen)” seçeneğinin yanındaki kutunun işaretini kaldırmaktır. Bu bütün korunan ve gizlenen, sistem vs. dosyalarını görünür hale getirecektir. sonra autorun.inf dosyasına sağ tık yapıp özellikler seçeneğine tıklayınız ve açılan pencerede öznitelikler kısmından salt okunur seçeneği yanındaki işareti kaldırınız ve sonra autorun.inf dosyasını siliniz.

 9. Talat dedi ki:

  Başıma gelirse kesinlikle kullanacağım. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir