MENU

Yapay Işıkta Uyumak Depresyonu Artırıyor

İstanbul’da Mesai Saatleri Düzenlemesi

22 Ekim 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1162 Serbest Bölge

Bosch Yanlışından Vazgeçti, Kapatılan Mescitler Açıldı

BOSCHDaha önce, “BOSCH’dan Büyük Ayıp!” başlığı ile duyurduğumuz haberden sonra bugün güzel bir habere rastladım. Bosch yanlışını fark etmiş olacak ki hatasını düzeltmiş! Haber ise şöyle;

Bursa fabrikalarında yer alan 3 mescidi çalışanlarına bilgi vermeden kapatan Bosch, dün akşam mescitlerin yeniden ibadete açıldığını duyurdu. Kapatma yoğun tepki almıştı. Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Kişisel,Yönetimin, yaptığı hatadan dönüp mescitleri açması sevindirici.” dedi.

Beyaz eşya üreticisi Bosch firmasının Bursa’da faaliyet gösteren Dizel Fabrikaları’nda kapatılan 3 mescit yeniden açıldı. İnsan haklarına aykırı uygulamadan geri adım atan Bosch yönetimi, dün akşam itibarıyla çalışanlarına mescitlerin açıldığını duyurdu.

Bursa’da 1971 yılında faaliyete geçen Dizel Fabrikala’rındaki 3 mescit ekim ayı başında çalışanlara hiçbir bilgi verilmeden kapatılmıştı. Kapısına ise ‘Mescitler kapatıldı. Yönetim‘ şeklinde bir not asılmıştı. Olayın Zaman’da yayınlanmasının ardından çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve vatandaş, telefon ve e-postalarla Bosch yönetimine tepkilerini bildirdi. Bosch’ta çalışanların bağlı bulunduğu Türk Metal-Sen yönetimi de pazartesi günü fabrika yöneticileriyle bir araya geldi. Görüşmelerden, kapatılan her üç mescidin tadilat yapılarak yeniden açılması kararı çıktı.

Bosch’tan konuya ilişkin olarak dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapıldı. Mescitlerin yeniden açılışı, “Bosch ile sendika temsilcileri, gerçekleştirilen toplantı sonucunda karşılıklı uygun bir yerel çözüm konusunda anlaştı.” ifadesiyle duyuruldu. Açıklamada, fabrika çalışanları için ibadet amaçlı üç odanın hizmete sokulacağı bildirildi. Sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olarak düzenlenecek odalarda çalışanlara daha sağlıklı ve güvenli koşullarda ibadet imkanı sağlanacağına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: “Bu odalarda, daha iyi bir havalandırma sistemi, acil durumlar için geliştirilmiş giriş ve çıkış imkanı ve yangın söndürücüler olacak. Yenileme çalışmalarının tamamlanması ile bu odalar en geç ekim sonunda hizmete sokulacak. Çalışanlar, yemek ve çay molaları esnasında bu odaları kullanabilecekler.” Fabrika yönetiminin imzasını taşıyan açıklamada, isteyen çalışanlara cuma ve bayram namazlarına gitme imkanı sağlanmaya da devam edileceğinin altı çizildi.

Türk Metal-Sen Bursa 2 No’lu Şube Başkanı Seçkin Kişisel, fabrika yönetiminin kendilerine haber vermeden kapattığı mescitlerin karşılıklı görüşmeler sonucu yeniden açılacak olmasını ‘sevindirici bir gelişme’ olarak değerlendirdi. Seçkin Kişisel, “Çalışanlarla görüştük. Taleplerini dinleyip yönetime aktardık. Yönetim de yaptığı hatadan dönüp mescitleri yeniden açtı.” dedi.
(Enis ÖZNÜK/Bursa)

Etiketler:, , ,

One Response to Bosch Yanlışından Vazgeçti, Kapatılan Mescitler Açıldı

  1. Melek FİL dedi ki:

    İnsanların inançlarına saygı duymak lazım.Sonuçta ibadet bir hobi değil ki; iş saatleri içerisinde bir eğlence gibi terkedilsin. Zamanında yerine gelmesi gereken bir eylem. Yanlışlarından dönmeleri geç de olsa güzel. Her ne kadar niyetleri, inançların yaşanmasına izin vermek olmasa da, inançlarını yaşamak isteyenlerin işine yaraması yeter. Selametle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir