MENU

Pardus’un Gelişimi Süreci-2

Hard Disklerde Yeni Bir Çağ…

09 Temmuz 2009 Yorumlar (5) Okunma: 1130 Teknoloji, Yazılım

Buda Neyin Nesi?? “Windows Strata”

Windows Strata

Windows Strata

Eminim karşınıza daha önce Microsoft‘un gizli saklı yaptığı şeylerden herhangi birisi çıkmıştır! Öyleki neredeyse bir kaşık suda boğmak istiyorum:) Tamam tamam çok abarttım evet 🙂 Ama işin şakası bir yana firma sürekli dedikodularla çalkalanıyor. Gizli kapaklı birşeyler dönüyor ortada ve sonunda istisnasız bundan zararlı çıkan biz bilgisayar kullanıcıları oluyoruz. Şimdi de orataya bu çıktı; Windows STRATA…!
O da ne?” mi? Evet bu soruyu bende sordum ve araştırdım. Microsoft, Windows 7‘den sonra daha ona alışamadan bizi yeni bir masrafa sürüklemek istiyor sanırım. Ve alttan alttan bunu en iyi nasıl yaparız diye çalışmaları sürdüyor:) Windows 7‘den hemen sonra çalışmaları başlayan Windows STRATA her ne kadar eksikliklerden arındırılmış ve modern bir sistem gibi görünsede bu çalışmaların gizliden sürdürülmesi ve bu kadar kısa zamanda başlaması doğrusu beni düşündürür oldu. Piyasayı elinde bulunduran Microsoft’un ne yapacağı belli olmaz, bizi bu işletim sistemine mecbur bırakırsa hiç şaşırmam:)

PDS 2008'in sitesinde hata ile yayınlanan oturum planı.

PDS 2008'in sitesinde hata ile yayınlanan oturum planı.

Yukarıdaki resimdede gördüğünüz gibi Windows STRATA‘nın adı ayan beyan ortada! 🙂 Belki inanması zor ama bu Microsoft‘un bir acemiliği. Hatayla bu internet sitesinde yayınlanan PDC 2008(Professional Developer’s Conference)‘ın oturum planlaması arasında yer alan STRATA ismi teknoloji severleri meraklandırdı. İlk olarak kısa bir süreliğine sitede görülen ve hakkında kısa zamanda bilgiler yazılan bu yeni işletim sistemi, Windows‘un Vista‘yı yaymaya çalışırken ve Windows 7′ı geliştirmekle uğraşırken arkada, gizliden gizliye yeni bir sistem için çabaladığını kanıtladı! Steve Ballmer‘ın da daha önceki yaptığı açıklamarıda göz önüne alırsak bu ismin muhtemelen Windows‘un üzerinde çalıştığı ve Cloud isimli sistemin resmi adı olma ihtimali yüksek sanırım. Aslında Windows‘un patronu bu sistemi yakında çıkaracaklarının sinyallerini vermişti fakat STRATA olarak piyasada dikkat çekmesi Windows‘un bu gizli bilgiyi kendi eliyle sızdırmasını komikleştirdi! Kendilerini açığa veren ekip hiç bir açıklamada bulunmadan kısa bir süre içinde hemen siteden STRATA ismini kaldırarak devam etti.

Windows Strata Boot Screen

Windows Strata Boot Screen

Cloud computing” denilen ve birbirine bağlı, etkileşimli sistemlerin yer aldığı yapıya uygun olarak tasarlanması planlanan bu yeni işletim sisteminin adı (veya kod adı) Strata diye düşünüyorum. Sisteme ise genel olarak “cloud OS” adı veriliyor. Web tabanlı birbirine bağlı farklı sistemlerin kullanılması Microsoft adına yeni bir uygulama sayılmaz. Daha önce de Hailstorm gibi XML web hizmetleri veya Windows Server 2008 ile ASP.NET’in birlikteliği benzer tarzda bir yapıya sahipti.
Windows Strata, mevcut Microsoft ürünleri ve servislerinin bazı stratejik noktaları hesaba katarak, birbirine bağlanması esasına dayanıyor. Bundan birkaç yıl önce ortaya çıkan ve Live Core denilen yapı, yakın geçmişte kullanıcıların hizmetine sunulan Live Mesh ve benzeri uygulamalar bundan böyle Strata’nın bileşenleri gibi olacak. Yani bir anlamda farklı isimlerdeki hizmetler tek bir çatı altına toplanacak.

Dedikodular doğrumu bilinmez ama  sitede yayınlamasaydı bu kadar yankı olmazdı sanırım. Öğrenmek için biraz sabretmemiz gerekcek…

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

5 Responses to Buda Neyin Nesi?? “Windows Strata”

 1. Kemal ONUR dedi ki:

  @yusuff; o konuda haklısın. mikrosoft özgür yazılımın yanında pek cılız kalıyor. Ama yapacak birşey yok, para ve piyasa onların elinde. onlarda borusunu öttürüyor:)

 2. Yusuff dedi ki:

  Microsoft’un her tarafı işletim sistemi olsa ancak Özgürlüğün ne olduğunu bilmeyenleri yakar.

 3. admin dedi ki:

  Kısa bir süredir sürekli karşıma çıkan bu haberi araştırdım ve bende şaşırdım. Yuh artık dedim:) Ama Windows bu, piyasayı kolay kolay bırakmaz;) Sistem diğerlerinden biraz daha farklı yazıda da anlatıldığı gibi. Ama hemen çıkarılacağını sanmam. Malum Windows 7 çok tutulacak, belki de XP gibi…Bunun üzerine daha iyisini yapmaları için şimdiden başlamaları gerekiyor tabiiki 🙂

 4. İbrahim dedi ki:

  Gerçekten de buda neyin nesi ? Daha windows7 çıkmamışken windows starta demek 🙂 Kaliteli bi işletim sistemi olur sanırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir