MENU

MİM: Yazılarınızı Nasıl Hayata Geçiriyorsunuz?

Artık Libya ile Vizesiz Geçiş Başlıyor!

24 Kasım 2009 Yorumlar (0) Okunma: 1006 Serbest Bölge

İzmir, İktidara Muhalefet Edeyim Derken Gerici Oldu

Dinç Bilgin, yaratılan korku atmosferinin İzmirliyi esir aldığını öne sürdü. “Ne Türkiye’ye irtica geldi ne de İzmirli kızlar kapandı.” diyen Bilgin, demokrasinin beşiği İzmir‘in iktidara muhalefet edelim derken gerici görüntü aldığını söyledi.

Sabah ve Yeni Asır gazetelerinin eski sahibi Dinç Bilgin, İzmir’in iktidara muhalefet etmek isterken gerici, tutucu hale geldiğini söyledi. Dinç Bilgin, ilklerin ve yeniliklerin şehri olan İzmir’in, salt AK Parti iktidarına reaksiyon göstermek amacıyla bu özelliğini kaybettiğini, “ulusalcı” şehir olduğunu belirtti. İzmirlinin korktuğu AK Parti’nin 7 senedir iktidarda olduğunu hatırlatan Bilgin, “Ne Türkiye’ye irtica geldi, ne İzmirli kızlar kapandı. Gereksiz bir paranoyaya kapıldı ve o da şehri zamanın ruhundan kopardı. Şimdi İzmirlilerin ilericilik zannettiği şey gericiliğe, tutuculuğa dönüştü.” ifadelerini kullandı.

Gönül Soyoğul’un, www.egedesonsoz.com sitesinde yayımlanan röportajında Dinç Bilgin, İzmir’in geçmişte ‘değişimin öncüsü’ olduğunu anlattı. İlk demokrasi denemelerinin de bu şehirde başladığını aktaran Bilgin, günümüzde ise muhalifliğin dayattığı korkuların İzmirliyi ‘Ergenekoncu şehir’ haline getirdiğini savundu. Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü: “Oysa Avrupa Birliği’ne ilk girmek isteyen şehir olmalıydı. Gerici farz ettiği partiye karşı ilericilik yapıyor ama aslında yaptıkları bölücülük, gericilik oluyor. Gülünç bir şehir haline geldi, tekrar sahiciliğe dönmesi lazım. Ucuz şoven şeyler, İzmir’e zarar veriyor. Zaten toplumda ikiye bölünmüşlük var, grip aşısı bile bölünme sebebi olarak görülebiliyor. Kampın bir tarafında olan İzmir, bana göre akıllara ziyandır.

(Mustafa GİRGİÇ/İZMİR)

Etiketler:, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir