MENU

Bilge Adam, Cisco’nun Eğitim Ortağı Oldu

Ben Öldüm, FaceBook Profilim Yaşasın…

28 Ekim 2009 Yorumlar (2) Okunma: 1129 Serbest Bölge

Liseli Merve’yi Ağlata Ağlata Otobüsten İndirdiler

Haberi gördüğümde şok oldum. “Bu kadar da olmaz” dedirten bir olay! Bu olayın gerçekleşmesi ayrı bir gericilik, lise çağında genç ve henüz insanların ne kadar adileşebileceğini görmemiş bir kızımıza yapılması ayrı bir gericilik ve bunu yapanın ise “il Milli Eğitim Şube Müdürü” olması ayrı bir gericilik! Milli Eğitim ibaresi altındaki bir kurumda üst düzey hizmet veren bu akıl yoksunu, karekter fukarası insanı büyük bir kin ve nefretle kınıyorum. Ayrıca bunca mevkii ve eğtimden geçtikten sonra bile hala daha o daracık beynini geliştiremediği, bu karektersizliğini gideremediği ve insanlaşamadığı içinde tebrik ediyorum(!), büyük bir başarıya imza atmış bu mahlukat.

Akıl dağıtılırken şemsiye tutan, insanlık ve ilimden gelecek olan nasiplerini büyük bir tevazuu(!) göstererek ellerinin tersiyle itip, sonra böyle kirli emellerle kendilerini yüceltmek için(!) çırpınan esfel-i safilin’e ulaşmış(insanın manevi olarak düşebileceği en alt seviye) bu mahluklardan iğreniyorum. Eğer bunlar insan ise ben ben değilim, hatta hayvanım. Sırf bunlardan farkımı göstermek için de istenirse havlarım da, anırırım da! Yeterki bu iğrenç insanlar ile aynı kefeye konmayayım! İçlerindeki ezikliği ve cehaleti böyle basit bir mevkiiye bile gelince hemen kusan bu eksik akıl karekter yoksunu insanlardan Allah bizleri korusun…

Haber şöyle idi;
Muğla’da Çanakkale gezisine katılan imam hatip öğrencisi Cemile Büşra Pirci’nin başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirilmesinden bir hafta sonra benzer bir skandal Mardin’de yaşandı. Ankara ve Çanakkale’ye düzenlenen seyahate katılan lise öğrencisi Merve Akgül (17), başörtülü olduğu için İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Eldem tarafından otobüsten indirildi.

Resmî kurum ve Anıtkabir’de başını açacağını söyleyen genç kız, uzun süre gözyaşı dökmesine rağmen Eldem’i ikna edemedi.

Liseli Merve AKYÜZMardin’de şaşkınlık uyandıran olay geçtiğimiz pazar yaşandı. MEB Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Cumhuriyet Eğitim Gezileri Projesi’ kapsamında Mardin’den Çanakkale’ye gezi düzenlendi. Geziye katılan kız meslek lisesi son sınıf öğrencisi Merve Akgül’ün Çanakkale’yi görme isteği başörtüsüne takıldı. Genç kız, şube müdürü Mehmet Eldem tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle otobüsten indirildi.

İki yıl önce Erzincan Kemah’ta PKK’lılar tarafından şehit edilen er Mehmet Arslan’ın teyzesinin kızı olan Merve, Çanakkale’nin hayalini kurarken karşılaştığı engel karşısında şoke oldu. Gezi günü sabah erkenden hazırlanmaya başlayan Merve Akgül, çok istediği halde kendisini Çanakkale şehitliğini ziyaret etme imkanından mahrum bırakanlara isyan etti:
Resmî kurum ve Anıtkabir’de başımı açacağımı söylememe rağmen ‘Otobüste de açmak zorundasın’ diyerek beni araca almadılar. Bunu yapanları Allah’a havale ediyorum. Çanakkale’de şehit olanların anneleri, kız kardeşleri de başörtülüydü. İnanıyorum bu olay orada yatan şehitlerimizin kemiklerini sızlatmıştır. Beni Çanakkale’den mahrum bırakanlara dava açacağım.

Merve Akgül’ün annesi Peyruze Akgül de kızının uğradığı haksızlığa tepki gösterdi. Hadiseyi ayrımcılık olarak değerlendiren Akgül, “Bu olay insanlık dışıdır, ayrımcılıktır. Kızımın hakkını savunmak için gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağım.” dedi.

Öğrenciyi araçtan indirdiği belirtilen Mardin İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Eldem ise konuyla ilgili sorulara cevap vermedi…
____________________________________________________________

Vermez tabi! Verecek cevabı yok çünkü! Sen kim oluyorsun bir insanı yüce şehit atalarını ziyeret etmekten ve Atatürk’ü ziyaret etmekten mahrum bırakıyorsun? Atatürk- Atatürk diye ölüm dirilen sizler değil misiniz? Atatürk böyle mi yapıyordu halkına? Onun eşleri de dahil validesi başörtülü değil miydi? Hangisini yok saydı, dışladı? Halkın içerisine girdiği zaman herkes ile iletişim kurmadı mı?

Atatürkçülük bu mu? Laiklik, dinsizlik mi? Demokrasi; “en doğrusunu ben bilirim” cilik mi? Özgürlük; “ben istediğimi yaparım sne yapmazsın” zihniyeti mi? …

Soracak sorum çok fakat bu ve bu mahluk gibi kıt görüşlü insanların verecek cevaplarının olduğunu sanmıyorum! O otobüsün hepsi başörtülü olsa bir tane kızım ise başörtüsüz girse bu dayatma ona yapılsa?? Tabi ki aynısı! Mesele başörtülü ve başörtüsüz meselesi değil, insanların ne akdar zihniyetsiz-dar görüşlü-cahil-ayrımcı ve insafsız olduğu meselesidir! ben bundan yüzlerce yıl önce bile her ırkdan, dinden ve mezhepten insanın beraberce yaşayabildiği gibi özgür ve demokratik bir zemin istiyorum. Acaba biz Cumhuriyete mi uyduk yoksa onu ve onun olmazsa olmazları olan demokrasi ve laiklik gibi ulvi değerleri kendimize “kafamıza göre” mi uydurduk??

Herkesin kendini bilme vakti gelmedi mi daha? Ne kadar zaman devam edecek bu üstünlük ve kavga sevdası merak ediyorum. Umarım bu tip gereksiz, tutarsız ve cahil cümbelek davranışlar tekrarlanmaz!

Etiketler:, , , , , ,

2 Responses to Liseli Merve’yi Ağlata Ağlata Otobüsten İndirdiler

  1. Plusturk dedi ki:

    Bunu yapan zihniyet hiç dayak yememiş heralde. Onun bunun çocuğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir