MENU

Hem Suçlu Hem Facebook…

Kurumsal TV Çağı

11 Kasım 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1033 Teknoloji

Bu Alet, Suçluları Ter Kokusundan Buluyor!

Belayı kokusundan tanıyan cihaz geliştiriliyor. İnsan terini çözümleyerek tehlike algısına ulaşabilen “korku dedektörü” çok yakında hazır…

İngiliz bilimciler, heyecan ve korku esnasında salgılanan feromonu tespit eden tarayıcı geliştiriyor. Cihazın havalimanlarındaki güvenlik noktalarında ‘korku dedektörü’ olarak kullanılarak aşırı heyecan duygusu yaşayan ‘terörist’lerin tespit edilmesi umuluyor.
London City University’den araştırma ekibi, henüz gelişme sürecindeki projenin 18 aylık başlangıç aşamasını başarıyla tamamladı. İnsanın ter salgısındaki feromonun derecesini algılayan dedektör, bunu insandaki ortalama feromon derecesiyle karşılaştırıyor ve büyük oranlı sapmaları anında rapor ediyor.
Ekip lideri Tong Tun, uyuşturucu kaçakçısı, terörist, kaçak suçlular gibi insanların her durumda yakalanma korkusu yaşadıklarını, ancak bunların mimik veya jestlerinden bunu anlamanın zor olabileceğini söyledi. Ancak bu kişiler ne kadar soğukkanlı davranmaya çalışsalar da korku ve endişe duygusu feromon salgısında kişinin kontrolü dışında artışa neden oluyor.

Geçen yıl ABD’li bilimcilerin yürüttüğü araştırmalarda uçaktan atlayış yapan 20 kişinin terlerindeki feromon düzeyinin çok ciddi artış gösterdiği belirlenmişti. ‘Korkunun kokusu’nu tespit eden cihazların iki üç yıllık süreç sonunda kullanılmaya başlanması bekleniyor.
(Taraf)

Etiketler:, , , ,

2 Responses to Bu Alet, Suçluları Ter Kokusundan Buluyor!

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    @Cihan, bunu düşünmemiştim 😀 Vardır heralde bir çözümü;)

  2. Cihan dedi ki:

    Havalimanlarında uçak korkusu ve benzeri nedenlerle feromon düzeyi yükselen insanlara da terörist muamelesi yapar bunlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir