MENU
Trafikte Sorumlu Davran

Trafikte Her An, Sorumlu Davran!

Eshot

ESHOT Öğrenci Kartı Vize ve Başvuru İşlemleri – Tarihleri‏

Oy Kullanma

11 Haziran 2011 Yorumlar (1) Okunma: 8916 Serbest Bölge

Genel Seçimde Oy Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Haziran Genel Seçim - Nerede Oy Kullanacağım12 Haziran’da yapılacak seçimin yurdumuz için çok önemli olduğu tartışılmaz. 1 oy için bile 40 takla atanlar var haklı olarak:) Seçim bu kadar önemliyken 12 Haziran’a bir gün kala genel seçimde oy kullanmayla ilgili ne kadar bilgiliyiz diye düşündüm ve sizlerle bir belge paylaşmak istedim. Seçim esnasında nereye EVET mührünü bastığınızın dışında önemli bir kaç ayrıntı daha var. Daha önce seçimlerle ilgili yazılarım olmuştu. Onları da BURADAN okuyabilirsiniz.

Hâlâ, “hangi sandıkta, nerede oy kullanacağım” diyorsanız, nerede oy kullanacağınızı öğrenmek için; http://www.ysk.gov.tr/ adresine giderek orta kısımda bulunan başlıklardan “Nerede Oy Kullanacağım” bağlantısına tıklayın. Karşınıza yazının başında resmi bulunan ekran gelecek. İlk satıra sağdaki kodu, 2. satıra da TC numaranızı yazıp sorgula düğmesine basın. Sandık numarası da dahil tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Şimdi gelelim oy kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallara;

1) Başka Sandıkta Oy Kullanamazsınız:
Seçmenler oylarını sadece YSK tarafından ilan edilen ve kayıtlı oldukları sandıkta kullanabilecek.
2) Nüfus Cüzdanınızı Yanınıza Alın:
Vatandaşların sandığa giderken yanlarında kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı bulundurmaları yeterli. Ancak TC kimlik numarası yazılı olmayan nüfus cüzdanı bulunan vatandaşların sandığa giderken seçmen bilgi kağıdını veya pasaport, ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesini ibraz etmeleri gerekiyor.
3) Oy Pusulanıza Dikkat Edin:
Bazı sandık görevlileri kazayla veya bilinçli olarak oy pusulasına kalemle çizik atabilir. Böyle bir durumda kalemle çizilmiş olan oy pusulası geçersiz sayılacaktır! Pusulanızı alırken temiz ve sağlam olduğundan emin olun.
4) Mühürü Dikkatli Basın:
Oy vereceğiniz aday veya partinin bulunduğu kısmın altında mühür için ayrılan yere mühür basın. Mühürü kesinlikle sabit tutarak ve taşmayacak şekilde basın.
5) Sandık Alanı 100 mt. ve Telefonla Oy Kabinine Girmek Yasak:
Kesinlikle oy kabinine cep telefonu gibi iletişim cihazları ve kamera gibi görüntü kayıt cihazları alınmayacak. Bunlar kapatılarak sandık başkanına teslim edilecek. Sandık alanı olarak 100mt. belirtildi. Burada resmi uniformalı(güvenlik için görevliler hariç) ve silah taşıyan kimse olmayacak.
6) Pusulayı Dikkatli Katlayın:
Bastığınız mühürün kuruması için kısa bir süre bekleyin. Pusulayı katlarken de mühür basılan kısmın dışta kalmasını sağlayın ve bu şekilde katlayarak zarfa koyun. Yoksa mürekkep diğer kısımlara bulaşır ve oy geçersiz olur.
7) Oy Kabinine Yanlız Girilecek:
Oy kabinine her vatandaş tek girecek ve kabinden çıkmadan başkası giremeyecek. Normal süreden fazla kalanları sandık başkanı uyaracak ve makûl sürede çıkmayanlar çıkartılacaklar.
8) Engelli ve Hastalar Giriş Katta:
Yıllardır çekilen sıkıntılardan sonra düzenlemeler ümit verici. Engelli vatandaşların sandıkları giriş katlarında olacak.
9) 32 İlde 16.00’da bitecek:
Oy verme işlemi 32 ilimizde saat 16.00’da son bulacak. Diğer yerlerde 17.00’de.

Resimli ve tam metni buradan inceleyebilirsiniz: Oy Kullanırken Dikket Edilmesi Gereken Kurallar

Etiketler:,

One Response to Genel Seçimde Oy Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. kozmetik dedi ki:

    Güzel bir site başarılarınızın devamını diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir