MENU

Kimsin Sen :)

Kadınların Dilinden (Bükçe) Anlamak…

21 Eylül 2009 Yorumlar (3) Okunma: 1075 Serbest Bölge

RAMAZAN’ın İlk Anlarından…

Dünyada bayram sevinci
Tüm dünyada Ramazan Bayramı büyük bir coşku ile karşılandı. İşte görülmeye değer bayram manzaraları…

Moskova’da 100 BİN KİŞİ Sokakta Namaz Kıldı;

Moskova'daki Müslüman Kardeşlerimiz

Moskova'daki Müslüman Kardeşlerimiz

Rusya, tarihinin en görkemli bayram kutlamalarından birine sahne oldu. Başkent Moskova’da bayram namazını kılabilmek için yaklaşık 100 bin Müslüman sabah erken saatlerde camilere koştu. Pazar tatilini fırsat bilen inananlar, 6 caminin bulunduğu başkentte Rusya Merkez Camii’ne akın etti. İnşaatı devam eden cami çevresinde saf tutan cemaat, civardaki tüm caddeleri doldurdu.

Mısır’daki Türk Okulu, Bayram Sevincine Ev Sahipliği Yaptı;

Öğretime bu yıl başlayacak olan Uluslararası Selahaddin Türk Okulu, Mısır’da yaşayan Müslümanlara ayrı bir bayram yaşattı. Okulda düzenlenen kahvaltıda bir

Moskova'daki Türk Okulu

Mısır'daki Türk Okulu

araya gelen Kenya’dan Kırgızistan’a yabancı kökenli misafirler, gurbette olmanın burukluğunu sevince dönüştürdü. Eş ve çocuklarıyla bayramı kutlayan aileler, tilavet edilen Kur’an-ı Kerim’in ardından çeşitli ülkelerden öğrencilerin okuduğu ilahileri dinledi. Yeni dostluklara kapı araladı.

Atinalı Müslümanlar Stadyumda Buluştu;

Bayram, komşu ülke Yunanistan’da da coşkuyla kutlandı. Atina’da yaşayan binlerce Müslüman, bayram namazı için Olimpik Stadyum’da bir araya geldi. Bayramı sevinç içinde karşılayan Atinalı inananlar, Yunan devletinin 1975’ten beri bir

Atinalı Müslüman Kardeşlerimiz

Atinalı Müslüman Kardeşlerimiz

türlü inşa edemediği cami sebebiyle biraz hüzünlüydü. Güneşli tatil sabahını değerlendiren vatandaşlar arasında İran ve diğer Ortadoğu ülkelerinin büyükelçileri ile çok sayıda bayan ve çocuğun da olması dikkat çekti.

Hollanda’da Cemaat Sokaklara Taştı;

İslam ülkelerinde olduğu gibi Avrupa kentlerinde de inananlar, bayram vesilesiyle buluştu. Hollanda’da sabahın ilk ışıklarıyla başkent Amsterdam’daki Mescid-i Aksa Camii’nin yolunu tutan Müslümanlar, 5 bin kişilik salonu doldurdu. İçeride yer

Hollanda'daki Müslüman Kardeşlerimiz

Hollanda'daki Müslüman Kardeşlerimiz

kalmayınca namazı sokaklarda kılmak zorunda kalan vatandaşlar, soğuk ve ıslak zemine aldırmadan ceket ve pardösülerini yere sererek namazlarını eda etti. Huzur içinde hutbeyi dinleyen cemaat, namazdan sonra birbirlerine sarılarak bayramlaştı. Ramazan boyunca aynı camide buluşan gurbetçiler, bayramla kardeşliklerini pekiştirdi.

Binlerce Kırgız, Kent Meydanında Toplandı;

Ramazan Bayramı, Türk cumhuriyetlerinden Kırgızistan’da da birlik ve beraberliğe sahne

Kırgız Kardeşlerimiz

Kırgız Kardeşlerimiz

oldu. Başkent Bişkek’teki kent meydanında kılınan bayram namazına, 7’den 70’e değişik milletlere mensup on binlerce insan iştirak etti. Bişkek Emniyet Teşkilatı, namazın kılınacağı bölgede güvenlik önlemleri alarak çevredeki yolları trafiğe kapattı.
Namazdan önce bir konuşma yapan Kırgızistan Müftüsü Muratlı Cumanov, İslam’ın barış dini olduğunu belirterek, tüm inananlara kardeşlik ve dayanışma çağrısında bulundu.

.

Cemaat Camiye Sığmayınca Bayram Namazı 3 Kez Kılındı;

Çin’in Şanghay şehrindeki tarihi cami cemaati almayınca Ramazan Bayramı namazı üç kez kılındı. Apartmanlar arasına sıkışmış ve İstanbul’daki Ortaköy Camii büyüklüğündeki iki katlı Huxi (Huşi) Camii’nde Ramazan Bayramı namazı üç kere kılındı.
Cuma ve bayram namazlarında en az bin kişinin namaz kıldığı cami, yaklaşık 70 bin Çinli Müslüman’ın yaşadığı Şanghay’daki eski camilerden birisi olarak biliniyor. Bayram namazını kılmak için camiye gelen cemaat, yağmur nedeniyle kalabalıktan dolayı dışarıda beklemek zorunda kaldı. Cami imamı, dışarıdaki cemaate beklemelerini ve kendileri için namaz kılınacağını söyledi. İlk bayram namazı sabah 09.00’da, ikincisi 09.30’da, üçüncüsü de 10.30’da kılındı.
OSMAN EROL – ŞANGHAY, CİHAN

Etiketler:, , ,

3 Responses to RAMAZAN’ın İlk Anlarından…

  1. Kemal ONUR dedi ki:

    @İbrahim, ben anlamam önce ben açtım:) Aç tabi ki kendi gözlemlerini yansıtman ilgi çekici olur. Ben gazetede denk geldiğimi yazdım. Misafirlerden başımı kaldıramadım ki gözlem yapayım:)

  2. İbrahim dedi ki:

    Ben de böyle bir başlık açmayı planlıyordum. En kısa zamanda açacağım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir