MENU

ÖSYM, 2009 Üniversitelere Ek Yerleştirme (kontenjan) Kayıtları Başlıyor!

Cep Telefonu ile Yer Belirlenmesi

04 Ekim 2009 Yorumlar (4) Okunma: 1356 Serbest Bölge

Sorunlar ve Çözümler…

Sorun-1: NASA uzaya astronot gonderdiginde tukenmez kalemlerin yer cekimi olmayan ortamda calismadigini fark etti (yercekimi olmadigi icin murekkep kagidin uzerine akmiyordu).
Çözüm-1: Bu problemin cozumu NASA’ya ilave 12 milyon dolara maloldu. Oyle bir tukenmez kalem urettiler ki bu kalem yercekimsiz ortamda, yukari yonde, suyun altinda ve sifirin altindan 300 C ‘ye kadar olan sicakliklarda yazi yazmaya olanak sagliyordu.

Çözüm2: Ruslar’ın çözümü ise;  KURŞUN KALEM KULLANMAK OLDU:))

___—___—___—___—___

Sorun-2: Japon yönetim sistemindeki en akılda kalir çalişmalardan bir tanesi Japonya‘daki en büyük kozmetik firmalarindan birinde yaşanan boş sabun kutusu problemidir. Müşterilerden birisi firmaya, aldiği sabun kutusunun bos olduğu konusunda şikayette bulunmustur.
Yetkililer hemen, üretilip paketlenen sabun kutularini sevkiyat birimine gönderen hatti kontrol ettiler. Bu hatta bir şekilde bir sabun kutusunun hattan içi boş şekilde geçtigi tespit edildi.
Yönetim, mühendislerine problemi çözmesi icin talimat verdi.

Çözüm-1: Mühendisler iki kişi tarafindan kullanilan yüksek çözünürlükte bir X-ışını cihazı tasarlamak için ciddi uğraş verdiler. Bu sayede hattan geçen bütün sabun kutulari izlenebilecek ve bos olmadiklarindan emin olunacakti.

Çözüm-2: Küçük bir şirketteki siradan bir işçi ayni problemle karsilastiğinda, X-ışını vb… karmaşık şeylerle uğraşmadi, onun yerine farklı bir yol buldu. Güçlü endüstriyel bir elektrikli vantilatör alarak sabunların geçtiği hatta dogru yöneltti. Vantilatörü açtığı anda dolu olan kutular hattan geçerken boş olanlar hattin dışına doğru savruldu.

Buradan cikarilacak ders 🙂

* Her zaman basit çözümler arayın
* Problemleri çözmek için mümkün olan en basit çözümü tasarlayın
* Her zaman çözüme odaklanin.

Alıntıdır…

Etiketler:, , , , , ,

4 Responses to Sorunlar ve Çözümler…

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    @Yakup Buğra, Almanlar bizi bizden daha iyi tanıyorlar:) Çanakkale zaferinden önceki yaptıklarıda zaten buna işaret ediyor. Eğer bu huyumuzu değiştirirsek o zaman kazanmaya başlarız…

  2. Yakup Buğra dedi ki:

    Kurşun kalem olayını sevdim 🙂 Aklıma Bosh’un alman bir yöneticisinin sözü geldi; “Türkler pratik zekalıdırlar. Kısa sürede çözüm üretirler ama çözüm uzun vadede kalıcı değildir. Almanlar ise uzun düşünürler, çözümleri de kalıcı olur” böyle bir şeydi sözü 🙂

  3. İbrahim dedi ki:

    Güzelmiş 🙂 Bunu blogumda konu edeceğim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir