MENU

Twitter da Hidayete Erdi :)

Tasarruflu Ampüller Sağlığa Zararlıymış!

26 Kasım 2009 Yorumlar (1) Okunma: 1245 Serbest Bölge

(AÖF) Açıköğretim Fakültesi’nde Mezun Olanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

AOF_YusekLisansBugün FF’de Yağız Gönüler isimli arkadaşın profilinde gördüğüm bu güzel bilgiyi paylaşmak istedim. Bi’ kaç yere baktım bilgiyi doğrulamak için. Ve yayımlama kararı aldım:) Aslında mantıken düşününce (AÖF) Açıköğretim Fakültesi’nde Mezun Olanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?, sorusuna  “Evet” diyesi geliyor insanın. Ama eğitim kurumlarının belli yasaları var değil mi? Bunlara göre hareket etmeliyiz. İşte Yağız Gönüler isimli arkadaş AÖF mezunu olanların yüksek lisans yapabileceği ile ilgili kanun maddelerini özetlemiş bu bilgide.

Özet Bilgi;

Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinin 2.maddesine göre; “Yüksek lisans programına başvurabilmek için adayların bir lisans diplomasına sahip olmaları ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavından (ALES) başvurduğu programın puan türünde 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir. Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde, ALES puanı yanı sıra gerekirse, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu da değerlendirilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin hususlar ile başvuru için adayların sağlaması gereken diğer belgeler (referans mektubu, neden yüksek lisans yapmak istediğini belirten kompozisyon, uluslararası standart sınavlar vb.) ve hangi düzeyde yabancı dil bilgisi gerektiği, ilgili senato tarafından düzenlenen yönetmelikle belirlenir…” Bu maddede, yüksek lisansa başvurmak için gerekli koşullar açıkça belirtilmiştir. Yüksek lisansa başvurmak için lisans mezunu olma şartı vardır ancak yönetmelikten de açıkça anlaşılacağı üzere örgün veya uzaktan eğitim yapan fakültelerden mezun olma şartı yoktur. Ayrıca 2547 sayılı kanunun 12.maddesindeki d ve fıkraları ile 43.maddenin c fıkrasına göre hazırlanan Açık Yükseköğretim yönetmeliğin 13.maddesinde “Açıköğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar.” hükmü yer almaktadır. Yönetmeliğin bu maddesinden de anlaşılacağı gibi açıköğretim fakültesi mezunları yüksek lisans dahil diğer öğrencilerle aynı haklara sahiptirler. Gerekli şartlar sağlandığında örgün öğretim mezunları gibi yüksek lisansa başvurma ve yüksek lisans yapma hakkına sahiptirler.

Evet gayet sevindirici bir haber bu bilmeyenler için. Kendini geliştirmek ve kariyerine bir adım daha yaklaşmak isteyen AÖF lisans mezunu arkadaşlar için Lisans üstü eğitimi yolunun açık olması büyük avantaj! Yüksek lisansınızı yaparak kendinize bir artı daha ekleyebilirsiniz…

Etiketler:, , , , , ,

One Response to (AÖF) Açıköğretim Fakültesi’nde Mezun Olanlar Yüksek Lisans Yapabilir Mi?

  1. smmm dedi ki:

    bu bilgiyi emek harcayarak paylaştığın için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir