MENU

25 – 26 Eylül 2010 Direksiyon Sınavı Sonuçları

ESHOT Öğrenci Kartı Yenileme (Vize)

25 Eylül 2010 Yorumlar (1) Okunma: 1214 Serbest Bölge

Ehliyetiniz Artık 5 Yıl Geçerli Olacak!

AB’ye uyum çerçevesinde, artık 18 yaşında ehliyet alıp ölene kadar aynı ehliyeti kullanma dönemi bitiyor. Ehliyetler, sadece 5 yıl geçerli olacak! Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüşle ilgili testlerinden geçirilecekler. İlk kez ehliyet alanlara, 2 yıllık staj dönemi tanınacak.

İçişleri Bakanlığı, AB’ye uyum ve kazaları azaltmak amacıyla Karayolu Trafik Kanunu’nda değişiklikler yapıyor. Hazırlanan yasa tasarısıyla, ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştiriliyor.Yeni ehliyetin ön yüzünde sürücünün fotoğrafı, adı soyadı, doğum yeri ve tarihi ile ehliyetin geçerlilik süresi yazılacak. Ayrıca ehliyetin verildiği yer ve makam, belge no, imza, adres ve sürücü belgesi sınıfı yer alacak. Belgenin sağ üst köşesinde TR kısaltması bulunacak. Ehliyetler, yeniden sınıflandırılacak. Buna göre otomobil kullananlara BE sınıfı ehliyet verilecek. TIR ve römorklu kamyon sürücülerine CE sınıfı verilecek. Otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının sınıfı D, D1, D1E, DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, sakat ve hastaların kullandığı özel tertibatlı olarak imal edilen motosiklet ve otomobil sürücülerine ise H sınıfı ehliyet verilecek.

Yeni ehliyetlerde ayrıca, ehliyetin kapsamında olan araçların sembolleri de olacak. Sürücü otomobilin yanı sıra otobüs kullanmaya da yetkiliyse, ehliyette otomobil kullanıcılarının sınıfı olan BE’nin yanına ‘‘BE C1E GH’’ şeklinde ek harfler yazılacak. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından yeni ehliyet almak için 1 yıllık süre tanınacak. Ehliyetler 5 yıllık süreyle verilecek ve son kullanma tarihi yazılacak. Sürücüler 5 yılda bir sağlık kontrolünden ve sürüş testinden geçirilecek. Testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek. Kalanların ki ise alınacak.

İlk kez ehliyet alanlara, 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. Bu süre içinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu ve alkol etkisiyle araç kullananların ehliyetleri tamamen iptal edilecek. Bu uygulamanın ilk etapta toplu taşıma araçları kullananlara uygulanması bence çok mantıklı ve manidar olur! Özellikle izmir’deki otobüs ve İstanbul’daki minibüs şöförlerine uygulanması!!!  Hayırlı olsun 🙂

Etiketler:,

One Response to Ehliyetiniz Artık 5 Yıl Geçerli Olacak!

  1. asım dedi ki:

    kazanıpta çıkarmayanlarıda etkiliyor mu bu kanun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir